Konkurz v Skiparku skončil. V stredisku začali investovať

V najväčšom lyžiarskom stredisku v dolnom Liptove pribudnú počas leta investície za 600-tisíc eur.

Väčšina Ružomberčanov nepovie lyžiarskemu stredisku pod Malinným inak ako Skipark. Názov, ktorý dlhodobo vychádzal z názvu strediska i firmy, ktorá ho prevádzkovala, však čoskoro právne zanikne.

Konkurz skončil. Skipark zanikne

Stredisko bolo opakovane od roku 2007 v konkurze. Ten sa v týchto dňoch definitívne končí a názov Skipark Ružomberok vymažú z obchodného registra. Na poslednom mestskom zastupiteľstve to potvrdil poradca primátora pre ekonomické záležitosti Ľuboš Chmelár.

„Správca konkurznej podstaty speňažil majetok. Bohužiaľ, mesto nebolo zabezpečeným veriteľom, rozdelil to len medzi zabezpečených veriteľov. Utrpeli sme tak stratu 1,4 až 1,5 milióna eur,“ konštatoval na Chmelár.

Mesto sa neprihlásilo ešte začiatkom roka 2018 ako veriteľ ani záujemca o kúpu majetku spoločnosti Skipark, čo vtedy v zastupiteľstve otvorili aj bývalí poslanci Ivan Rončák a Miroslav Zuberec.

„Pán primátor je to verejná súťaž, mali sme sa zapojiť a buď zámerne alebo nepozornosťou nám toto ušlo. Mohli sme sa, možno aj lacno a veľmi rýchlo, k majetku dostať,“ kritizoval vtedy postup radnice nezávislý poslanec Ivan Rončák.

„Boli tam intenzívne jednania o kúpe medzi Eco-Investom a súčasnými vlastníkmi, preto sa nedalo do toho vstupovať. Ak by to vyšlo, Eco-Invest by s účasťou mesta vyriešil túto záležitosť a my by sme tam opäť vstúpili,“ vysvetľoval ešte v roku 2018 primátor zámery, kvôli ktorým mesto nevstúpilo do konkurzu spoločnosti, ktorá hospodárila zväčša na mestských pozemkoch.

Dnes je tento proces nenávratne preč. Majiteľom majetku niekdajšieho Skiparku zostávajú podľa informácií Ružomberského magazínu spoločnosti blízke Ľubomírovi Kudličkovi, ktorý stredisko prevádzkuje aj dnes cez spoločnosť snow&bike, s. r. o.

„Správca konkurznej podstaty chystá správu pre súd, aby mohlo prebehnúť zmazanie spoločnosti Skipark v obchodnom registri. Proces je plus mínus na konci,“ hovoril na májovom zastupiteľstve Chmelár.

Parkovisko v Hrabove. V pozadí zjazdovka Žlabiny. Foto – autor.

Investície za 600-tisíc eur

Aktuálne v Hrabove začali na pohľad veľké zmeny. Parkovisko je plné betónových rúr. Prevádzkovateľ strediska sa pustil do investície odklonu Hrabovského potoka.

„Potok, ktorý tečie povrchovo, bude v tej časti, kde je zjazdovka a dojazdový areál zvedený pod zem a pôjdem podpovrchovo. Vznikne tak plynulý dojazdový areál. Potok vedľa parkoviska až po vlievanie do nádrží a jazera zostane na povrchu,“ vysvetlil podrobnosti technický riaditeľ strediska Peter Nanky.

Investícia súvisí s obnovením investičného zámeru vybudovania lyžiarskej zjazdovky Žlabiny.

„Dávali sme tento projekt dvakrát na eurofondy. Žiaľ, nedostali sme žiadne prostriedky. Potom padol Skipark do konkurzu a nebolo možné sem investovať. Dnes, keď je konkurz uzavretý, začína sa prvá etapa investovania do tohto projektu,“ vysvetlil Nanky.

Súčasťou je aj vybudovanie novej prečerpávacej stanice v lokalite dnešného dojazdového areálu, ktorá nahradí súčasnú pod bufetom pri Hrabovskej nádrži.

„Investície do odklonenia potoka, rekonštrukcie hlavnej budovy a technickej rekonštrukcie súčasných čerpacích staníc dva a tri budú stáť 600-tisíc eur. Dokončené by mali byť do konca júna tohto roku,“ spresnil technický riaditeľ Nanky.

Spomínané opravy v hlavnej budove zahŕňajú rekonštrukcie predajných okien na lístky i vybudovanie nového okna na informačné centrum.

„Zákazníci už nebudú musieť chodiť za informáciami do budovy, ale dostanú ich rovno cez okienko, kde si kúpia aj množstevné a zľavnené lístky. Zmení sa aj vstup do priestorov servisu a požičovne, ktoré tu prenajímame,“ doplnil informácie o rekonštrukciách Nanky.

O zjazdovke Žlabiny

Zjazdovka bola naprojektovaná v roku 2007 a v roku 2008 bolo na ňu vydané stavebné povolenie. Odvtedy je v Skiparku vyrúbaná tak, ako ju vidíme dnes. Dlhá je 650 metrov s prevýšením 189 metrov. Široká je 50 metrov. Zjazdovka by mala priniesť pre stredisko hlavne možnosť večerného lyžovania. Bude tam vlek, zasnežovanie a osvetlenie. Projekt by chceli dokončiť predbežne pre zimnú sezónu 2020/2021.

Titulná fotografia – Peter Nanky, technický riaditeľ strediska Malinô Brdo Ski & Bike. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.