Liptov je oranžový. Ruža zdolala Tatran rozdielom triedy

Ružomberskí futbalisti vyhrali nad Liptovským Mikulášom prvýkrát v sezóne. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali v sobotu 15. apríla v rámci 5. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy nad Liptovským Mikulášom 3:0. Ružomberčania naplno bodovali po dvoch zápasoch a upevnili si vedúce postavenie v skupine o udržanie sa.

Zverenci Petra Struhára si v doterajších štyroch vystúpeniach nadstavbovej skupiny pripísali na svoje konto 8 bodov za dve výhry a dve remízy. Na druhej strane Mikulášania v nadstavbe získali štyri body a figurujú na chvoste tabuľky, s 11-bodovým mankom na jedenáste Zlaté Moravce. Vzhľadom na aktuálnu formu a postavenie tímov boli jednoznačným favoritom stretnutia Ružomberčania.

Nevyužité šance „Ruže“

V prvom polčase mali územnú a hernú prevahu Ružomberčania. Úvodnú šancu stretnutia si vytvorili domáci v 6. minúte, no zakončenie Tomáša Bobčeka zneškodnil hosťujúci brankár Dominik Sváček na rohový kop. V 13. minúte bol blízko ku gólu Martin Boďa, avšak jeho strela len tesne minula bránu hostí. Vzápätí sa do dobrej pozície dostal Lukáš Fabiš, lenže aj jeho pokus nesmeroval medzi tri žrde.

Mikulášania sa prvýkrát o slovo prihlásili po štvrťhodine hry, keď skúšal šťastie Mihajilo Popović, no svoje zakončenie poslal tesne mimo bránu. V 18. minúte nastala po rohovom kope hostí skrumáž v ružomberskej šestnástke, ktorú však Tatran nedokázal využiť. Zápas naďalej pokračoval v slušnom tempe a o ďalšie tri minúty pohrozil opäť Martin Boďa, avšak ani tentoraz nebol úspešný.

Domáci boli za svoju aktivitu odmenení gólom

V 25. minúte bol blízko k zmene skóre Alexander Mojžiš, lenže s jeho hlavičkou si hosťujúci gólman poradil. Prakticky ihneď to skúšal aj Samuel Šefčík, no ani on nezmenil stav duelu. V 32. minúte si domáci vypracovali ďalšiu príležitosť, avšak pokus Kristófa Domonkosa nemal gólové parametre.

O chvíľu na to, sa ale Ružomberčania tešili z gólu. V 35. minúte sa po skvelej prihrávke Samuela Šefčíka strelou zblízka presadil aktívny Martin Boďa a otvoril gólový účet stretnutia – 1:0. Domáci mohli o niekoľko sekúnd pridať ďalší gól, avšak Madleňákovu hlavičku zneškodnil Sváček. Zaujímavý prvý polčas uzavrel pokus Tomáša Bobčeka, ktorý sa však gólom neskončil. Po úvodnom dejstve tak vyhrávala „Ruža“ najtesnejším rozdielom.

Dva góly v rozpätí piatich minút

Po zmene strán vybehol na ihrisko Liptovský Mikuláš s iným rozostavením a domácim pár minút trvalo, kým si na túto zmenu zvykli. Ružomberčania napriek tomu začali druhé dejstvo výborne, keď sa v 55. minúte po nezištnej prihrávke Lukáša Fabiša presadil strelou do opustenej brány Martin Boďa a strelil druhý gól v stretnutí – 2:0.

V 59. minúte sa vo výbornej pozícii ocitol Matej Madleňák, lenže jeho pokus zneškodnil hosťujúci gólman na rohový kop. O niekoľko sekúnd ale pridali Ružomberčania ďalší gól. Po hodine hry vyrazil mikulášsky brankár zakončenie Martina Boďu priamo pred Samuela Šefčíka, ktorý bez problémov skóroval – 3:0.

Tatran ani raz neohrozil domácu bránu

Mikulášania sa v druhom polčase prvýkrát o slovo prihlásili v 67. minúte, avšak pokus Ľuboslava Lauru skončil vysoko nad domácou bránou. O päť minút neskôr bol blízku k druhému gólu v zápase Samuel Šefčík, no v sľubnej pozícii mieril vedľa. V 75. minúte sa krásnou individuálnou akciou prezentoval Tomáš Bobček, lenže jeho strela tesne minula bránu.

V 90. minúte sa dostal do šance Marko Kelemen, avšak jeho pokus vyrazil hosťujúci brankár. V nadstavenom čase mohol skóre kozmeticky upraviť Christián Steinhübel, lenže ani on nebol úspešný.

MFK Ružomberok tak triumfoval nad Liptovským Mikulášom jednoznačne 3:0 a prvýkrát v sezóne uspel v liptovskom derby. Zaslúžené víťazstvo domácich podčiarkuje aj fakt, že Tatran počas celého duelu ani raz neohrozil ich bránu.

Zaslúžené víťazstvo Ružomberka

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár bol po vysokej výhre svojho družstva spokojný. „Náš zámer bol aktívne vstúpiť do zápasu a držať súpera vo vysokej intenzite. V prvom polčase sme mali dosť šancí, len sme ich nevedeli zakončiť a pretaviť do gólu. Teší ma, že sa po zraneniach presadili Boďa a Šefčík, ktorí mohli pridať aj viac gólov. V druhom dejstve mal súper dobrú desaťminútovku. Naši striedajúci chlapci hrali s veľkou eufóriou, šance postupne pribúdali. Sme radi, že stretnutie sa skončilo takýmto výsledkom.“

Kormidelník Liptovského Mikuláša Ondrej Desiatnik po zápase zablahoželal súperovi k zaslúženej výhre: „Prvý polčas sme mali jedno rozostavenie, v druhom sme vyskúšali iné. Trošku nám to pomohlo, no len na desať minút, no potom sme dostali dva góly. Ružomberčania boli počas celého zápasu jasne lepší. Ich pohyb bol fantastický, tiež dominovali v súbojoch jeden na jedného.“

Ďalší domáci zápas

Ružomberčania si vďaka výhre upevnili vedúcu pozíciu v skupine o 7. – 12. miesto, keď pred ôsmimi Michalovcami majú už 11-bodový náskok. Najbližší duel odohrajú zverenci Petra Struhára v piatok 21. apríla o 17:30 h, keď sa pod Čebraťom predstaví Trenčín. Aprílový program uzavrie vicemajster zápasom v Zlatých Moravciach (29. 4.).

máji čakajú na Ružomberok ešte tri stretnutia, ktorými zavŕši nadstavbu o udržanie sa. Prvý súboj v novom mesiaci odohrajú Ružomberčania na vlastnom ihrisku proti Skalici (6. 5.). Následne sa opätovne predstavia na domácom štadióne, keď privítajú Michalovce (13. 5.). Nadstavbovú časť súťaže ukončí „Ruža“ duelom proti Liptovskému Mikulášu (20. 5.).

Fortuna liga – 27. kolo:

MFK Ružomberok – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 3:0 (1:0)

Góly: 35. a 55. Boďa, 60. Šefčík. Žlté karty: 7. Madleňák, 63. Mojžiš – 4. Gerát. Rozhodovali: Kišš – Pacák, Čajka. Diváci: 927.

MFK Ružomberok: Ťapaj – Fabiš, Malý, Mojžiš, Selecký (73. Tučný) – Domonkos – Šefčík (82. Macejko), Chrien, Madleňák (63. Gerec) – Boďa (73. Luterán), Bobček (C) (83. Kelemen).

MFK Tatran Liptovský Mikuláš: Sváček – Bedecs (66. Župa), Václavik, Tumma, Gerát, Spychka – Popović (86. Jendrišek), Bartoš (C) (66. Dedič), Steinhübel, Nečas (46. Laura) – Voško (46. Gaži).