Krajským poslancom chce byť až 34 Liptákov z okresu Ružomberok

Prvýkrát v histórii sa uskutočnia spojené voľby. Ilustračné foto. Zdroj: Ministerstvo vnútra SR
Voliči v regionálnych voľbách budú vyberať v okrese Ružomberok päť kandidátov.

Zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) má 57 členov. V poslaneckom zbore majú zastúpenie podľa jednotlivých okresov svojho trvalého bydliska – Žilina, Čadca, Kysucké nové mesto, Bytča, Martin, Turčianske Teplice, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Ružomberok a Liptovský Mikuláš.

Dolný Liptov zastupuje 5 poslancov, okres Liptovský Mikuláš 6 poslancov. Nový poslanecký zbor si budeme voliť 29. októbra 2022, krajské voľby budú v rovnaký deň, ako komunálne voľby, kde ľudia volia svojich primátorov, starostov a poslancov.

Rekordný počet kandidátov na župana

O post predsedu ŽSK sa uchádza dosiaľ rekordný počet kandidátov, je ich až desať. Záujmy dolného Liptova chce v nadchádzajúcich župných voľbách hájiť za okres Ružomberok 34 kandidátov na poslancov, voliči budú v tomto volebnom obvode (č. 8) vyberať maximálne päť z nich. Zoznam kandidátov na predsedu ŽSK a poslancov Zastupiteľstva ŽSK nájdete TU.

Samosprávne kraje majú široké kompetencie. Vo svojej správe majú komunikácie 2. a 3. triedy, ktorých údržbu a opravy zabezpečujú správy ciest. Sú zriaďovateľmi stredných škôl, župných nemocníc a kultúrnych inštitúcií (divadlá, galérie, múzeá, regionálne kultúrne strediská a pod.). Rozhodujú napríklad aj o zdravotnej starostlivosti na území kraja. Na zabezpečenie výkonu verejnej správy v jeho kompetencii majú krajské úrady.

Prvýkrát spojené voľby

Vyššie územné celky (VÚC) zriadili v roku 2001 a v tom istom roku sa konali prvé historické voľby do krajských samospráv. Prvýkrát v histórii samostatného Slovenska o budúcom zložení komunálnych a regionálnych samospráv rozhodneme v spojených voľbách v jeden deň.

Voliči dostanú dve samostatné obálky – bielu na komunálne voľby a modrú na krajské voľby. Vybraných kandidátov na komunálnych a regionálnych poslancov (podľa počtu mandátov v jednotlivých volebných obvodoch), starostov a primátorov či županov (po jednom) označia voliči krúžkom na samostatných volebných listinách, ktoré vložia do určených obálok a tie potom do príslušných volebných schránok.

Samosprávy majú povinnosť doručiť voličom oznámenie o konaní volieb (dátum, miesto a čas), ako aj volebný obvod (počet poslancov) a volebnú miestnosť (adresu a miesto). Voliči môžu hlasovať len v mieste svojho trvalého bydliska. V spojených voľbách môžu hlasovať aj cudzinci. Okrem predloženia dokladu je podmienkou plnoletosť a trvalý pobyt v danej obci.

Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 20.00 h. Volič preukáže svoju totožnosť v spojených krajských a komunálnych voľbách občianskym preukazom. Cudzinci sa preukážu dokladom o pobyte cudzinca.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.