Noc s Andersenom v Mestskej knižnici v Ružomberku

Mestská knižnica zorganizovala zábavný večer pre deti základných škôl. Noc s Andersenom je každoročným tvorivým pripomenutím si dánskeho rozprávkara. Viac informácii v článku.

CH. Andersen pochádzal z chudobnej vidieckej rodiny v meste Odense v Dánsku, do sveta rozprávok nazrel vďaka svojmu otcovi, ktorý mu ich rozprával. V mladosti odišiel do Kodane a živil sa ako bábkoherec a spevák. Vďaka priazni mecenášov mohol študovať a písať hry, básne a romány. Napísal okolo 160 rozprávok, ktoré ho preslávili po celom svete, boli sfilmované i zhudobnené.

Na jeho počesť sa pravidelne posledný marcový alebo prvý aprílový piatok v mnohých európskych krajinách koná zábavno-vzdelávací večer, ktorého cieľom je podpora čítania u detí všetkých vekových kategórií. Slovensko je po Českej republika v poradí druhou krajinou s najvyšším počtom zúčastnených  knižníc. Tento rok, v rámci slovenského 14. ročníka Noci s Andersenom bolo do podujatia zapojených 236 slovenských verejných knižníc, školských knižníc a škôl s celkovým počtom zúčastnených 9.900 detí.

Koordinátorom podujatia na Slovensku je Spolok slovenských knihovníkov a knižníc, generálnym partnerom je Vydavateľstvo Slovart, mediálnym partnerom je RTVS – Rádio Regina.

Téma tohtoročného podujatia znela:  Andersen známy – neznámy.  Tretiaci z triedy pre intelektovo nadané deti ZŠ Bystrická sa zoznámili  nielen so slávnymi rozprávkami a ich postavami, ale priblížili sme im i autorove  menej známe, možno neraz i nespravodlivo zabudnuté príbehy. A tak ich sprievodcami boli napríklad Princezná na hrášku, ktorá im pomáhala skladať puzzle z poškodených  knižných ilustrácií alebo Cínový vojačik, ponúkajúci hlavolam s osemsmerovkou a krížovkou. Dejom takmer pozabudnutého príbehu Svätá pravda ich sprevádzala Sliepočka – príbeh sa odohráva v kuríne, odkiaľ sa posúvaním nepravdivých informácií šíria klebety a nepravda… aktuálne i dnes, čo poviete?

Názvy a dej niektorých menej známych  príbehov priblížilo deťom pomocou množstva indícii i Dievčatko so zápalkami. Nechýbala ani Snehová kráľovná, ktorá pomocou skladania úryvkov z viacerých rozprávok pomáhala deťom čítať s porozumením. Asi najzaujímavejším stanovišťom však pre nich bolo miesto, kde prebýva Cisár so svojimi šatami – tu mali deti príležitosť vypočuť si pár slov v dánčine či dozvedieť sa o niečo o rodisku Andersena, jeho soche v Bratislave (bol vášnivým cestovateľom) a soche malej morskej panny alebo priblížiť si vznik slávneho Lega.

Za pomoc pri organizácii večera ďakujeme viacerým ružomberským firmám a predajniam. Možno i vďaka nim  zážitok z tohtoročnej noci podporí v deťoch pozitívny vzťah ku knihám a čítaniu, aby z nich vyrástli vzdelanejší ľudia pre neskorší dospelý svet.

 

Zdroj – Tlačová správa Mestskej knižnice v Ružomberku.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.