Keď je za čo, treba pochváliť – centrum mesta je od dnes o niečo modernejšie

V centre mesta sa síce neotvorila nová budova, či obchod ani sa nezrekonštruovala ulica Podhora, či Mostová, no napriek tomu je od dnes centrum mesta o niečo modernejšie. Od dnes sa môžu cyklisti pohybovať na pešej zóne bez časového, vekového či iného obmedzenia.

Pesimista by mohol povedať, že takáto zmena sa malo udiať už veľmi dávno, keďže cyklomobilita je dnes dávno rozšíreným štandardom, ktorý dostáva čoraz viac priestoru naprieč mestami a krajinami sveta. Treba však povedať, že nikdy nie je neskoro urobiť dobrú vec a tak sa dnes aj stalo.

Primátor a obaja viceprimátori sa dnes dopoludnia previezli cez pešiu zónu a tým ju symbolicky otvorili cyklistickej verejnosti. Samotné otvorenie prebehlo na mieste, kde len pred pár týždňami parkovali autá a kde sa vďaka osadeniu ochranných stĺpikov rozšíril verejný priestor a skultivoval vstup do centra mesta. V priebehu pár týždňov tak ide o druhú malú zmenu v centre, ktorá sa však nielenže stretla s pozitívnym ohlasom verejnosti, ale najmä reálne pomohla cyklomobilite a atraktivite alternatívneho spôsobu dopravy. Radnica síce nepoužila najšťastnejšiu formu „cyklozmien“ keď argumentuje akousi 3-mesačnou skúšobnou dobou, zo samotnej reakcie prevažnej časti verejnosti sa dá usúdiť, že táto zmena bude veľmi pravdepodobne trvalá.

Vstup pre cyklistov už dovoľuje aj “prelepená značka” pešej zóny. Foto: MediaHub Mesta Ružomberok

Na pešej zóne bude mať naďalej prednosť chodec a tomu by sa mali prispôsobiť aj cyklisti. Napomôcť by tomu mohla rozsiahla infokampaň napríklad na sociálnych sieťach zameraná prevažne na mládež, ktorá zvykne jazdiť neohľaduplne a ohrozovať tak chodcov a ostatnú verejnosť. Radnica zároveň upozornila, že budú prebiehať zvýšené kontroly vstupu a parkovania automobilov na pešej zóne s dôrazom na dodržiavanie platných nariadení. Ak sa slová mesta naplnia, pre mesto to môže byť veľká vzpruha a dôležitý krok na ceste k jeho kultivácii a zvýšeniu atraktivity. V uplynulých dňoch sa navyše pohol aj projekt modernizácie vnútrobloku na Madačovej, kde sa začalo územné konanie pre realizáciu tejto investície. Úpravami by mohol ešte tento rok prejsť aj „park“ pred Okom čo by znamenalo ďalšiu, hoc opäť menšiu, no významnú kultiváciu centra mesta.

Výkres zmien vo vnútrobloku Madačova. Foto: MsÚ

Je jasné, že centrum mesta potrebuje oveľa koncepčnejší prístup, ktorý by ružomberské „staré mesto“ premenilo na atraktívnu štvrť plnú života, avšak aj malými zmenami sa môžú docieliť mnohé pozitívne zmeny – a za tie treba vedenie mesta a všetkých čo na nich participujú jednoducho pochváliť!

Hlavná foto: Foto: MediaHub Mesta Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som lokálpatriot. Zaujímajú ma všetky témy týkajúce sa Ružomberka. Prioritne sa venujem témam územného, sociálneho a mestkého rozvoja.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.