Ján Haspra: Aj keby sme v Ružomberku našli ropu, nikoho by sme nechceli, mančaft máme dobrý

Futbalisti Ružomberka vstúpili do novej sezóny remízou 2:2. V prvom kole Fortuna ligy si body rozdelili s Trenčínom, aj keď Liptáci vsietili až štyri góly. Dva však padli z ofsajdu.

„Myslím, že ružomberský aj trenčiansky divák môže byť spokojný, lebo bol to z obidvoch strán kvalitný zápas. V mojich očiach sme podali vynikajúci výkon,“ zhrnul 51-ročný tréner Ružomberka Ján Haspra mladší, ktorý RK Magazínu poskytol rozhovor.

V rozhovore sa dozviete:

  • čo hovorí na odchod Filipa Twardzika a Michala Joneca z tímu,
  • ako bude fungovať spolupráca A-tímu s mládežou,
  • aké sú ciele Ružomberka v novej sezóne,
  • či sa Liptáci špeciálne pripravujú na Európsku ligu.

Máte za sebou extrémne krátku letnú prípravu na novú sezónu. Ako ste ju prežívali?

Bola veľmi krátka, za prípravu sa považovať ani nedá. Bolo to len pokračovanie konca minulej sezóny, čiže bolo to veľmi zvláštne a atypické, pre všetkých trénerov Fortuna ligy ale rovnaké. Stretli sme sa s niečím podobným prvýkrát, takže sami uvidíme, či sme zareagovali správne alebo nie.

Odohrali ste aj prípravné zápasy. Najprv ste prehrali so Železiarňami Podbrezová 0:2, potom ste nestačili na maďarský Kisvárda FC, ktorý vás porazil o gól, najtesnejšie 0:1. Čo ukázali tieto zápasy?

Ja hodnotím prípravné duely inak ako fanúšik. Výsledok v týchto zápasoch nehrá rolu. Jediné, čo ma stále trápi, je naša impotencia pri zakončení. S tým musíme niečo spraviť. Máme ešte dvoch útočníkov, ktorí su pripravení naskočiť do zápasov. Musíme to zlomiť a potom to už bude lepšie. Herne to však bolo v prípravných dueloch v poriadku, len pred bránou súpera musíme byť agresívnejší.

Prejdime k aktuálnemu kádru. Z ružomberskej kabíny odišiel 24-ročný Michal Jonec, ktorý prestúpil do FC Košice a na odchode je aj český 27-ročný stopér Filip Twardzik. Bude to pre tím strata?

Samozrejme, že odchod Filipa Twardzika bude strata. Je to hráč, ktorý sa môže ukázať v ktorejkoľvek európskej lige. Nahradíme ho len ťažko. Máme tu ale mladých, kvalitných a perspektívnych chlapcov, ako Mário Mrva či Alex Holub. Budeme im dávať priestor.

Filip Twardzik neprezradil jeho ďalšie pôsobisko. Viete kam prestupuje?

Hovorí sa o klube z krajiny, ktorá susedí s našou.

Bude to Česko alebo Poľsko?

Susedia s nami aj tieto krajiny.

Twardzikov ďalší klub teda neprezradíte ani vy. Bude stratou aj Michal Jonec?

On odišiel domov, do Košíc. V našom mužstve dostával menej príležitostí. Myslím, že potreboval zmenu a vyzerá to tak, že mu zmena aj prospela. V Košiciach sa mu zatiaľ darí. Prajem mu veľa šťastia a musíme sa aj s touto stratou vyrovnať.

Do tímu nepribudol žiaden hráč, nikoho ste neangažovali. Na skúške bol však Martin Boďa z Martina a Dávid Gallovič z Popradu. Čo hovoríte na týchto hráčov?

Martin Boďa je už našim hráčom. Má v sebe to, čo nám chýba – zakončenie. Je dravý pred bránou, on by nám mohol pomôcť. U Galloviča z Popradu to nevyšlo z rôznych dôvodov. My sme aj záujem mali, no nepodarilo sa to.

V klube ste sa museli uskromniť. Znižovali sa platy nielen hráčom, ale aj realizačnému tímu. Na tlačovej konferencii po zápase prvého kola s Trenčínom ste povedali, že aj po znížení platu prežijete. Rozmýšľali ste aj napriek týmto finančným ťažkostiam v klube nad ďalšími posilami?

My, keby sme v Ružomberku napríklad našli ropu, aj tak by sme nikoho nechceli, lebo my ten mančaft máme dobrý.

Tréner Ružomberka Ján Haspra mladší na tlačovej konferencii. Foto – Rudo Maškurica

Keďže Ružomberok kvôli financiám neprihlásil do súťaže B-mužstvo, ktoré ťahalo mladých hráčov z dorastu do seniorského tímu, ako bude prebiehať spolupráca A-tímu s mládežou teraz? Ako sa noví mladí hráči budú zakomponovávať do mužstva?

Omnoho lepšie, ako keby tu bol človek, ktorý nepozná toto ružomberské prostredie. Ja tých chalanov všetkých poznám, keďže som trénoval aj B-mužstvo. Budem mladých hráčov stále sledovať. Bude to niečo podobné, ako keď trénoval Jozef Vukušič. Vtedy nebol B-tím a mladých sme si ťahali priamo z dorastu. Podaril sa nám aj experiment s Dominikom Kružliakom, z ktorého sa stal perfektný futbalista. Aj teraz tam máme veľmi veľa šikovných. Samozrejme, ja mám obrovský záujem, aby naši chlapci z dorastu pokračovali ďalej.

Máte z dorastu už teraz vyhliadnutých hráčov?

Áno. Viem o každom, čoho je schopný. Chce to ešte čas, ale postupne ich budem zapájať do tréningového procesu.

Skúste byť konkrétnejší.

Šikovných tam je veľa. Napríklad Tomáš Frühwald, Dominik Caltík, Jakub Rakyta, Tomáš Kubík, a nielen títo majú veľkú šancu sa dostať do áčka. Musia sa však snažiť.

Ružomberok je v novej sezóne už po dvadsiaty štvrtýkrát medzi slovenskou futbalovou elitou. Minulosezónna Fortuna liga vám ukázala zrkadlo v podobe piateho miesta v tabuľke, podarilo sa vám tiež postúpiť do Európskej ligy cez baráž. Aké ciele budete mať v tejto sezóne?

Minulou sezónou sme si na seba uplietli bič. Bola to veľmi dobrá sezóna. Chceme sa dostať aj teraz medzi šesť najlepších tímov a potom v nadstavbe je všetko možné.

Budete sa na Európsku ligu špeciálne pripravovať?

Áno, lebo Európska liga je našim prvoradým cieľom. Ak by sa nám podarilo postúpiť ďalej, napríklad do tretieho predkola, tak by nám to najmä ekonomicky pomohlo, aby sa nám v klube ľahšie dýchalo. Musíme v Ružomberku totižto začať hrávať tak, aby si kabína áčka na seba zarobila sama. Doteraz to tak nebolo a neviem, či ľuďom, ktorí to majú na starosti, na tom záležalo.

Európska liga sa bude v tomto ročníku hrať len na jeden zápas. UEFA počíta aj s možnosťou, že ak klub, ktorý bude z krajiny epidemiologicky nevyhovujúcej, bude sa môcť zápas odohrať na neutrálnej pôde. Ako túto situáciu vnímate?

Všetky veci, ktoré hovoríte, sú nám známe. Ten model, ktorý bola UEFA kvôli koronakríze nútená urobiť, veľmi praje outsiderom. Môžeme teda zažiť veľa prekvapení. Ak niekto bude hrať zápas doma, bude to len jeden zápas, bez možnosti opravy v odvete. To môže veľmi pomôcť práve mužstvám ako sme my. Pevne dúfam, že tých prekvapení na úkor silnejších a bohatších tímov bude veľa, a že my budeme jedným z tých veľkých prekvapení.

Titulná fotografia: Ján Haspra mladší počas prvého kola Fortuna ligy 2020/21. Foto – Rudo Maškurica

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.