Lumentúru do Tichej doliny zvládla aj 91-ročná vozíčkarka

V poslednú augustovú nedeľu katolícke Rádio Lumen zorganizovalo už 25. Lumentúru. Približne 300-členná skupina turistov sa vydala na prechádzku do jednej z najdlhších dolín Západných Tatier.

Štartovalo sa od budovy Lesnej správy v hornoliptovskej osade Podbanské. Na neďalekom priestranstve odslúžil svätú omšu riaditeľ rádia Juraj Spuchľák. Vychádzku s výhľadom na Kriváň ukončili na rázcestí Tichej a Kôprovej doliny.

Účastníkov opäť sprevádzali známi nadšenci prírody Miroslav Saniga a Alfonz Liška. Spolu so správcami Tatranského národného parku odpovedali na rôzne otázky a vysvetlili, ako sa víchricou zdevastovaný les sám regeneruje.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Duchovné prevýšenia

„Lumentúry ma veľmi obohacujú hlavne vďaka ich atmosfére. Fungujeme tam ako prvotní kresťania, ľudia sa podelia s tým, čo majú. Nikto tam nie je hladný, nikto nerobí zle, nikto nie je vulgárny,“ priblížil prírodovedec a organizátor Lumentúr Miroslav Saniga.

Na podujatie zavítali ľudia z rôznych častí Slovenska. Mária s dcérou Veronikou prišli až z Horného Srnia, obce pri Trenčíne. „Sme tu prvýkrát, teší nás, že sme mohli vidieť naživo osobnosti, ktoré bežne poznáme len podľa hlasu – stretli sme moderátorov s ich rodinkami a iných zamestnancov rádia,“ povedala 29-ročná Veronika.

„Tichá dolina s nádhernou kulisou tatranských štítov vytvorila ideálne podmienky na duchovné, duševné i telesné pookriatie. Aj keď nás od domova delilo viac ako 200 kilometrov, neľutujeme. Najviac ma potešili rodinky s malými deťmi. Je dobré ukázať mladým najprv krásy domova, až potom tie za hranicami vlasti,“ doplnila 51-ročná Mária.

Podujatia sa zúčastnili aj deti, tínedžeri či starší ľudia. Najmladší turista mal len tri mesiace, najstaršou účastníčkou bola 91-ročná pani na vozíku, ktorá putovala s pomocou svojej rodiny. „Lumentúry neplánujem tak, aby sme dosiahli vrchol Nízkych či Vysokých Tatier. Chcem, aby sme dosiahli náš duchovný vrchol – nebo. To sú prevýšenia, ktoré sa nedajú vyjadriť a teším sa, keď ich zažije aj vozíčkar alebo malé dieťa,“ vysvetli prírodovedec Saniga.

Na Slovensku máme aj more

Pravidelné výlety do hôr organizuje Rádio Lumen štyrikrát do roka – na jar, v lete, na jeseň i v zime. Najbližší by mal byť v októbri v Ludrovskej doline neďaleko Ružomberka.

„Účastníkov vždy dotiahnem na novú lokalitu, kde ešte neboli, a pritom sú to Slováci. Boli štyrikrát v Medžugorí, päťkrát pri mori, šesťkrát v Amerike. Neuvedomujú si, že na Slovensku máme všetko za humnami. Nepotrebujeme ani more, pretože oblačné more je tu celú jeseň,“ dodal Saniga.

Foto – Veronika Patková

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.