Marcové číslo: Na to, aby v Ružomberku ostal súd, chýbal jeden sudca

V marcovom RK Magazíne si môžete prečítať o výstavbe nájomných bytov v Bešeňovej, o problematickom zaasfaltovaní ,,dolného parkoviska” v Hrabove, o univerzitnej knižnici, legendách gotického kostolíka v Ludrovej či o Ružomberčanovi v Austrálii. 

Od štvrtka 18. marca je v predaji marcové číslo RK magazínu. Prinášame vám výber článkov, ktoré sa môžete v novom čísle dočítať.

Súdna mapa 

Slovenská justícia nemá práve ukážkovú reputáciu. Zmeniť to má pripravovaná reforma z dielne ministerstva spravodlivosti, od ktorej si autori sľubujú kvalitnejšie a efektívnejšie súdnictvo. Nevyhnutne pri nej dôjde k prekresleniu súdnej mapy, pričom jedným ťahom má zaniknúť aj tunajší súd. Spolu s mikulášskym ho zlúčia do nového Liptovského súdneho obvodu. Sídliť by mal práve u susedov. V téme aktuálneho čísla sme sa preto pozreli, čo hovorilo v prospech Liptovského Mikuláša. Dozviete sa tiež, že na to, aby súd v meste ostal, chýbalo naozaj málo. Zároveň však medzi riadkami vyvstáva otázka, či by sa predsa len misky váh nenaklonili na stranu Ružomberka, keby bol o niečo prosperujúcejším mestom. Možno aspoň tieňom zo svojej minulosti, kedy bol na výkon súdnictva doslova predurčený.

Bytovky v Bešeňovej

Pri futbalovom ihrisku v Bešeňovej vyrástli od roku 2014 štyri bytovky. Starosta Martin Baran plánuje v júni odovzdať piatu a v decembri šiestu bytovku. Na siedmej sa už pracuje.

Univerzitná knižnica 

Univerzitná knižnica v Ružomberku pripomína Vatikán. V menšom. Akúsi komornejšiu enklávu, no plnú kníh, miest na študovanie, stíšenie sa a v neposlednom rade aj najmodernejší a najmladší architektonický závan v meste.

Ružomberčan v Austrálii

Hovorí, že život je príliš krátky na to, aby prokrastinoval v malom meste, napokon zakotvil na opačnej strane zemegule. S 25-ročným Jurajom Kedroňom sme sa rozprávali o živote v austrálskom Sydney, ale aj o skateboardingu, jeho najväčšej vášni.

Gotický kostol v Ludrovej

Stáročná história a špecifické geografické miesto gotického kostolíka v Ludrovej – Kút uprostred polí, má za následok, že okolo tejto jedinečnej kultúrnej a historickej pamiatky koluje viacero legiend. Dnes je veľmi zložité povedať, kedy sa objavili prvé legendy, no niektoré máme dochované už v druhej polovici 19. storočia a s menšími obmenami sú tradované do dnešných dní.

Obrazy maľuje na svoj obraz

Zobudila sa s pocitom, že dá v práci výpoveď. Aj tak učinila. Bez akéhokoľvek záložného plánu. Napokon Zuzana Mrvová z Liptovských Sliačov naplno zamestnala svoju kreativitu a teraz sa živí maľovaním nevšedných obrazov.

Titulná fotografia: Marcové číslo RK Magazínu. Foto: Jaroslav Moravčík.