Lekár z vojenskej nemocnice: kvôli ovzdušiu sťahujem rodinu z Ružomberka

Štrajk autodopravcov podporili aj aktivisti z občianskeho združenia Za zdravý Ružomberok. Vyjadrili znepokojenie so smogovou situáciou v meste. 

V utorok zablokovali ružomberské cesty desiatky kamiónov. K opätovným protestom, ktoré boli prerušené 13. januára, pristúpila Únia autodopravcov Slovenska po tom, čo ministerstvá financií a dopravy neprijali návrhy na výrazné zníženie cestnej dane a na zvýšenie zľavy z mýta. Štrajk kamionistov podporili krátkym protestom pred administratívnou budovou papierní aj zástupcovia občianskej iniciatívy Za zdravý Ružomberok.

„Oceňujeme snahu autodopravcov, ktorí štrajkom bojujú okrem iného aj za čistejšie ovzdušie v našom meste, nakoľko obmedzením kamiónovej dopravy a celkovo tranzitnej dopravy klesá zaťaženie ovzdušia emisiami,“ vysvetľuje dôvod zhromaždenia Monika Dubská z Občianskeho združenia Žijeme tu spoločne.

Smogová situácia v meste    

Od začiatku roka bolo 15 dní, počas ktorých platilo pre mesto varovanie alebo upozornenie pred zlou kvalitou ovzdušia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) takmer každý deň upozorňuje na zhoršenú smogovú situáciu najmä pre častice PM10 a PM2,5. Zvýšenú koncentráciu tuhých častíc namerali počas januára stanice Riadok a najmä Supra.

Pred týždňom dokonca meracia stanica Supra zaznamenala mimoriadne zvýšenie tuhých častíc PM10, a to 265 mikrogramov na kubík vzduchu, čo je päťnásobné prekročenie oproti dennému limitu. Podľa SHMÚ sú príčiny smogovej situácie vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom, nepriaznivé rozptylové podmienky alebo aj vplyv priemyslu a dopravy.

„Keď je viac ako tri dni zvýšené množstvo prachových častíc, vtedy má mesto povinnosť vyhlásiť smogovú situáciu. Mesto to robí zatiaľ len na svojej internetovej stránke. Dôchodcovia a ľudia, ktorí nemajú prístup k internetu preto nemajú možnosť sa oboznámiť s kvalitou ovzdušia. Teraz, keď sú zvýšené hodnoty, tak informovanosť považujeme za nedostatočnú,“ upozorňuje Monika Dubská.

Aktivisti vyjadrili znepokojenie pred smogovou situáciou v meste. (Foto: autorka)

Na zhoršenú kvalitu ovzdušia upozorňuje prostredníctvom sociálnych sieti aj poslanec Juraj Burgan.

„Myslím si, že situácia ohľadom životného prostredia v Ružomberku sa stala neúnosnou. Vedenie mesta a my ako poslanci zlyhávame absolútne v tom, že nerobíme nič preto, aby sme túto situáciu zlepšili. Podporím akúkoľvek aktivitu, ktorá pomôže zmeniť situáciu k lepšiemu,“ prihovoril sa obyvateľom prostredníctvom videa poslanec za Roveň, ktorý sa tiež zúčastnil protestu. Zároveň vyzval poslancov, vedenie mesta a všetkých ľudí, aby si sadli k spoločnému stolu a začali hľadať riešenia, ktoré budú okamžité.

Radnica dnes prostredníctvom sociálnej siete informovala, že najbližšie zasadanie Komisie na riešenie zápachu a prašnosti sa bude zaoberať aj aktuálnou smogovou situáciou.

Zlé ovzdušie ako dôvod na sťahovanie

Občianska iniciatíva za Zdravý Ružomberok pred rokom spustila petíciu proti zapáchajúcim zlúčeninám unikajúcim pri výrobe celulózy z Mondi SCP. V septembri minulého roka ju s takmer 12-tisíc podpismi odovzdala v parlamente.

„Petičné hárky boli odnesené na ministerstvo a všetky odpovede, ktoré sme dostali, sú viac ako neuspokojivé. Veľa ľudí sa pýta, čo s tým ideme robiť. Podali sme viacero podnetov, aby sa posúdila účinnosť akčného plánu a odpovede potom aj zverejníme. Myslíme si, že akčný plán dnes už nezodpovedá aktuálnemu stavu,“ vysvetlila Monika Dubská.

Podnet na posúdenie účinnosti akčného plánu. (Foto: autorka)

Akčný plán pre mesto Ružomberok a obec Likavka, ktorý v roku 2013 vydal Obvodný úrad v Žiline, hovorí o opatreniach pre zabezpečenie kvality ovzdušia v prípade nepriaznivých vplyvov. Vyhláška za zdroj znečistenia pokladá len dopravu, vykurovanie a nepozametané cesty. Priemysel priamo neuvádza. Medzi opatreniami uvádza okrem iného napríklad aj výzvu obyvateľom na uprednostnenie hromadnej dopravy pred individuálnou. O tom by ich mali dostatočne informovať úrady.

Občianska iniciatíva Za zdravý Ružomberok žiada o preverenie účinnosti opatrení, pretože vôbec nezabezpečujú zníženie znečistenia ovzdušia prachom. „V zime ide len o informovanie verejnosti a výzvu, aby obyvatelia nespaľovali nekvalitné palivo a odpad. Iné konkrétne opatrenia tu nie sú uvedené,” napísali aktivisti v liste adresovanému Obvodnému úradu životného prostredia.

Účasťou len malý a na rýchlo zorganizovaný protest podporili priamo na mieste len siedmi Ružomberčania. Zväčša aktivisti z OZ Žijeme tu spoločne, Ochrana ovzdušia dolný Liptov a spomínaný poslanec. Protest však prišiel podporiť aj lekár Marián Jakubský.

„Bývam v Baničnom a prekáža mi, že pod týmto komínom majú vyrastať moje deti. Nič sa pre lepšie ovzdušie nedeje, a keď sa má ešte aj rozširovať výroba, tak som sa rozhodol, že sa odtiaľto sťahujeme do Závažnej Poruby. Odporúčam to každému. Odmietam žiť v takomto zlom ovzduší a riskovať zdravie moje, mojej ženy a detí,“ hovorí ortopéd z Ústrednej vojenskej nemocnice a dodáva: „Ružomberok sa mi páči, mám tu zázemie, no podľa môjho názoru sa v takomto ovzduší nedá žiť. Keď sa však rozprávam s Ružomberčanmi, tak mám pocit, že im to ani nevadí,“ smutne konštatuje Marián Jakubský.

Titulná fotografia: (zľava) lekár Marián Jakubský, poslanec za Roveň Juraj Burgan, Monika Dubská (OZ Žijeme tu spoločne), aktivisti Ján Kolík, Ľuboš Golský, Patrik Lupták a Eva Svozilová (OZ Ochrana ovzdušia dolný Liptov). Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.