Marko Kelemen: Som rád, že som pomohol tímu!

Hráči MFK Ružomberok zdolali Duklu Banská Bystrica 3:2. Fotografia: MFK Dukla Banská Bystrica/Facebook
Futbalisti MFK Ružomberok odohrali cez víkend stredoslovenské derby na pôde Banskej Bystrice. Napriek tomu, že Liptáci po prvom polčase prehrávali 2:0, tak si spod Urpína odviezli všetky body.

Ružomberčania sa pred týmto duelom nenachádzali v optimálnej forme, keďže ostatné štyri zápasy nevyhrali. O nič lepšie na tom nebola ani MFK Dukla Banská Bystrica, ktorá po troch odohraných stretnutiach figurovala na 10. mieste so ziskom troch bodov.

Banskobystričania boli na zápas poriadne namotivovaní, keďže išlo pre nich o prvý duel na domácom štadióne po návrate do Fortuna ligy. Doterajšie tri stretnutia odohrala Dukla na ihriskách súperov kvôli rekonštrukcii štadióna.

Stredoslovenské derby po siedmich rokoch

Posledné stredoslovenské derby v rámci najvyššej slovenskej súťaže sa uskutočnilo v sezóne 2014/2015, kedy Ružomberčania vyhrali na Štiavničkách 2:1. Banskobystričania v danom ročníku skončili na poslednom mieste a opustili slovenskú ligu, do ktorej sa vrátili po siedmich rokoch.

Trénerovi Petrovi Struhárovi neboli v tomto súboji k dispozícií dlhodobí maródi Samuel Šefčík, Marek Zsigmund a Martin Boďa. Nedávno na listinu zranených pribudli aj stredopoliari Kristóf Domonkos a Matej Kochan, ktorí kvôli vážnym zraneniam absolvovali operačné zákroky a Ružomberčanom v najbližšom období nepomôžu.

Okrem týchto hráčov v stredoslovenskom derby nenastúpili ani brankár Ivan Krajčírik a útočník Tomáš Bobček. Obranca Matej Madleňák a útočník Marko Kelemen kvôli menším zraneniam začali zápas iba na lavičke náhradníkov.

Dukla v eufórii aj po prvom polčase

V prvom polčase podala vicemajstrovská „Ruža“ katastrofálny výkon. Už v 3. minúte rozjasal Štiavničky David Depetris, ktorý zblízka hlavičkou otvoril skóre stretnutia – 1:0. Banskobystričania si v prvom dejstve vytvorili niekoľko šancí, ale zlyhávali v koncovke. V 37. minúte sa ale domácim predsa podarilo zvýšiť skóre zásluhou ďalekonosnej strely Ľubomíra Willwébera na 2:0. Liptákom počas celého zápasu robil problémy hlavne domáci kapitán Róbert Polievka.

Pred začiatkom druhého polčasu urobil hosťujúci tréner Peter Struhár dve zmeny, ale napriek tomu tempo stretnutia naďalej udávala Dukla. Domáci už ale žiadny gól do siete Tomáša Frühwalda nepridali a napokon kruto pykali. S „Ružou“ to nevyzeralo dobre, keďže v 72. minúte prehrávala naďalej o dva góly. Ružomberský kormidelník Peter Struhár mal ale pri striedaniach šťastnú ruku a napokon si jeho zverenci odviezli spod Urpína všetky body.

Parádny obrat Ružomberka

V 73. minúte znížil skóre duelu, s veľkým prispením domáceho obrancu Mariana Pišoja, ružomberský útočník Marko Kelemen a zápas razom dostal nový náboj. Neubehli ani tri minúty a začínalo sa odznova. V šestnástke domácich bol faulovaný Štefan Gerec. Loptu si na biely bod postavil kapitán „Ruže“ Ján Maslo a vyrovnal na 2:2. Ružomberčania boli zrazu v hre o tri body, pričom domáci boli po tomto vývoji očividne zaskočení a navyše im dochádzali sily.

To dokonale využili Liptáci. V 86. minúte sa strelou do horného rohu druhýkrát v stretnutí presadil Marko Kelemen a uzavrel skóre duelu na 2:3. Po treťom góle vypukla obrovská radosť na hosťujúcej lavičke, keďže Ružomberčanom sa podarila málo vídaná vec, ktorá ich v najbližších zápasoch môže poriadne stmeliť a psychicky nakopnúť.

Peter Struhár: Ukázala sa sila nášho kolektívu!

Tréner Dukly Michal Ščasný po zápase ťažko hľadal slová. „Stretnutie sa mi ťažko hodnotí, lebo ešte stále som sa nedostal zo šoku, ako dopadol duel. Hrali sme proti výbornému, organizovanému súperovi. Zápas sme mohli ukončiť tretím gólom, aj keď som vedel, že ak príde kontaktný gól, tak Ružomberok má takú silu, že je schopný stretnutie otočiť. To sa aj naplnilo. Toto by sa nám na ligovej scéne nemalo stávať.“

Kormidelník „Ruže“ Peter Struhár bol hrdý na svoje mužstvo, ktoré predviedlo nevídaný obrat. „Videli sme útočný futbal z obidvoch strán, góly, emócie. V prvom polčase boli dôslednejší domáci, ktorí boli veľmi silní v útokoch. Vedeli trestať každú našu chybu a dali dva góly. Do druhého polčasu sme išli s tým, že do 60. minúty chceme dať kontaktný gól. To sa nám nepodarilo, tak sme museli riešiť striedania, ktoré nám vyšli a striedajúci hráči priniesli kvalitu, nasadenie a energiu. Zápas sme otočili a sme veľmi radi, že sme vyhrali, lebo sme potrebovali práve takéto víťazstvo. Ukázala sa sila nášho kolektívu.“

Ružomberský „žolík“ Marko Kelemen bol šťastný zo zisku troch bodov a strelenia dvoch premiérových gólov vo Fortuna lige. „S výsledkom sme spokojní. Verili sme do konca, že môžeme zápas zvládnuť. Sme super kolektív a myslím si, že sa to aj ukázalo. Som rád, že som pomohol tímu víťazným gólom. Skoro celý týždeň som netrénoval a tréner sa ma pred stretnutím spýtal, že či zvládnem 20-30 minút. Chcel som chalanom pomôcť a vyšlo to, tak som rád.“

Náročný august „Ruže“

Liptákom po štyroch odohraných kolách patrí 3. miesto so ziskom ôsmich bodov. Ligu vedie bratislavský Slovan pred Dunajskou Stredou. Ružomberčania sa na túto dvojicu môžu dotiahnuť už cez víkend. Najbližší duel odohrajú zverenci Petra Struhára v sobotu 13. augusta o 18. hodine, keď na domácom štadióne nastúpia proti Trenčínu.

Následne odohrajú Liptáci za 11 dní až 4 zápasy, pričom sa najskôr predstavia v Zlatých Moravciach (20. augusta). Zakrátko Ružomberčanov čaká stretnutie 2. kola Slovnaft Cupu, ktoré odohrajú proti víťazovi súboja Liptovská Teplá – Liptovská Štiavnica.

Po pohárových povinnostiach čaká na „Ružu“ domáci duel proti majstrovskému Slovanu Bratislava (28. augusta) a augustový program ukončí v Michalovciach (31. augusta).