Katastrofálne účinkovanie ružomberských basketbalistiek vo Federálnom pohári

Ružomberské basketbalistky obsadili vo Federálnom pohári posledné miesto. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v nedeľu 12. marca v zápase o 7. miesto v rámci Česko-slovenského pohára so Sláviou Praha 65:77. Liptáčky tak obsadili vo Federálnom pohári posledné 8. miesto.

Hradec Králové je od 10. – 12. marca dejiskom druhého ročníka Federálneho poháraZverenkyne Juraja Suju nastúpili vo štvrťfinále proti KP Brno, ktorému podľahli 54:83. V zápase o 5. – 8. miesto sa predstavili Liptáčky proti Šamorínu. Napriek tomu, že Ružomberčanky mali pred záverečnou štvrtinou deväť bodov k dobru, tak zápas prehrali o 10 bodov (51:61). Slovenský vicemajster si tak zahral len o konečné 7. miesto.

Slávia Praha sa vo štvrťfinále predstavila proti Piešťanským Čajkám, s ktorými prehrala 44:74. V súboji o 5. – 8. miesto nastúpilo české družstvo proti Slávii Banská Bystrica, ktorej podľahlo 50:64. Pražský tím tak čakal zápas o 7. miesto proti MBK Ružomberok.

Vyrovnanú prvú štvrtinu vyhral pražský celok

Liptáčkam v stretnutí chýbala zranená Viktória Havranová a do zápasu nezasiahla ani česká legionárka Andrea Andělová. Úvodná štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu. Lepší vstup do duelu mala Slávia, ktorá sa ujala vedenia 4:0. Ružomberčanky v ďalších minútach zlepšili hru a skresali manko na rozdiel jedného bodu (9:8).

V polovici prvej periódy Ružomberok stav stretnutia dokonca vyrovnal na 10:10. Od stavu 12:12 však české mužstvo zaznamenalo 5 bodov po sebe a vypracovalo si mierny náskok (17:12). Zverenkyne Juraja Suju síce nepatrne znížili manko na súpera, no ten v závere pridal dva body a tak po úvodnej 10-minútovke vyhrávala Slávia Praha 21:16.

Prvý polčas ovládla Slávia Praha

Druhá štvrtina bola v réžii českého tímu. Ružomberčanky sa síce v jej úvode priblížili súperovi na dostrel (21:18), no následne prevzala zápasové obraty Slávia Praha. Tá dala 6 bodov v sérii a vytvorila si 9-bodové vedenie (27:18).

Postupom času české družstvo čoraz viac navyšovalo svoj náskok, pričom tri minúty pred koncom prvého polčasu viedlo už o 18 bodov (38:20). Následne sa o slovo prihlásili aj Liptáčky, no to nič nezmenilo na tom, že po úvodnom dejstve vyhrávala Slávia Praha 43:27. O víťazovi duelu tak už bolo viac-menej rozhodnuté.

Obrovský náskok českého družstva

Druhý polčas začalo lepšie české družstvo, ktoré po necelých troch minútach tretej periódy viedlo už o 21 bodov – 49:28. Slávia si v ďalšom priebehu kontrolovala svoj pohodlný náskok a svojmu súperovi nedovolila pomýšľať na prípadnú dramatizáciu zápasu.

V závere tretej 10-minútovky český celok mierne navýšil svoje vedenie a pred poslednou časťou hry vyhrával o 23 bodov (62:39).

Zlepšená hra slovenského vicemajstra

Záverečná štvrtina priniesla zlepšený výkon Ružomberka. Liptáčky mali dobrý vstup do tejto časti hry, no napriek tomu päť minút pred koncom duelu prehrávali o 18 bodov – 71:53.

Zverenkyne Juraja Suju zaznamenali v závere zápasu 7-bodovú šnúru a mierne skresali manko na súpera. Napriek tomu sa však z pohodlného víťazstva v pomere 77:65 radovala Slávia Praha, ktorá obsadila vo Federálnom pohári 7. miesto. Naopak, Ružomberčanky skončili na poslednom 8. mieste.

Výborný výkon Buknovej na triumf nestačil

Najlepšou strelkyňou duelu bola kapitánka MBK Ružomberok Alexandra Buknová, ktorá zaťažila konto súpera 24 bodmi. Krok s ňou držala jedine Soňa Svetlíková, autorka 12 bodov. Žiadna iná hráčka z Ružomberka neprekročila dvojcifernú hranicu bodov.

Sláviu Praha bodovo potiahla predovšetkým Makeda Nicholasová, ktorá zaznamenala 21 bodov. Skvelo jej sekundovalo duo Kateřina Rokošová a Brandy Beasleyová, ktorá zhodne dali po 12 bodov.

Federálny pohár vyhrali Žabiny Brno

V súboji o 5. miesto bola úspešnejšia Slávia Banská Bystrica, ktorá vyhrala nad Šamorínom 69:34. Z bronzu sa tešia Piešťanské Čajky, ktoré porazili KP Brno 64:59 a obsadili 3. miesto vo Federálnom pohári.

Víťazom druhého ročníka Česko-slovenského pohára sa stali basketbalistky Žabiny Brno, ktoré vo finále zdolali obhajcu minuloročného titulu TJ Sokol Hradec Králové 101:77.

Česko-slovenský pohár: zápas o 7. miesto:

BLK Slávia Praha – MBK Ružomberok 77:65 (43:27)

Body za BLK Slávia Praha: Nicholasová 21, Rokošová a Beasleyová po 12, Mircová 10, Přibylová 9, Čípková 8, Aulichová 5. – MBK Ružomberok: Buknová 24, Svetlíková 12, Hadačová 8, Štefančová 7, Urbanová a Dovčíková po 5, Michaličková 4. Trojky: 2-7. Diváci: 13. Úspešnosť streľby: 49 % – 42 %. TH: 22/15 – 12/10. Rozhodovali: Bullo, Kavan, Višniarová. Štvrtiny: 21:16, 22:11, 19:12, 15:26.

Program 2. ročníka Česko-slovenského pohára žien 2023 (10. – 12. marca 2023, Hradec Králové):