Islanďanky dostali v Ružomberku sprievodcu aj tréning navyše

Basketbalový kvalifikačný zápas proti Islandu slovenská reprezentácia zvládla. Pomohli k tomu aj výborní fanúšikovia.

Vo výbornej atmosfére – do Koniarne prišlo v stredu večer toľko fanúšikov, ako na ligové play-off – odohralo mladé reprezentačné družstvo Slovenska druhý kvalifikačný zápas na Majstrovstvá Európy v roku 2019.

Felixová po šiestich rokov opäť doma

Stretnutie s Islandom bolo pre oba celky, ktoré mali dovtedy na konte po jednej prehre, veľmi dôležité, a s týmto sa lepšie vysporiadali naše dievčatá. Severanky po trpezlivom a koncentrovanom výkone zdolali 78:62. Domácu reprezentačnú premiéru si v zápase odbila Ružomberčanka Mária Felixová: „Som rada, že som sa po šiestich rokoch mohla dostať na palubovku v Ružomberku a hneď v reprezentačnom drese. Bol to môj prvý domáci reprezentačný zápas. Snažila som sa užiť si ho. Boli tam veľké emócie aj očakávania a som veľmi rada, že sme vyhrali.“

Dvadsaťsedemročná Liptáčka je v aktuálnom mladom výbere Jozefa Kováčika najstaršia hráčka. Prekvapila najmä presnou rukou spoza trojkového oblúka. Dokopy dala 12 bodov. „Aj v klube som sa teraz nejako premenila na strelca. V Bosne mi to nepadlo, ale tu mi asi pomohlo, že to tu poznám, trénovali sme tu desať dní predtým, tak sa veľmi teším, že mi to padalo,“ vysvetlila hráčka pražskej Slavie.

Štyri Ružomberčanky v reprezentačnom drese

Do výberu Jozefa Kováčika sa pri bojkote niektorých Košičaniek a Piešťaniek dostali až štyri Ružomberčanky. Vážne do zápasu zasiahli najmä Miroslava Mištinová (17 bodov) spolu s Nikolou Kováčikovou (9) a Petrou Bartánusovou (4). Beáta Janoščíková vbehla do hry len na niečo viac ako dve minúty.

„Pre mňa to bol iba tretí reprezentačný zápas. Tešila som sa, nemám možnosť reprezentovať každý deň, takže to bola veľká výzva pre mňa,“ vyznala sa Petra Bartánusová.

Rodáčka z Košíc hrá v Ružomberku druhú sezónu a dobre vedela, čo môže od reprezentačného stretnutia v domovskej hale očakávať. „Kulisa bola výborná. Ďakujem všetkým fanúšikom, že prišli v toľkom počte, a že nám urobili takú atmosféru. Osobne som sa cítila veľmi dobre. Ako doma, naozaj,“ tešila sa Bartánusová.

„Ten zápas bol z pohľadu fanúšikov úplne super, fanklub bol výborný, stále povzbudzoval. Keď som sa dozvedela, že to bude v Ružomberku, tak som bola veľmi rada,“ tešila sa najmladšia v reprezentačnom kolektíve, len 18-ročná Nikola Kováčiková. „Prvý krok na postup sme urobili. Ešte treba veľa, veľa ďalších. Budem rada, ak ich budeme robiť práve tu v Ružomberku,“ doplnila dcéra reprezentačného trénera Jozefa Kováčika.

Mária Felixová, aktuálne hráča BLK Slavia Praha v súboji s najlepšou Islanďankou Helenou Sverrisdóttirovou. Autor – Rudolf Maškurica

Tréning navyše aj sprievodcu

Či sa v niektorom z ďalších dvoch kvalifikačných zápasov vráti reprezentácia do Koniarne zatiaľ prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Pavel Bagin nepotvrdil. „Keď sme pred tromi rokmi prišli do vedenia SBA, tak sme povedali, že sa pokúsime, aby v rámci možností zavítala reprezentácia do každého kúta Slovenska. Zápasy boli v Piešťanoch, boli v Košiciach, teraz sú v Ružomberku. Ak bude aj realizačný tím spokojní s tým tak, ako vedenie SBA a hráčky, tak si myslím, že je reálny predpoklad, že ďalšia časť kvalifikácie môže byť v Ružomberku,“ odpovedal Bagin.

Okrem iného vyzdvihol pomoc mesta, klubu MBK a výbornú divácku odozvu v Koniarni. Tri dôležité čriepky, ktoré Ružomberok pre reprezentáciu ponúka.

Islanďanky prišli do mesta v utorok ráno a hneď, napriek tomu, že medzinárodné pravidlá umožňujú jeden oficiálny tréning večer pred zápasom, požiadali o možnosť trénovať. „V spolupráci s kolegami sme v podstate z večera do rána našli priestor aj čas, takže súperovi sme vyšli v ústrety,“ vysvetľuje manažér MBK Ružomberok Radoslav Popelka. Islanďanky si tak obzreli aj športovú halu T-18, ale to nebola jediná láskavosť, ktorú im na Liptove splnili.

„Každé družstvo je rado, keď sa môže koncentrovať na vlastné záležitosti a nemusí riešiť všetko okolo. Poskytli sme im sprievodcu, ktorý im uľahčil komunikáciu a kontakt s okolím, ale aj s nami, či so Slovenskou basketbalovou asociáciou a je to taký nadštandard, ktorá sa bežne nerobí,“ ozrejmil poskytnutú starostlivosť pre islandský výber Popelka.

Najbližšie hrá reprezentácia domáci kvalifikačný zápas vo februári budúceho roka proti Čiernej Hore.

 

Titulná fotografia: Záverečná “ďakovačka” reprezentantiek pred ružomberskými fanúšikmi. Autor – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.