Ružomberok získal bronz, dramatické finále rozhodlo až predĺženie

Ružomberské basketbalistky obhájili bronz. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v nedeľu 18. februára zápas o 3. miesto v rámci Slovenského pohára žien.

Športová hala Koniareň je v dňoch 16. – 18. februára dejiskom záverečného turnaja Slovenského pohára žien v basketbale. V úvodný deň boli na programe dva štvrťfinálové zápasy, v ktorých uspeli favoriti – Slávia Banská BystricaŠBK Šamorín.

Včera (17. februára) sa uskutočnili dve semifinálové konfrontácie, v ktorých boli znova úspešnejšie favorizované družstvá – Piešťanské Čajky a banskobystrická Slávia. Kým hráčky z kúpeľného mesta uspeli nad Šamorínom 77:40, tak „pumy“ zdolali v druhom semifinálovom súboji domáce Liptáčky 70:60.

Dnes (18. februára) vyvrcholil trojdňový basketbalový sviatok v Koniarni zápasom o 3. miesto a finálovým stretnutím. V dueli o bronz nastúpili domáce Ružomberčanky proti Šamorínu.

Pomalší rozbeh favorita

Favorizované Liptáčky, v ktorých drese dostali výdatnú zápasovú minutáž mladé hráčky z lavičky, začali súboj lepšie, keď v polovici prvej štvrtiny vyhrávali 9:2. „Ruža“ dve minúty pred koncom tejto časti hry viedla už 22:8, avšak záver úvodnej periódy patril jej súperovi, ktorý znížil skóre na 14:24 zo svojho pohľadu.

V druhej desaťminútovke sa domáci favorit trápil, čo využil Šamorín, ktorý sa dostal na dostreľ. Napriek tomu si Liptáčky až do polovice tejto hry udržiavali náskok na úrovni 10 bodov, lenže postupne začal z neho Šamorín ukrajovať. Ten sa necelé dve minúty pred koncom prvého polčasu priblížil už na štyri body a razom bol späť v hre (29:33).

Ružomberčanky však v správnej chvíli zabrali a záver úvodného detstva bol ich v réžii, vďaka čomu po polčase vyhrávali o 11 bodov – 41:30.

Fantastická posledná štvrtina

Úvodná päťminútovka druhého polčasu sa niesla v znamení streleckých suchôt na oboch stranách. Postupne sa však obe družstvá rozbehli, pričom zápasové tempo udávali Liptáčky, ktoré pred poslednou časťou hry vyhrávali už o 16 bodov – 54:38.

Záverečná štvrtina bola v jednoznačnej réžii domáceho tímu. Ten ju ovládol hladko 23:5, pričom sa v tejto perióde prezentoval 12-bodovou šnúrou, ktorou podčiarkol svoj triumf. MBK Ružomberok napokon zdolal ŠBK Šamorín v zápase o 3. miesto vysoko 77:43 a rovnako ako minulý rok získal v národnom pohári bronz.

Nový víťaz Slovenského pohára

Finále Slovenského pohára Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica prinieslo strhujúce divadlo, ktoré vyvrcholilo až predĺžením. Obhajkyne prvenstva z Piešťan mali duel dobre rozohraný, keď po polčase vyhrávali 36:30. V závere stretnutia viedli hráčky z kúpeľného mesta o štyri body, lenže o svoj tesný náskok prišli a tak duel dospel do predĺženia.

V ňom síce minútu koncom vyhrávali Piešťany, lenže samotný záver opätovne zvládli lepšie Banskobystričanky, ktoré napokon triumfovali 73:70 po predĺžení a pripísali si premiérový triumf v národnom pohári.

Slovenský pohár – zápas o 3. miesto:

ŠBK Šamorín – MBK Ružomberok 43:77 (30:41)

/MBK Ružomberok získal bronz/

ŠBK Šamorín: Lüttmerdingová 14, Marcová a Sobôtková po 7, Ošťadálová 4, Vondrysková a Fenesová po 3, Bábiková a Slamová po 2, Vargová 1.

MBK Ružomberok: Mikovčáková 19, Jackovecová 16, Kaljužná 8, Jarošová a Štefančová po 7, Oravcová 6, Michaličková 4, Buknová a Urbanová po 3, Havranová a Ďuratná po 2.

Trojky: 3-3. Diváci: 330. Úspešnosť streľby: 32 % – 44 %.TH: 19/14 – 29/24. Rozhodovali: Ribakovs, Donovalová, Višniarová. Štvrtiny: 14:24, 16:17, 8:13, 5:23.