Ľad patrí krasokorčuliarom

Kým minulý víkend boli na ružomberskom zimnom štadióne preteky Slovenského pohára, tento víkend sú na našom ľade celoslovenské výkonnostné testy.

Už počas minulého víkendu patril ľad na štadióne Stana Mikitu krasokorčuliarom. Prišlo ich z celej republiky 210. Takmer dva celé dni trvalo, kým všetci odjazdili svoje zostavy.

Deti rozdelili podľa výkonnosti

„Zo začiatku som si jazdu celkom užívala, potom ale prišiel stres, zaplietli sa mi nohy a akosi som to nedala,“ hodnotila svoj výkon štrnásťročná Mária Anastázia Filová z Krasokorčuliarskeho klubu (KK) Ruža Ružomberok.

Študentka z tercie osemročného Gymnázia svätého Andreja korčuľuje už šesť rokov. Aktuálne v kategórii starších žiačok. „Domáce preteky sú iné. Som uvoľnenejšia, okolie mi je blízke, domáce prostredie, veľa fanúšikov príde,“ popísala svoje dojmy Mária Anastázia.

Ona, rovnako ako ďalšie tri dievčatá, jazdí v tejto chvíli v nižšej kategórii pohára a vyhrať ho tak nemôže, aj keby bola najlepšia.

„Kategória B sú také, ktoré nemajú splnené testy, čiže nemôžu pretekať v kategórii A. V krasokorčuľovaní sú výkonnostné testy, ktoré deti musia postupne splniť podľa kategórie, v ktorej pretekajú. Pokiaľ ten test nesplní, musí ísť do B-čka. Testy sú náročné, sú zložité, ale musia ich splniť,“ vysvetlila tohtoročnú novinku v krasokorčuľovaní trénerka KK Ruža Jana Schmidová.

Na majstrovstvá len áčkari

„Pre mňa je to väčší stres, ak mám priznať, pretože má celá rodina príde pozrieť a viem, že to musím odjazdiť dobre, aby som sa pred nimi predviedla,“ ponúkla zase opačný, no pochopiteľný pocit ďalšia z domácich pretekárok Sára Vozárová. Jazdí v kategórii mladších žiačok, ale v A-kategorii. Jej hodnotenie sa teda počíta aj do celkového poradia Slovenského pohára a zároveň sa dostatočnými výsledkami môže kvalifikovať na marcové majstrovstvá Slovenska.

„Všetky tri dievčatá, ktoré od nás jazdia v áčku už majú štart na majstrovstvách Slovenska istý. Aj keď, uvidíme, možno súperky ešte prekvapia, ale všetci sme zatiaľ tak v tabuľke, že by sme mali postúpiť do toho majstráku,“ hodnotila počas 12. ročníka Veľkej ceny Ružomberka v krasokorčuľovaní predsedníčka klubu Ruža Ružomberok Lucia Vozárová.

Okrem jej dcéry sú ďalšími dvomi dievčatami s možnosťou kvalifikovať sa sestry Silvia a Karolína Javorkové.

„Sú to kategórie, ktoré sú veľmi naplnené, každej sa zúčastňuje okolo 25 pretekárok, čiže je tam veľká konkurencia,“ priblížila skupiny Nádeji 9 (deväť ročné) a mladších žiačok trénerka Schmidová.

Už len testy a majstrovstvá

Ružomberčanky napokon na domácich pretekoch na oceňované méty nedosiahli. Pri neúčasti Mateja Karča, vlani medzi mladšími nádejami víťaza domácich pretekov, ktorý zatiaľ odložil korčule bokom, tak pre Ružomberok tento rok nevyšlo medailové umiestnenie.

Počas aktuálneho víkendu si môžete malých krasokorčuliarov pozrieť na zimnom štadióne počas výkonnostných testov, ktoré absolvujú v sobotu aj v nedeľu. Definitívny zoznam účastníkov majstrovstiev Slovenska v Novom Meste nad Váhom bude známy po nich.

Kompletné výsledky Veľkej ceny Ružomberka nájdete pod týmto odkazom.

Titulná fotografia: Mária Anastázia Filová z KK Ruža Ružomberok. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.