Majstrovstvá Slovenska v saunových rituáloch na Liptove

Zdroj: OOCR
Liptov sa stáva od dnes do soboty (26. – 28. mája) centrom saunovania. Vodný park Bešeňová – termálne srdce Liptova, hostí Majstrovstvá Slovenska v saunových rituáloch.

Podujatie je zároveň kvalifikáciou na majstrovstvá sveta v saunovaní, ktoré usporiada Aufguss. O postup zabojuje v kategórii jednotlivcov 11 Slovákov a súťažiť budú aj tri tímy. Medzi nimi aj saunoví majstri (angl. saunamaster – pozn. red.) z Liptova.

Leto síce klope na dvere, ale Liptov tieto dni pozýva do sáun. Dôvodom je podujatie, ktoré si získalo obľubu verejnosti aj kredit u odborníkov na saunovanie. Dnes vo vodnom parku Bešeňová odštartovali Majstrovstvá Slovenska v saunových rituáloch.

„Už viac ako šesť rokov systematicky pracujeme na tom, aby sme do nášho wellness priniesli trendy a novinky z celého sveta. Snažíme sa nielen vzdelávať našich saunamasterov, ale zároveň im dať priestor na rozvoj a konfrontáciu, aby sa dokázali porovnať s konkurenciou,“ informoval Peter Kolenčík, riaditeľ Vodného parku Bešeňová

Saunové rituály sú dnes doslova umením, ktoré dokáže strhnúť saunujúcich. „Vďaka rôznym individuálnym a kreatívnym prvkom dokážu saunamasteri urobiť zo saunovania veľkolepé predstavenie, samozrejme s dôrazom na zdravotný efekt saunovania. My sme navyše radi, že naši najlepší sa môžu predstaviť aj na majstrovstvách Slovenska v domácom prostredí. Niektorí sa pokúsia obhájiť tituly,“ doplnil P. Kolenčík.

Saunové divadlo s prvkami show

Saunové rituály majú svojich priaznivcov na Slovensku už niekoľko rokov. Nejde o bežné saunovanie, ale v podstate o saunové divadlo s prvkami show. „Počas rituálu skúsený saunamaster polieva lávové kamene vodou, následne používa ľadovú drť s prídavkom stopercentných prírodných esenciálnych olejov alebo výluhov zo sušených bylín na aromatizáciu a dezinfekciu priestoru sauny,“ vysvetlil riaditeľ.

Na rozhorúčených kameňoch sa začne voda výrazne odparovať, čím dochádzka k postupnému nárastu teploty a vlhkosti vzduchu v saune. „Následne saunamaster za použitia rôznych trikov rozháňa horúci vzduch saunovým uterákom, vejárom alebo vlajkou, čím výrazne zefektívni proces saunovania. Veľkú obľubu majú aj špeciálne peelingové procedúry zamerané na detox a regeneráciu pokožky,“ dodal Kolenčík.

Medzinárodná súťaž v príprave prírodných peelingov v Bešeňovej

Odborná medzinárodná porota počas majstrovstiev hodnotí jednotlivé kategórie ako profesionalitu, prevedenie procedúry, aromaterapiu, spracovanie a predvedenie príbehu, kostýmy, emócie, techniku práce so saunovým uterákom, show prvky a podobne.

„Sme radi, že práve na Liptove máme tak jedinečné podujatie zamerané na profesionálne saunové divadlo. Liptov je nádherný región, ktorý uchvacuje svojou prírodou a možnosťami aktívneho aj pasívneho oddychu. Vďaka prírodným termálnym prameňom aj vodným parkom poskytuje vyžitie skutočne pre každého. Verím, že na aktuálnych majstrovstvách budú úspešní aj naši lokálni saunamasteri, ktorí následne budú robiť dobré meno Liptovu a Slovensku aj za hranicami,“ povedala Darina Bartková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) REGION LIPTOV.

„Dobrá správa je, že vďaka nášmu úsiliu budeme v tomto roku organizovať premiérovo aj semifinále majstrovstiev sveta v saunových rituáloch, kde sa predstavia účinkujúci až z 12 krajín sveta,“ doplnil riaditeľ Vodného parku Bešeňová.

Podujatie spolufinancovala OOCR REGION LIPTOV aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 4 000 eur. Viac o podujatí sa dozviete  na webovej stránke TU.

Zdroj: OOCR

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.