Liptovská Teplá potrápila favorizovaný Ružomberok

Zápas medzi Liptovskou Teplou a Ružomberkom sledovalo úctyhodných 1045 divákov. Fotografia: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok zvíťazili v stredu 24. augusta v 2. kole Slovnaft Cupu nad Liptovskou Teplou 2:0. Ružomberčania si tak zabezpečili postup do 3. kola Slovenského pohára, v ktorom sa stretnú so štvrtoligovým Makovom.

Pred krásnou kulisou – 1045 divákov – privítal nováčik VI. ligy OŠK RENOP Liptovská Teplá účastníka Fortuna ligy MFK Ružomberok, ktorý v uplynulej sezóne obsadil 2. miesto v súťaži. Ani intenzívny dážď pred začiatkom duelu neodradil desiatky ľudí nechať si ujsť toto jedinečné stretnutie.

Pre domácich išlo o zápas, na ktorý budú spomínať ešte mnoho rokov. Teplania si zaistili postup do 2. kola Slovenského pohára po víťazstve nad Liptovskou Štiavnicou, ktorú zdolali 1:0. O jediný gól stretnutia sa v 32. minúte postaral Martin Matula.

Liptovská Teplá vyhrala v uplynulej sezóne VI. ligu Liptovského futbalového zväzu (LFZ), vďaka čomu získala ligový primát. Zásluhou postupu do vyššej súťaže sa mohli premiérovo zúčastniť Slovnaft Cupu. Tohtoročnej edície národného pohára sa zúčastní až 255 mužstiev, čo je najviac v jeho doterajšej histórii.

Úspešné obdobie Teplanov

Liptovská Teplá má za sebou úspešný štart do nového ročníka, keď v pozícii nováčika VI. ligy vyhrala všetky tri úvodné zápasy. Ostatný duel zvládli Teplania excelentne, keď v domácom prostredí zdolali Nižnú vysoko 4:1. Vďaka skvelému začiatku sezóny patrí mužstvu trénera Jána Kovalčíka 1. miesto.

Liptovská Teplá si navyše zásluhou triumfu v VI. lige LFZ zaistila účasť aj v Prezidentskom pohári, ktorý je vyraďovacou súťažou oblastných majstrov (víťazov VI. ligy zo všetkých regiónov) na Slovensku. Prvé kolo Prezidentského pohára majú Teplania úspešne za sebou, keď vyradili Blatnicu a postúpili medzi 16 najlepších tímov.

Naopak, Ružomberčania sa momentálne nenachádzajú v optimálnej forme, keď z ostatných piatich duelov vo Fortuna lige až štyrikrát remizovali. Naposledy Liptáci stratili body v Zlatých Moravciach po remíze 2:2. „Ruža“ nezvíťazila ani napriek tomu, že v zápase dvakrát viedla. Po šiestich odohraných stretnutiach sa zverenci Petra Struhára nachádzajú na delenom 4. mieste slovenskej ligy, keď na vedúci Slovan Bratislava strácajú päť bodov.

Teplania odolávali favoritovi polhodinu

Ružomberčania v zápase nastúpili s niekoľkými dorastencami kvôli náročnému programu a rozsiahlej maródke v mužstve. Napriek pozícii obrovského favorita ale hostia nepodali výkon hodný prvoligistu. Naopak, z domácich bolo cítiť obrovské odhodlanie potrápiť súpera.

Úvodná 15-minútovka sa niesla vo vyrovnanom duchu. Hostia síce mali loptu viac na svojich kopačkách, ale vážnejšiu šancu si v tejto časti hry nevytvorili. Domáci sa favorita nezľakli a spočiatku s ním držali krok. Podľa očakávania po úvodnej štvrťhodine prebrali zápasové obraty Ružomberčania a postupom času začali stupňovať svoj tlak. Onedlho si vytvorili niekoľko príležitostí, ale domácich niekoľkokrát fantasticky podržal brankár Tomáš Lako.

V 30. minúte sa prvýkrát v stretnutí menilo skóre. Výbornú prihrávku pred bránu domácich dostal Michal Dopater, ktorý strelou z voleja nedal brankárovi Lakovi žiadnu šancu – 0:1. Zakrátko si prvú šancu duelu vytvorili aj Teplania, lenže brankár Dominik Ťapaj dobrým zákrokom podržal „Ružu“. Hostia pred odchodom do kabín ešte raz udreli. V 40. minúte sa strelou k vzdialenejšej žrdi presadil Adam Tučný a uzavrel polčasové skóre na 0:2.

Druhý polčas gól nepriniesol

Napriek šanciam na oboch stranách sa v druhom dejstve diváci gólu nedočkali. Domáci ale favorizovaným hosťom niekoľkokrát poriadne zavarili. Napriek tomu si Ružomberčania vytvorili množstvo šancí na skórovanie, ale hráča zápasu brankára Tomáša Laka už neprekonali.

Teplania boli najbližšie ku gólu v 78. minúte, no strela Martina Matulu tesne minula bránu hostí. V samom závere stretnutia sa už nič vážnejšie neudialo a tak „Ruža“ zvíťazila v Liptovskej Teplej 2:0. Domáci si ale zaslúžia obrovskú pochvalu za predvedený výkon, keď vicemajstrovskému Ružomberku vzorne konkurovali a v niektorých častiach hry ho aj poriadne potrápili.

Ružomberčania si zásluhou triumfu zabezpečili postup do 3. kola Slovenského pohára. V ňom sa stretnú so štvrtoligovým ŠK Javorník Makov, ktorý zdolal na vlastnom ihrisku Lučenec 4:2. Stretnutie 3. kola Slovnaft Cupu odohrá „Ruža“ na pôde súpera v polovici septembra.

Spokojnosť s predvedeným výkonom

Tréner Liptovskej Teplej Ján Kovalčík bol mimoriadne spokojný s výkonom svojich zverencov, ktorí odohrali celý duel vo vysokom tempe. „Zo zápasu i z diváckej kulisy mám fantastické pocity. Rátal som, že dostaneme štyri – päť gólov. V druhom polčase som bol milo prekvapený, že naši chlapci vládali a v niektorých fázach mali aj loptu na svojich kopačkách. Vyslali tiež dve nádejné strely. Prišlo ohromne veľa ľudí, chvalabohu, aj počasie vydržalo.“

Ružomberský kormidelník Peter Struhár dal v stretnutí príležitosť niekoľkým dorastencom, ktorí ukázali obrovský potenciál. „Hráčov musím pochváliť, že sa snažili o rýchlu hru, čím sme robili domácim problémy. V prvom polčase sa nám podarilo streliť dva góly. Stretnutie mohlo skončiť aj vyšším rozdielom. Spokojný som tiež s tým, že priestor dostali aj naši dorastenci. Tí ukázali svoj talent i prísľub do budúcna. Na takú malú dedinku je veľmi krásne, koľko ľudí prišlo, a to ešte pred zápasom pršalo.“

Kapitán domáceho tímu Miroslav Bobek, ktorý v stretnutí podal bojovný výkon, bol hrdý na svoje mužstvo. „Zápas sme si užili. Bol to krásny deň pre celú obec. Myslím si, že sme si nespravili hanbu. Ďakujem fanúšikom, že nás prišli podporiť. Dúfam, že sa takýto duel ešte niekedy zopakuje.“

Náročný program „Ruže“

Ružomberčanov čaká v najbližšom období nabitý program, keď za dva týždne odohrajú až štyri zápasy. Najbližší duel čaká na Liptákov v nedeľu 28. augusta so začiatkom o 20:30 h, keď na domácom štadióne privítajú majstrovský Slovan Bratislava. Priamy prenos z tohto stretnutia bude vysielať televízia Dajto.

Náročný augustový program ukončí „Ruža“ v stredu 31. augusta v Michalovciach. Aj začiatok septembra budú mať Ružomberčania nabitý, pričom ich čakajú hneď dva domáce súboje.

Septembrový program otvoria Liptáci v nedeľu 4. septembra proti Trnave. Náročné obdobie ukončí „Ruža“ v sobotu 10. septembra, keď na vlastnom štadióne privíta v severoslovenskom derby MŠK Žilina. Následne čaká na Ružomberčanov zaslúžená pauza. Po prestávke odohrá aktuálny vicemajster najbližší ligový duel až 1. októbra, keď na domácom ihrisku nastúpi proti nováčikovi zo Skalice.

Slovnaft Cup – 2. kolo:

OŠK RENOP Liptovská Teplá MFK Ružomberok 0:2 (0:2).

Góly: 30. Dopater, 40. Tučný. Žltá karta: 27. Eliaš. Diváci: 1045. Rozhodovali: Gemzický – Železňák, Gregorec.

OŠK RENOP Liptovská Teplá: Lako – Greguška (46. Žiaran), Lovás, Milan, Kvasničák, M. Gejdoš (51. Penjak), Bobek (82. Marton), Matula (82. F. Gejdoš), T. Gejdoš, Kardoš, Eliaš.

MFK Ružomberok: Ťapaj – Malý (61. Matej), Mrva (61. Mojžiš), Luka – Fabiš (61. Marek), Luterán (46. Švehla), Rakyta, Selecký – Tučný (69. Regáli), Dopater, Macejko.