Letná sezóna v top destinácii Slovenska sa priblížila k rekordu

Ilustračné foto. Zdroj: Marek Hajkovský
Liptov hľadí na budúcnosť cestovného ruchu s nádejou. Letná sezóna 2023 sa doťahuje na predcovidové čísla.

Najväčší podiel návštevníkov tvorili domáci Slováci, ktorí si i vďaka možnosti využívať rekreačné poukazy mohli aj v ekonomicky náročnejších časoch dovoliť dovolenkovať. „Pozitívom je, že sa po dočasnom výpadku vrátili českí a poľskí dovolenkári. Jeseň býva často prísľubom stabilného počasia na horách. Dovolenkové obdobie sa aj preto oplatí predĺžiť na nasledujúcu fázu neskorého leta a začiatku jesene,“ uviedla Katarína Šarafínová, manažérka pre komunikáciu a PR v OOCR Región Liptov.

Už viac ako 10 rokov turizmus aj na Liptove koordinujú oblastné organizácia cestovného ruchu (OOCR), ktoré dali dokopy mestá a podnikateľov s cieľom rozvíjať tunajšie destinácie. „Práve koordinovaná podpora destinácií zospodu, teda priamo z regiónov, ktoré najlepšie poznajú destináciu, jej špecifiká aj prípadné problémy, prináša nárast návštevnosti, výberu daní z ubytovania aj znižovanie nelegálneho ubytovávania,“ povedala Darina Bartková, riaditeľka OOCR Región Liptov.

„Zatiaľ nedisponujeme komplexnými číslami zo Štatistického úradu SR za leto, údaje máme len za prvý prázdninový mesiac, ale leto hodnotíme ako úspešné. Postupne nám rastú čísla návštevnosti aj prenocovania. Medziročne si za júl naša destinácia polepšili. Počet prenocovaní u nás v Liptove stúpol v mesiaci júl o 9 percent. Aj keď Slováci tvorili majoritu, cez 60 percent našich hostí, tak trend rastu návštevníkov bol vyšší pri zahraničnej klientele. Väčšinu našich zahraničných hostí tvorili Česi a za nimi nasledovali Poliaci,“ spresnila Bartková.

Domáci hostia využívali rekreačné poukazy

Slováci vo veľkej miere využívali aj rekreačné poukazy. „Ekonomická kríza a inflácia neprajú cestovaniu, aj preto rekreačné poukazy zohrali dôležitú úlohu v tom, že Slováci vycestovali a rozhodli sa dovolenkovať doma na Slovensku. Sekundárny a nemej dôležitý fakt je aj ten, že poukazy pomáhajú pri znižovaní počtu nelegálne realizovaných pobytov,“ doplnila riaditeľka liptovskej OOCR.

Niektoré ubytovacie zariadenia na Liptove potvrdili, že dokonca takmer polovica ich hostí prišla práve vďaka možnosti využiť rekreačný poukaz. Cestovanie doma podporujú napríklad aj naši severní susedia a výsledky sú za tie roky zrejmé. V Poľsku rastie počet atrakcií, rozvíjajú sa tamojšie destinácie, Poliaci dovolenkujú doma a podporujú svoju lokálnu ekonomiku.

„Keď si porovnáme júl 2023 s predcovidovým rokom 2019, tak sme takmer na rovnakých číslach v počte prenocovaní hostí (osobonocí) čo je veľmi dobrý trend. Priemerný počet prenocovaní nám síce klesol, ale len minimálne a to na 3,1 dňa pričom Liptov mal v roku 2019 priemernú dĺžku pobytu 3,2 dňa,“ dodala riaditeľka OOCR Región Liptov.

Zaznamenali nárast českej klientely aj zmenu správania hostí

V júli 2023 podľa štatistík destinácia zaznamenala nárast českej klientely. Tá tvorila zhruba polovicu všetkých zahraničných hostí na Liptove. „Samozrejme, že tento údaj sa ešte zmení, keďže pracujeme len s čiastočnými štatistikami a august je zvyčajne veľmi silný mesiac nielen z pohľadu Poliakov,“ doplnila Šarafínová

„Toto leto sme pocítili zmenu návštevníckeho správania. Nie všetci dovolenkári využívali reštauračné zariadenia. Mnohí preferovali ubytovanie v chatách a apartmánoch s kuchynkami a možnosťou variť si počas pobytu. Ušetrili tak na stravovaní a keď to skombinovali napríklad aj s rekreačným poukazom, tak to vo finále významne pocítil ich rodinný rozpočet,“ vysvetlila Bartková. Trend posledných rokov, teda rezervácie na poslednú chvíľu, pretrval aj toto leto.

Jeseň na horách láka na turistiku a cyklistiku

Jeseň na horách je stvorená najmä na turistiku a cyklistiku. Stále počasie a dokonalé výhľady sú najlepšou pozvánkou na Liptov a do jeho horstiev. Netreba však zabúdať na bezpečnosť. Poistenie, pevná obuv, bunda do prípadného dažďa a správne načasovanie sú rozhodujúce, aby sa nezmenil zážitok na stres.

Na Liptove majú ubytovní hostia poistenie na horách v cene pobytu. Poistenie záchrany v horách s nabitým pobytovým balíkom s Liptov Region Card platí pre hostí ubytovaných v regióne od 2 nocí až do 30. septembra 2023, čo sa ešte určite oplatí využiť.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Liptov získavajú každoročne aj dotáciu z Ministerstva dopravy SR. „Aj vďaka dotácii sa môže destinácia prezentovať doma aj v zahraničí, aktívne komunikovať, vytvárať produkty cestovného ruchu, rozvíjať infraštruktúru a byť konkurencie schopné doma aj voči destináciám v zahraničí, ktoré dlhé desaťročia fungujú na prepracovaných systémoch podpory turizmu,“ uzavrela Bartková.

Zdroj: Tlačová správa OOCR Región Liptov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.