KAUZA: Riaditeľa Liptovského múzea odvolali po škandále s dlhmi jeho firmy

Odvolaný riaditeľ Liptovského múzea Michal Kovačic. Foto: Jaroslav Moravčík
Michal Kovačic bol konateľom cestovnej kancelárie, ktorá má dlhovať klientom peniaze za zrušené zájazdy. Nepravdivo tvrdil, že firma je už v konkurze.

Kovačic má viacerým klientom dlžiť peniaze, medzi nimi sú aj žiaci prešovského gymnázia. Ako prvý o tom informoval Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS).

Podľa vedenia ŽSK tým riaditeľ poškodil dobré meno kraja, aj múzea. Poslanci na pondelkovom 5. zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK v rámci doplňujúcich bodov programu zároveň schválili v Liptovskom múzeu kontrolu, ktorá má preveriť nakladanie s finančnými prostriedkami a majetkom ŽSK, ktoré je zriaďovateľom múzea.

Kovačic na svojom poste končí k 21. aprílu. Do výberu nového riaditeľa bude funkciou poverený zamestnanec Liptovského múzea. Návrh na Kovačicovo odvolanie podala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová (OĽaNO). Podľa nej u riaditeľa ide predovšetkým o stratu dôvery vedenia kraja.

Súvisí to najmä s medializovanými informáciami okolo jeho podnikania v súkromnej cestovnej kancelárii a nevrátenými zálohami za zájazdy v čase, keď spoločnosť viedol. Na pôsobenie riaditeľa pribúdali sťažnosti a došlo aj na disciplinárne konanie. Kovačic sa podľa TASR k veci nateraz odmietol vyjadriť. Zdôvodnil to tým, že momentálne nemá žiadne oficiálne správy o svojom odvolaní.

Jeho firma dlhuje peniaze klientom

V relácii Občan za dverami 26. februára odvysielali reportáž o cestovnej kancelárii KOGE – cestovanie s geografmi, v ktorej bol Kovačic majiteľom i konateľom a v ktorej je doteraz spoločníkom. „Po oboznámení sa s vyjadreniami pána riaditeľa Kovačica z 13. a 17. marca k medializovaným informáciám a po oboznámení sa so stanoviskom Komisie pre etiku ŽSK z 12. apríla, predsedníčka ŽSK predkladá Zastupiteľstvu ŽSK návrh na odvolanie pána riaditeľa Liptovského múzea z funkcie,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Jurinová tvrdí, že prípadom riaditeľa múzea sa kraj zaoberal ešte pred odvysielaním reportáže RTVS na konci februára. Portál aktuality.sk hovoril s Vierou Kundľovou, riaditeľkou Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove, ktorá županku ešte pred odvysielaním reportáže v RTVS upozornila na to, že firma, kde bol Kovačic konateľom, dĺži jej žiakom zálohy za neuskutočnený výlet do Slovinska vo výške 14-tisíc eur.

Žiaci si objednali poznávací zájazd do Slovinska na rok 2020, na výlet kvôli pandémii nešli. Cestovná kancelária im zálohu dlží dodnes. Kovačicova firma zostala dlžná viacerým klientom.

Podľa Kovačica problémy spôsobil covid

 „Cestovná kancelária prestala fungovať rok predtým, ako som stal riaditeľom Liptovského múzea. Takže sú dve veci, ktoré, podľa mňa, spolu absolútne nesúvisia,“ povedal Kovačic pre RTVS. Odvolaný riaditeľ múzea v Správach RTVS v pondelok (17. 4.) večer tvrdil, že ich zasiahli obmedzenia v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19, ale boli riadne poistení.

„Všetko sa to bude riešiť v konkurze. Už je určený aj konkurzný sudca, bude určený správca konkurznej podstaty. Konkurzný správca potom osloví všetkých klientov a odškodní ich,“ vysvetlil odvolaný riaditeľ, ktorý na kameru ukázal aj zmluvu s komerčnou poisťovňou.

„Od odvysielania reportáže prešiel dlhší čas, no chceli sme sa vyhnúť unáhlenému riešeniu, ktoré by poškodilo meno riaditeľa. Dali sme si záležať na tom, aby sme prešetrili všetky skutočnosti. Mala som osobný rozhovor s riaditeľom, prebehlo disciplinárne konanie, zasadala etická komisia. Na základe jej výsledkov som sa rozhodla podať návrh na odvolanie.“ Jurinová  naznačila, že riaditeľ ich pri vysvetleniach zavádzal a aj preto stratil dôveru.

Kovačic sa v Správach RTVS bránil: „Podľa etickej komisie som mal poškodiť dobré meno múzea. Neviem, v čom je poškodenie dobrého mena múzea, keď v tomto roku máme približne o 30 percent vyššiu návštevnosť našich expozícií, máme približne o 50 percent vyšší výber poplatkov zo vstupného.“

Strata dôvery aj kontroly v múzeu

Minulý týždeň v Liptovskom múzeu zároveň začala prebiehať kontrola odboru kultúry ŽSK, ktorá vyplynula z podnetov od zamestnancov. Na základe predbežných výsledkov vedenie kraja usúdilo, že by v Liptovskom múzeu mal kontrolu urobiť aj hlavný kontrolór. Návrh predložil Peter Weber, podpredseda ŽSK. Krajskí poslanci to schválili.

Weber počas pondelňajšieho rokovania informoval, že na kraj prišli aj podnety súvisiace s hospodárením s finančnými prostriedkami v múzeu. Označil ich za závažné. „Vzhľadom na to žiadame hlavného kontrolóra ŽSK, aby v múzeu vykonal kontrolu,” zdôvodnil svoj návrh.

V návrhu sa uvádza: „Zastupiteľstvo ŽSK žiada hlavného kontrolóra ŽSK vykonať kontrolu v organizácií Liptovské múzeum so sídlom v Ružomberku zameranú na hospodárenie s finančnými prostriedkami a na hospodárenie a nakladanie s majetkom ŽSK, v správe múzea s tým, že zo schváleného Plánu kontrolnej činnosti útvaru hlavného kontrolóra na 1. polrok 2023 hlavný kontrolór vypustí jednu kontrolu podľa vlastného uváženia.“

V diskusii sa krajskí poslanci zaujímali, či v prípade, že hlavný kontrolór zistí nejaké škody, nebude mať kraj následne spôsoby, ako riaditeľa postihovať, keďže už nebude vo funkcii. Predsedníčka ŽSK im odpovedala, že v takom prípade by sa to riešilo trestným konaním.

Zdroj: ŽSK

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.