Keď Ružomberčania fotografujú

V synagóge vyhodnotili 4. ročník fotografickej súťaže pre verejnosť – Ružomberčania fotografujú (+ fotogaléria).

Za elegantného a rytmického doprovodu ružomberského RK Jazz Band otvorili v sobotu slávnostným galavečerom a vernisážou výstavu Ružomberčania fotografujú. V zaplnenej synagóge predstavili súťažné fotografie od ľudí, ktorí nie sú registrovanými alebo profesionálnymi fotografmi, no zároveň sú pobytom, prácou, štúdiom či inak spätí s naším mestom.

Chvíľu byť slávnymi

„Sila súťaže je v tom, že je o obyčajných ľuďoch. A oni sa takto dočkajú verejnej slávy za to, ako dokážu fotiť. Mnohým takéto verejné ocenenie a účinkovanie pomôže, aby získali sebavedomie a možno sa budú fotke venovať aj ďalej a ešte serióznejšie,“ vysvetľuje organizátor, predseda Občianskeho združenia (OZ) Fotoklub RK 1924 Štefan Ižo.

Usporiadatelia zaevidovali 270 fotografií od 31 autorov. Hodnotila ich porota zložená z ľudí mimo Ružomberka. Jolanta Kubica a Stanislaw Jawor z Poľska a Košičanka z Fotoklubu Nova Ľubica Kremeňová.

„Snažíme sa o objektivitu. Výhoda je, že sú to nestranní ľudia, nemajú kontakt s autormi, nepoznajú ich. No pri hodnotení ani nevedia, kto je autorom fotky, takže vyhodnocovanie je úplne anonymné. Nevýhoda je, že my, ako Ružomberčania, cítime moment, ten cit autora pre fotku a mesto, no nevieme ho doceniť, lebo nie sme v porote. Porota ho necíti, lebo nepozná mesto a nemusí ten moment vždy nájsť a oceniť, čo by sme my chceli. To dáva fotke ďalšiu hodnotu, ktorá je v domácom prostredí silná, prináša autorovi zadosťučinenie,“ zamýšľa sa nad výhodami a nevýhodami snahy objektívne, bez známostí, posudzovať súťaž Ižo.

„Bola som prvý raz pozvaná ako členka poroty. Niektoré fotografie boli viac amatérske, hoci to je tak hanlivo povedané, pretože aj tie fotky vyjadrovali veľa emócií. No a niektoré boli naozaj výtvarnými kúskami. Ľudia hľadajú viacej ako cvaknutie. Chcú zanechať svoju výpoveď, chcú dať do fotografie kus zo svojho srdca, a to je správne a veľmi to oceňujem,“ hodnotila úroveň fotografii Ľubica Kremeňová, ktorú si organizátori prizvali z Košíc, kde podobnú súťaž zatiaľ nemajú.

Galavečer Ružomberčania fotografujú sprevádzal RK Jazz Band a zaplnená synagóga, kde boli medzi hosťami poslanec NR SR za Smer-SD a riaditeľ Vodárenskej spoločnosti Ružomberok Milan Mojš a aj primátor mesta Igor Čombor. Foto – Jaroslav Moravčík.

Moje

Súťaž bola vyhlásená v troch kategóriách so spoločným základom slova môj. V každej z nich ocenili tri najlepšie fotografie a ich autorov.

V kategórii Môj najlepší záber vyhral Miroslav Matula za záber Chicago. Fotku z veterného mesta v USA odfotil počas svojich ciest po svete. „Ako každý, kto niekam cestuje, zvyknem aj fotiť, ale nikdy som sa do súťaže nezapojil. Nepotrebujem sa takto prezentovať, a ani si nemyslím, že som výnimočný fotograf. Oslovil ma môj bývalý spolužiak Stano Surový, tak som to skúsil. Mám rád kultúru, veľmi oceňujem, že takáto aktivita vznikla, a tak som chcel aj ja nejako prispieť, lebo viem, aké to je ťažké podobné akcie organizovať,“ spustil rodák z Ľubochne.

V kategórii Moja rodina, práca, dovolenka získala tretie miesto mladá Ružomberčanka Júlia Špirková. „Motivovalo ma, že tie fotky pôjdu aj na verejnosť. Že nezostanú len doma, kde ju každý pochváli. Tu je to iný pohľad, väčší kolektív, viac názorov a potom viete či má zmysel ďalej pracovať, ako to s fotkou skúšať,“ hovorí vyštudovaná farmaceutka, ktorý už pol roka žije v Bratislave.

Za víťazku v tejto kategórii porota určila Máriu Felixovú za snímku Vietor vo vlasoch. Slovenskú reprezentantku v basketbale, ktorá aktuálne hráva v Španielskom celku Zamarat, zastúpil na odovzdávaní otec. „Fotka vznikla na dovolenke na Sardínii. Mária rada fotí, zaháňa tým neraz aj smutnú náladu, ale tu jej bolo veselo, lebo veď všade kde som ja, tak je veselo,“ smial sa otec odchovankyne ružomberského basketbalu a teraz už aj zdatnej fotografky.

V kategórii Moje mesto zvíťazila Martina Krakovská za fotografiu Pohľad do histórie. “Bola som na prechádzke, z fotoaparátom na krku a zbadala som tento pohľad na vilu v Likavke, tak som ho musela odfotiť,” ozrejmila vznik už víťaznej fotografie jej autorka.

Tretí skončil Bohuš Bartoš, ktorý odfotil výpadovku z Ružomberka v nočnom svetle a bez áut. „Čakal som uprostred noci asi hodinu, kým bola cesta bez áut, aby sa mi ju podarilo takto odfotiť,“ povedal Bohuš Bartoš o svojej vyznamenanej fotografii.

Všetci ocenení si odniesli okrem diplomov aj finančné ceny od 30 po 70 eur.

Okrem hlavných kategórií organizátori odmenili aj najmladších účastníkov súťaže, ale odovzdali aj cenu za mimoriadny fotografický prístup alebo Cenu Fotoklubu RK 1924.

Organizátori súťaže. Foto – Jaroslav Moravčík.

Nosný projekt pre verejnosť

„Ak vyjde projekt, kde žiadame o príspevok, tak určite vznikne aj 5. ročník súťaže. Má zmysel súťaž robiť, len ak ju pripravíme na určitej úrovni,“ hovorí Štefan Ižo o zdá sa populárnej výstave. Tento rok síce nepritiahla viacej zapojených fotografov ako vlani, no prišlo viacej fotiek a aj divákov na voľne dostupný galavečer v synagóge.

„Nie je to lacná vec. Administrácia, webový systém, tlač fotiek, banery, plagáty, ceny, galavečer, to sa tak všetko narapká. A pokiaľ súťaž nevybavíte istým zázemím, úrovňou, ľudia stratia záujem. Preto sme veľmi vďační všetkým partnerom, najmä Robovi Kolárovi, ktorý nám už druhý rok veľmi pomohol finančne, Miroslavovi Trepáčovi, ktorý prispel online úložiskom pre zber fotiek, ale aj mestu Ružomberok, že nám so súťažou pomohli,“ približuje zákulisie prípravy súťaže Štefan Ižo.

Punc významnosti dodáva súťaži aj slávnostné vyhodnotenie, ktoré sprevádza už tretí rok po sebe spomínaný RK Jazz Band. Celoslovensky známy orchester účinkoval v sobotu so spevákmi Katarínou Schoberovou, Radkou Hadovou a Jánom Mojšom.

Už bez chytľavého hudobného príspevku ružomberského jazz bandu, no výstavu Ružomberčania fotografujú 4 si v synagóge možno pozrieť predovšetkým v stredy a piatky počas celého novembra.

Okrem tejto súťaže už 95-ročný Fotoklub RK 1924 pravidelne organizuje napríklad aj medzinárodný InterFotoPlener Liptov, čo je stretnutie amatérskych aj zdatnejších fotografov, ktorí spoločne hľadajú a snímajú zaujímavosti regiónu. A strávia spolu spoločný čas.

Pred pár dňami vyšla publikácia Manifest 95, kde je možné pozrieť si tvorbu aktuálnej tridsiatky aktívnych členov Fotoklubu.

Ocenené fotografie

Môj najlepší záber:

3. miesto: Štefánia Kmeťová – Stromy.
2. miesto: Jaroslav Mäsiar – Hrdý svojmu kraju.
1. miesto: Miroslav Matula – Chicago.

Moja rodina, práca, dovolenka:

3. miesto: Júlia Špirková – Rodina.
2. miesto: Dušan Strelka – V pláštenke na daždi v lese.
1. miesto: Mária Felixová – Vietor vo vlasoch.

Moje mesto Ružomberok:

3. miesto: Bohuš Bartoš – Výpadovka.
2. miesto: Eva Pánčiová – Orie, orie, Ján.
1. miesto: Martina Krakovská – Pohľad do histórie.

Cena Fotoklubu RK 1924:

Cena fotoklubu RK 1924: Pavel Ondrek – Cez

Cena Roba Kolára:

Cena Roba Kolára: Pavol Nosko – Múr nárekov.

Cena Ružomberského hlasu:

Cena Ružomberského hlasu: Ľubica Mrvová – Trojičky.

Cena Kultúrneho domu Andreja Hlinku:

Cena KDAH: Ivan Daráni – Na Mare.

Róbert Kolár je vydavateľom Ružomberského magazínu.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.