Koniareň zaplnili hudba, vášeň a tanec

Ružomberok už po dvadsiaty šiestykrát hostil tanečníkov nielen zo Slovenska na súťaží Ružomberok Open (+ fotogaléria).

Medzinárodná súťaž je už pravidelne aj súčasťou Slovenského pohára v štandardných a latinsko-amerických tancoch. Aj preto prišlo v sobotu do Koniarne 265 tanečných párov z piatich krajín: Česka, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a domáceho Slovenska.

Súťaž s ojedinelou živou hudbou

„Tohtoročnému podujatiu prinesol atraktivitu väčší počet juniorských kategórií a tradične aj ružomberská hudobná skupina RK Jazz Band, ktorá počas galaprogramu hudobne sprevádzala tanečné páry,“ povedal usporiadateľ súťaže Róbert Szolnoki z Tanečného štúdia (TŠ) Maestro.

Práve živou hudbou je ružomberské podujatie originálne, pretože v rámci pretekov najvyššej kategórie ju už málokto z organizátorov využíva. A ak už, tak je to neraz RK Jazz Band, ktorý si dokonca volajú aj na súťaže do Bratislavy a nedávno hral aj na Majstrovstvách Slovenska v Banskej Bystrici.

„1. kolo Slovenského pohára pridelil TŠ Maestro na základe konkurzu Slovenský zväz tanečného športu. My ho organizujeme pravidelne v Ružomberku, kde je výborná hala a podpora mesta,“ vysvetlil Szolnoki, prečo škola sídliaca v Liptovskom Mikuláši, ale pôsobiaca v celom Liptove i Orave, organizuje také veľké podujatie práve u nás.

Pravidelne súťažia aj deti a mládež. Foto – Laco Pagáčik

Finálový galavečer pre verejnosť

Nie všetky preteky v tanečných športoch vrcholia pre verejnosť otvorených galavečerom. V Ružomberku je to už pravidlo. Finále si zakaždým nenechá ujsť ani množstvo divákov.

„Výnimočný bol najmä večerný galaprogram, kde diváci mohli vidieť najlepšie SR a zahraničné tanečné páry, hral živý orchester RK Jazz Band. Celkovú návšteva bola v tomto roku na úrovni 2500 ľudí. Tí čo neprišli mohli sledovať priamy prenos portáli youtube,“ podelil sa o zaujímavosti zo sobotného podujatia Róbert Szolnoki.

A dodal aj, prečo ešte sa divákom okrem atraktívneho tanečného a hudobného programu oplatilo prísť: „Pre návštevníkov sme pripravili lákavú tombolu, v ktorej mohli súťažiť napríklad o automobil s plnou nádržou na víkend či rôzne hodnotné ceny.“

Najlepší postúpia na Svetový pohár

Medzi juniormi dominovali v štandardných (waltz, tango, valčík, slowfox, quickstep) aj latinsko-amerických tancoch (samba, chacha, rumba, paso doble, jive) Dominik Idro a Liana Ferjancová z Fáber Dance Team Slovakia.

U dospelých zhodnotila porota ako najlepších v štandardných tancoch Mateja Šteca a Elenu Popovú z TK Uni-Dance Bratislava. V latinsko-amerických sa podľa porotcov najkrajšie po parkete vlnili Tomáš Baka a Orsolya Farkašová z TK Impulz pri OZ Sorima Rimavská Sobota.

Z domácich tanečníkov z TŠ Maestro súťažilo vo všetkých štrnástich kategóriách, vrátane detských, osem tanečných párov. Najlepšie skončili Samuel Kubík a Tamara Janotková v kategórii dospelých, mimo Slovenského pohára. Obsadili 4. miesto.

Tanečné štúdio Maestro a Mesto Ružomberok už približne viac ako 26 rokov spolupracujú pri organizácií súťaží. Začínali pohármi primátora mesta Ružomberok, ktorý je dodnes súčasťou programu, no neskôr pribudli medzinárodné súťaže a majstrovstvá Slovenska. V posledných rokoch sú úspešní na konkurzoch Slovenského zväzu tanečného športu a pravidelne organizujú jedno, zväčša prvé kolo Slovenského pohára.

Po absolvovaní siedmich kôl sa určí konečné umiestnenie tanečníkov. Tanečný pár, ktorý bude mať v tabuľke najväčší počet bodov, sa stane víťazom Slovenského pohára, a zároveň postupuje na Európsky a Svetový pohár.

Kompletné výsledky nájdete tu.

Autor fotografií – Laco Pagáčik, Zdroj – Ružomberok Open 2019.

 

 

 

 

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.