Kríza basketbalistiek pokračuje. Ružomberčanky nestačili na Piešťanské Čajky

Piešťanské Čajky zvíťazili nad MBK Ružomberok tretíkrát za sebou. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v stredu 23. februára v predposlednom kole nadstavbovej časti Niké extraligy žien v skupine o titul s Piešťanskými Čajkami 69:54. Ružomberčanky už prehrali tretí zápas v sérií s týmto súperom. Naposledy uspeli Liptáčky nad Piešťanmi 18. decembra 2021, keď zvíťazili na jeho palubovke 66:57.

Prvá desaťminútovka sa niesla vo vyrovnanom duchu. Úvodné body duelu zaznamenali Piešťany (2:0), ale Liptáčky úspešnou „trojkou“ preklopili vedenie vo svoj prospech (2:3). Bolo to prvý a zároveň aj poslednýkrát, kedy Ružomberčanky v dueli viedli. Mierny náskok si až na pár okamihov udržiavali počas celej prvej časti hry Piešťany. Najväčší náskok si vytvorili v polovici úvodnej desaťminútovky, keď viedli nad Ružomberkom o 4 body (11:7).

Liptáčky ale zabrali a mierne vedenie súpera zmazali (11:11). Onedlho si síce Piešťany opätovne vytvorili 4-bodový náskok (15:11), ale Ružomberčanky ho dokázali skresať na rozdiel 2 bodov (15:13). Záver prvej časti hry bol, podobne ako celá úvodná štvrtina, vyrovnaný a napokon sa z jednobodového vedenia po úvodnej desaťminútovke tešili Piešťanské Čajky (16:15).

Katastrofálna druhá desaťminútovka

Druhá štvrtina bola pre Ružomberčanky ako zo zlého sna. Už na jej začiatku si Čajky vytvorili 7-bodový náskok (22:15), ktorý síce „Ruža“ mierne skresala na úroveň 5-tich bodov (22:17), ale následne prišla brilantná pasáž domáceho tímu. Čajky zaknihovali 11 bodov po sebe a Liptáčkam sa vzdialili na rozdiel priepastných 16-tich bodov (33:17), čím položili základ úspechu. Potom síce dali Ružomberčanky 2 body (33:19), ale to bolo z ich strany všetko.

Následne prišla opätovne vydarená pasáž Piešťan. Tie od stavu 33:19 potiahli 7-bodovú šnúru a druhú štvrtinu vyhrali vysoko 24:4. Po druhej časti hry bol stav 40:19 a o víťazovi duel bolo viac-menej rozhodnuté.

Piešťany nedopustili drámu

Po polčase sa Ružomberčanky snažili čo najskôr náskok súpera znížiť. Úvodné body síce zaznamenali Liptáčky (40:21), ale následne strelili Čajky úspešnú „trojku“, čím navýšili svoje vedenie na rozdiel 22-tich bodov (43:21). Onedlho prišla po prvýkrát v zápase dobrá pasáž hosťujúceho celku, keď sa Ružomberčankám podarilo zaznamenať 8 bodov po sebe a manko Piešťan znížili na úroveň 14-tich bodov (43:29).

Potom sa ale o slovo prihlásili aj domáce hráčky, ktoré 6-bodovou šnúrou odskočili Liptáčkam na úroveň 20-tich bodov (49:29). Ružomberčankám sa o chvíľu na to podarilo zaznamenať 4 body v sérií a jemne skorigovali manko súpera (49:33). Posledné slovo v tejto desaťminútovke mali ale Piešťany, ktoré úspešným dvojkovým pokusom uzavreli skóre po tretej časti hry na 51:33.

Márna snaha Ružomberčaniek

Záverečná časť hry, bolo podobne ako prvá štvrtina, vyrovnaná. Hneď na jej začiatku Piešťany navýšili svoj náskok na úroveň 20-tich bodov (53:33). Potom síce „Ruža“ dala 4 body (53:37), nič to ale nezmenilo na tom, že Piešťany držali zápasové obraty vo svojich rukách. Od stavu 53:37 zaznamenali Čajky 7 bodov po sebe a svoj náskok zveľadili na rozdiel 23-tich bodov (60:37). Rovnako 6-bodovou šnúrou ako Piešťany, sa následne prezentovali Liptáčky, ktoré znížili manko súpera na úroveň 17-tich bodov (60:43).

V záverečných minútach poslednej časti hry Piešťany nedopustili žiadne zdramatizovanie zápasu a svoj náskok si udržiavali na takmer 20-bodovej úrovni. Liptáčky sa síce snažili vedenie Piešťan skresať, to sa im ale nedarilo. V úplnom závere duelu sa Piešťanským Čajkám podarilo vytvoriť si 20-bodové vedenie (69:49), to ale neostalo dlho v platnosti.

Ružomberčankám sa podarilo zaknihovať úspešný „trojkový“ pokus, ktorým znížili náskok súpera (69:52). V posledných sekundách hry zaznamenala „Ruža“ ešte dva body a definitívne uzavrela skóre duelu na 69:54. Piešťany tak vďaka skvelej druhej štvrtine, ktorá rozhodla o osude zápasu, zaslúžene zvíťazili nad Ružomberčankami a pripísali si tretiu výhru v rade nad týmto súperom.

Slabá strelecká efektivita

Najviac bodov v zápase za MBK Ružomberok dosiahlo duo Alexandra Buknová a Miroslava Praženicová, ktoré zaknihovali 13 bodov. Krok s touto dvojicou držala predovšetkým Radka Stašová, ktorá zaťažila konto súpera 12 bodmi. Legionárkam v oranžovom drese tento duel nevyšiel. Chorvátka Patricie Burová a Američanka Marte Graysová zaznamenali zhodne po 4 body v stretnutí.

V domácom drese zažiarila predovšetkým Chorvátka Matea Tadićová, ktorá zaznamenala 17 bodov a výraznou mierou sa pričinila o víťazstvo Piešťan. Výborne jej sekundovala Natália Martišková, ktorá zaťažila konto Ružomberčaniek 16-timi bodmi. Trojicu najúspešnejších hráčok v piešťanskom drese uzavrela Dominika Rusiňáková, ktorá zaznamenala 12 bodov.

Napriek presvedčivému víťazstvu zaznamenali Piešťanské Čajky v dueli len 39-percentnú úspešnosť streľby. Ružomberská strelecká presnosť (38 %) bola na podobnej úrovni ako v prípade domáceho celku. Dôležitým faktorom v tomto dueli bola úspešnosť trojkových pokusov.

Kým Piešťanské Čajky mali takmer 48-percentnú úspešnosť, tak Liptáčky premenili každý tretí pokus spoza trojkového oblúka. Domácemu tímu to najviac „padalo“ v druhej štvrtine, keď dosiahol 57-percentnú presnosť streľby. Liptáčkam strelecky vyšla záverečná časť hry, keď premenili každý druhý pokus. Na druhej strane, Ružomberčankám strelecky absolútne nevyšla druhá štvrtina, keď sa ich úspešnosť streľby zastavila na úrovni 13 percent.

O výsledku stretnutia rozhodla druhá štvrtina

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja nebol spokojný s veľkým množstvom odovzdaných lôpt jeho zverenkýň. „Veľa stratených lôpt nás stálo lepší výsledok. Už v úvodnej štvrtine, ktorú sme prehrali o bod, hráčky tri razy hodili súperkám loptu do rúk a dostali sme z toho šesť bodov. Pokojne sa táto desaťminútovka dala vyhrať o päť-šesť bodov a stretnutie by sa inak vyvíjalo.“

Ružomberskému kormidelníkovi sa nepozdávala ani slabá ofenzívna činnosť jeho mužstva v prvom polčase. Jeho tím sa síce v druhom dejstve snažil o dramatizáciu zápasu, ale robil časté chyby. „My sme mali chabých dvadsať striel do prestávky. Žiaľ, dievčatá pokračovali v stratách a Piešťany mali neskutočnú streleckú efektivitu. Keď sme sa v druhom polčase krok po kroku trochu priblížili domácim hráčkam, zase prišla nejaká fatálna chyba v obrane.“

Ružomberčanky majú príležitosť na odvetu už v sobotu

Ružomberčanky napriek prehre nad Piešťanskými Čajkami ostali na prvom mieste tabuľky v skupine o titul. Vedúcu pozíciu v tejto skupine mali Liptáčky zaistenú už na konci januára. Najbližšie stretnutie odohrá mužstvo Juraja Suju v sobotu 26. februára v rámci Slovenského pohára, ktorý sa po deviatich rokoch uskutoční v ružomberskej Koniarni.

Ružomberok a Piešťanské Čajky sa ako dva najlepšie tímy po základnej časti predstavia až v semifinále národného pohára. Meno svojho súpera spoznajú Liptáčky v piatok. Finále Slovenského pohára je na programe v nedeľu od 16. hodiny.

Najbližší a zároveň posledný duel v rámci skupiny o titul odohrajú Liptáčky v sobotu 5. marca, keď v Koniarni hostia Young Angels Košice. Po tomto dueli príde na rad play-off ženskej basketbalovej extraligy. Vlaňajší titul obhajujú Ružomberčanky, ktoré vo finále zdolali Piešťanské Čajky 3:2 na zápasy.

Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 69:54 (16:15, 40:19, 51:33)

Body za Piešťanské Čajky: Tadićová 17, Martišková 16, Rusiňáková 12, Bootheyová 9, Hašková 6, Andelová 5, Pirttinenová a Vandlíková po 2. MBK Ružomberok: Buknová 13, Praženicová 13, Stašová 12, Havranová 8, Burová a Graysová po 4. Trojky: 10-5. Diváci: 233. Úspešnosť streľby: 39 % – 38 %. TH: 20/15 – 19/15. Rozhodovali: Ženiš, Bara a Sirocký. Štvrtiny: 16:15, 24:4, 11:14, 18:21.