Juraj Suja predĺžil zmluvu s MBK Ružomberok

Juraj Suja (vľavo) a Michal Porubčan (vpravo) budú pôsobiť v MBK Ružomberok do roku 2025. Fotografia: Rudolf Maškurica
Staronový tréner Liptáčok bude pôsobiť na lavičke Ružomberka v nasledujúcich troch sezónach. Jeho asistentom naďalej ostáva Michal Porubčan.

Doterajšia vizitka ružomberského kormidelníka, ktorý pôsobí v centre dolného Liptova od sezóny 2013/2014, je vzácne vyrovnaná. „Ružu“ priviedol trikrát k zlatu, tri razy s ňou oslavoval striebro a do klubovej vitríny pridal aj tri bronzové medaily. Počas deviatich sezón v Ružomberku sa Jurajovi Sujovi, ktorý je zároveň od roku 2019 aj trénerom slovenskej ženskej basketbalovej reprezentácie, podarilo trikrát získať Slovenský pohár.

„Som rád, že sme našli spoločnú reč s Milanom Fiľom a Michalom Lazárom, a že budeme môcť koncepčne pracovať, s výhľadom nielen na najbližšiu sezónu, ale na dlhšie obdobie. Práve toto je v našej práci dôležité, aby sme mohli nastaviť budovanie kádra na viac ako jednu sezónu. Bude to ťažké, ale verím, že spolu so zanietenými ľuďmi sa nám podarí reprezentovať klub, mesto a región čo najlepšie,“ uviedol Juraj Suja, ktorý bude pôsobiť na lavičke Ružomberka do roku 2025.

Rozsiahle zmeny v tíme

V kádri MBK Ružomberok došlo napriek nedávno skončenej sezóne k viacerým zmenám. Dres aktuálneho vicemajstra Slovenska si v nasledujúcom ročníku nebudú obliekať dlhoročné stálice Miroslava Praženicová a kapitánka Radka Stašová, ktoré pôsobili v mužstve dlhých šesť rokov.

Po troch sezónach sa s tímom lúči aj srbská reprezentantka Teodora Turudićová. V Ružomberku nebudú pokračovať ani americké legionárky Marté Graysová a Adrianne Motleyová, ktorým sa naplnili ročné zmluvy.

Ako bude vyzerať káder Liptáčok v nasledujúcom ročníku je nateraz nejasné. Nevyriešená je aj otázka budúceho pôsobenia chorvátskych legionárok Patricie Burovej a Josipy Pavićovej, na ktoré si Ružomberok môže uplatniť opciu.

Piešťanské Čajky ukončili trojročné kraľovanie „Ruže“

Ružomberčankám vyšla hlavne prvá polovica sezóny, keď v základnej časti slovenskej ligy nenašli premožiteľa a všetkých 14 duelov vyhrali. V skupine o titul zaznamenali Liptáčky dve prehry s Piešťanskými Čajkami.

Vo štvrťfinále play-off narazila „Ruža“ na „bystrické sovičky“, ktoré zdolala hladko 2:0 na zápasy. V semifinále vyraďovacej časti nastúpilo mužstvo Juraja Suju proti nevyspytateľným „bystrickým pumám“, ktoré im ale nekládli veľký odpor a po víťazstve 3:0 na zápasy postúpili Ružomberčanky do finále.

V ňom narazili na svojho najväčšieho konkurenta v boji o titul – Piešťanské Čajky. Úvodný duel finálovej série Liptáčky vyhrali, ale zvyšné tri stretnutia boli v réžii Piešťan, ktoré tak finálovú sériu ovládli 3:1 na zápasy a zaslúžene získali po prvýkrát v klubovej histórii slovenský titul. Piešťanské Čajky tak ukončili trojročnú nadvládu „Ruže“ v slovenskej lige a zároveň sa stali historicky len tretím klubom, ktorý uspel v najvyššej súťaži v ére samostatnosti.

Napriek neúspešnému finále ale neostali Liptáčky v uplynulej sezóne bez trofeje. Vo februári v domácom prostredí získali po štvrtýkrát v dejinách klubu Slovenský pohár, keď vo finále porazili Piešťanské Čajky. Krátko pred triumfom v národnom pohári sa Ružomberčanky predstavili aj vo Federálnom pohári, na ktorý ale nemajú pekné spomienky, keďže obsadili až štvrté miesto.

Vydarené účinkovanie v Eurocupe zavŕšené senzačnou remízou

Liptáčky na jeseň účinkovali aj v Európskom pohári FIBA (Eurocup), kde predvádzali výborné výkony. Ružomberčankám sa podarilo v základnej skupine dvakrát zdolať belgický Liége a taktiež triumfovali na pôde madridského Estudiantes.

Vďaka týmto výhram postúpila „Ruža“ do 1. kola play-off, v ktorom narazila na ruský veľkoklub BC Nadežda Orenburg. Prvý duel v Koniarni sa ale skončil obrovským prekvapením, keď Liptáčky zaskočili veľkého favorita a senzačne s ním remizovali 86:86. Odveta, ktorá sa hrala v Rusku, bola už v jednoznačnou záležitosťou Orenburgu.

Najlepšou ružomberskou strelkyňou v sezóne bola Američanka Marté Graysová, ktorá zaznamenala 356 bodov. Liptáčky sa mohli taktiež spoľahnúť na Miroslavu Praženicovú, autorku 331 bodov. Trojicu najúspešnejších strelkýň uzatvorila Patricie Burová s 299 bodmi, pričom zároveň strávila na palubovke najviac času zo všetkých hráčok.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.