Knihou Liptova sa stala publikácia od Ružomberčana

Najviac hlasov získal spisovateľ Milan Igor Chovan so svojou knihou Čarovná loď. Čitateľskú anketu aj tento rok ovládli autori žijúci alebo pôsobiaci v Ružomberku.

V utorok 25. apríla sa v priestoroch Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov 16. ročníka čitateľskej ankety Kniha Liptova 2022.

Do ankety mohli autori, vydavatelia, knižnica i široká verejnosť do konca februára nominovať knihy späté s Liptovom, ktoré boli vydané v roku 2022.

Do hlasovania sa zapojilo vyše 700 čitateľov

Medzi nominácie sa dostalo 33 kníh, z toho 21 titulov v kategórii beletria a 12 v kategórii odborná literatúra. Knihy boli v priebehu marca a začiatkom apríla vystavené v liptovskomikulášskej knižnici na úseku beletrie a všetci záujemcovia si ich mohli prelistovať a následne za ich obľúbené hlasovať.

,,V beletrii mali hojné zastúpenie knihy pre deti, ale aj románová tvorba, kniha rozhovorov či básnické zbierky. Medzi odbornými publikáciami dominovali monografie obcí, výtvarného umenia, ale aj regionálnej histórie športu,“ uviedli z Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého.

Hlasovanie prebiehalo online formou počas marca a začiatkom apríla. Do ankety sa zapojilo 444 hlasujúcich, ktorí odovzdali 287 hlasov v kategórii beletria pre dospelých a pre deti a 357 hlasov v kategórii odborná literatúra pre dospelých a pre deti.

,,Priamo v knižnici hlasujúci odovzdali 77 hlasovacích lístkov a ďalšie prišli poštou či e-mailom. Celkovo hlasovalo 726 ľudí, ktorí odovzdali svojim naj knihám 1049 hlasov,“ priblížili z knižnice.

Ružomberčania na prvých priečkach

Hlasujúcich v kategórii beletria najviac zaujala kniha ukrajinských rozprávok pre deti od ružomberského autora Milana Igora Chovana s názvom Čarovná loď. Druhé miesto obsadil román Karanténa: rok v prdeli od mikulášskej autorky Márie Blšákovej. Posledný liptovský kuruc významného novinára Leopolda Moravčíka z Lúčok sa umiestnil na treťom mieste.

Víťazné knihy v kategórii beletria. Foto: Liptovská knižnica G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši

V kategórii odborná literatúra sa na prvých dvoch priečkach umiestnili monografie obcí – Bobrovec, dejiny a súčasnosť s najvyšším počtom hlasov a Život Važca na druhom mieste. Publikácie sú dielom kolektívov renomovaných autorov – medzi inými Petra Víteka či Petra Laučíka. Tretie miesto získala kniha od odborníka na cirkevné dejiny, kňaza a vysokoškolského pedagóga na Katedre histórie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Petra Olexáka s názvom Stručná história vzťahov cirkvi a štátu.

Najväčší počet hlasov získal Milan Igora Chovan s jeho dielom Čarovná loď, ktorý sa zároveň stal absolútnym víťazom čitateľskej ankety Kniha Liptova 2022. Publikácia obsahuje 26 najkrajších rozprávok ukrajinského národa. Chovanovu knihu do súťaže nominovala Mestská knižnica Ružomberok.

Kategória: beletria pre dospelých a pre deti 

 1. Milan Igor CHOVAN: Čarovná loď
 2. Mária BLŠÁKOVÁ: Karanténa – rok v prdeli
 3. Leopold MORAVČÍK: Posledný liptovský kuruc
 4. Ján GÁLIK: Kriedou alebo mečom
 5. Miroslav KASPRZYK: pokračovanie Šaškových príbehov II
 6. Zuzana LÍŠKOVÁ: O2H tohto leta

Kategória: odborná literatúra pre dospelých a pre deti

 1. Kolektív autorov: Bobrovec, dejiny a súčasnosť
 2. Kolektív autorov: Život Važca
 3. Peter OLEXÁK: Stručná história vzťahov cirkvi a štátu
 4. Iveta ZUSKINOVÁ: Liptov – dom a život v ňom
 5. Kolektív autorov: Západné Tatry – veľká kniha o Tatrách Oravy a Liptova
 6. Veronika VACULOVÁ REPOVÁ: monografia o živote a diele Ladislava Čemického

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY TU

Ocenené knihy spolu s víťaznými knihami poputujú od mája do októbra 2023 do ďalších štyroch regionálnych knižníc Žilinského kraja – do Žiliny, Čadce, Martina a Dolného Kubína, pričom v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého si ich záujemcovia budú môcť pozrieť v septembri.

Fotogaléria

Zdroj: Liptovská knižnica G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.