Koniareň zaplnili hudba, vášeň a tanec

Ružomberok už po dvadsiaty šiestykrát hostil tanečníkov nielen zo Slovenska na súťaží Ružomberok Open (+ fotogaléria).

Medzinárodná súťaž je už pravidelne aj súčasťou Slovenského pohára v štandardných a latinsko-amerických tancoch. Aj preto prišlo v sobotu do Koniarne 265 tanečných párov z piatich krajín: Česka, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a domáceho Slovenska.

Súťaž s ojedinelou živou hudbou

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

„Tohtoročnému podujatiu prinesol atraktivitu väčší počet juniorských kategórií a tradične aj ružomberská hudobná skupina RK Jazz Band, ktorá počas galaprogramu hudobne sprevádzala tanečné páry,“ povedal usporiadateľ súťaže Róbert Szolnoki z Tanečného štúdia (TŠ) Maestro.

Práve živou hudbou je ružomberské podujatie originálne, pretože v rámci pretekov najvyššej kategórie ju už málokto z organizátorov využíva. A ak už, tak je to neraz RK Jazz Band, ktorý si dokonca volajú aj na súťaže do Bratislavy a nedávno hral aj na Majstrovstvách Slovenska v Banskej Bystrici.

„1. kolo Slovenského pohára pridelil TŠ Maestro na základe konkurzu Slovenský zväz tanečného športu. My ho organizujeme pravidelne v Ružomberku, kde je výborná hala a podpora mesta,“ vysvetlil Szolnoki, prečo škola sídliaca v Liptovskom Mikuláši, ale pôsobiaca v celom Liptove i Orave, organizuje také veľké podujatie práve u nás.

Pravidelne súťažia aj deti a mládež. Foto – Laco Pagáčik

Finálový galavečer pre verejnosť

Nie všetky preteky v tanečných športoch vrcholia pre verejnosť otvorených galavečerom. V Ružomberku je to už pravidlo. Finále si zakaždým nenechá ujsť ani množstvo divákov.

„Výnimočný bol najmä večerný galaprogram, kde diváci mohli vidieť najlepšie SR a zahraničné tanečné páry, hral živý orchester RK Jazz Band. Celkovú návšteva bola v tomto roku na úrovni 2500 ľudí. Tí čo neprišli mohli sledovať priamy prenos portáli youtube,“ podelil sa o zaujímavosti zo sobotného podujatia Róbert Szolnoki.

A dodal aj, prečo ešte sa divákom okrem atraktívneho tanečného a hudobného programu oplatilo prísť: „Pre návštevníkov sme pripravili lákavú tombolu, v ktorej mohli súťažiť napríklad o automobil s plnou nádržou na víkend či rôzne hodnotné ceny.“

Najlepší postúpia na Svetový pohár

Medzi juniormi dominovali v štandardných (waltz, tango, valčík, slowfox, quickstep) aj latinsko-amerických tancoch (samba, chacha, rumba, paso doble, jive) Dominik Idro a Liana Ferjancová z Fáber Dance Team Slovakia.

U dospelých zhodnotila porota ako najlepších v štandardných tancoch Mateja Šteca a Elenu Popovú z TK Uni-Dance Bratislava. V latinsko-amerických sa podľa porotcov najkrajšie po parkete vlnili Tomáš Baka a Orsolya Farkašová z TK Impulz pri OZ Sorima Rimavská Sobota.

Z domácich tanečníkov z TŠ Maestro súťažilo vo všetkých štrnástich kategóriách, vrátane detských, osem tanečných párov. Najlepšie skončili Samuel Kubík a Tamara Janotková v kategórii dospelých, mimo Slovenského pohára. Obsadili 4. miesto.

Tanečné štúdio Maestro a Mesto Ružomberok už približne viac ako 26 rokov spolupracujú pri organizácií súťaží. Začínali pohármi primátora mesta Ružomberok, ktorý je dodnes súčasťou programu, no neskôr pribudli medzinárodné súťaže a majstrovstvá Slovenska. V posledných rokoch sú úspešní na konkurzoch Slovenského zväzu tanečného športu a pravidelne organizujú jedno, zväčša prvé kolo Slovenského pohára.

Po absolvovaní siedmich kôl sa určí konečné umiestnenie tanečníkov. Tanečný pár, ktorý bude mať v tabuľke najväčší počet bodov, sa stane víťazom Slovenského pohára, a zároveň postupuje na Európsky a Svetový pohár.

Kompletné výsledky nájdete tu.

Autor fotografií – Laco Pagáčik, Zdroj – Ružomberok Open 2019.

 

 

 

 

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.