Pohárová Európa stále cieľom futbalistov

Už vo sobotu začína jarná časť futbalovej Fortuna ligy. Futbalisti MFK Ružomberok chcú zo 4. miesta zaútočiť na vyššiu pozíciu.

Tri dni pred štartom jarnej časti súťaže prezentoval futbalový klub MFK Ružomberok svoje zámery na druhú polovicu sezóny.

Spokojní so zimnou prípravou

Päť týždňovú zimnú prípravu absolvovali futbalisti v domácich podmienkach, týždeň strávili na sústredení v Liptovskom Jáne, desať dní boli v tureckom Beleku.

„V Turecku veľa pršalo a fúkalo. To som ešte nezažil, bolo to naozaj extrémne. Preto sme aj jeden a pol dňa trénovali len v hoteli a v posilňovni. Následne sme zaradili o prípravné jedno stretnutie naviac, čo nám domáci dokázali zariadiť,“ hodnotil hernú časť prípravy na sústredení tréner David Holoubek.

Futbalisti tu so súpermi z bulharskej, ukrajinskej a rumunskej ligy ani raz neprehrali. Ale vôbec, výsledkovo im zápasová časť vyšla. S bilanciou päť víťazstiev, dve remízy a dve prehry, so skóre 23:6 prevláda spokojnosť.

„To určite áno. Výsledky v príprave boli pozitívne, ale, samozrejme, jedna vec je príprava, druhá súťaž. Až majstrovské zápasy ukážu, ako sme pripravení,“ povedal generálny manažér klubu Ľubomír Golis. Doplnil ho v bilancovaní aj David Holoubek: „Niektoré zápasy určite vyšli viac, iné menej. Hlavne sme sa chceli dobre pripraviť, a teraz už myslíme na úspešný vstup do súťaže v sobotu.“

Neprišiel nikto

Počas zimy odišli z klubu Dominik Kunca, ktorý išiel na hosťovanie do Znojma. „Kuncik je tu dosť dlho, nedokázal sa stabilnejšie presadiť do zákaldu. Má vek, aby hrával, tak myslím, že je to taká vzájomná pomoc,“ okomentoval hosťovania záložníka tréner Holoubek.

Okrem neho klub ukončil zmluvu so Šimonom Kupcom, ktorému skončilo hosťovanie v Katoviciach.

Najviac rezonovalo vyradenie z kádra Erika Daniela, ktorý nepodpísal na Liptove ponúkaný kontrakt a najneskôr od leta sa stane hráčom Slovana Bratislava.

„Spokojný som, lebo fluktuácia nebola veľká. Samozrejme, každý tréner by chcel mať posily. V podstate odišli len Kunca s Danielom, prajem im veľa úspechov. My sme hladní po úspechu aj naďalej,“ bez náznaku nespokojnosti či priznania oslabenia tímu okomentoval situáciu Holoubek.

Namiesto nich neprišiel do klubu z vonku nikto. Klub čerpal vo vlastnej rezerve, a z vlastných zdrojov chce vykryť aj odchod asi najlepšieho krídelníka z našej ligy.

„Žiadny post už neriešime. Liga začína. Daniela nahradia mladí, talentovaní hráči: Matúš Kmeť, Tihomir Kostadinov alebo Viktor Jedinák. Mladí musia ukázať kvalitu, a potom budú odmenení zaradením do základnej zostavy. Zrejme ste si všimli, že Kostadinov má asi najbližšie do základu,“ naznačil zaplátanie diery po Danielovi ružomberský kormidelník.

„Žiadny post už neriešime. Liga začína. Daniela nahradia mladí, talentovaní hráči: Matúš Kmeť, Kostadinov, Jedinák. Mladí musia ukázať kvalitu, a potom budú odmenení zaradením do základnej zostavy. Kostadinov má najbližšie do základu.

Ak by si predsa len mohol vybrať, privítal by kvalitného krajného záložníka, čo bola práve Danielova pozícia, alebo útočníka.

Cieľ? Európa

Padla aj otázka na aktuálne ambície, ktoré sa podľa očakávania nezmenili.

„Ak sa pýtate, s čím budeme spokojní po konci sezóny, tak jednoznačne s postupom do Európskej ligy,“ povedal stručne Golis.

„Máme pred sebou Žilinu a chceme na ňu zatlačiť. Chceme ukázať, že štvrté miesto je nám málo. Samozrejme, to predpokladá, že prvú šestku udržíme,“ prezradil konkrétny zámer Holoubek

„Som rád, že som sa dostal z vážneho zranenia kolena. Nemal som vlani poriadnu zimnú ani letnú prípravu, tak som rád, že som ju absolvoval. Bolo to kvalitných päť týždňov, s dobrými zápasmi. Uvidíme v lige, na čom sme, ale určite sa už nemôžeme dočkať,“ zhrnul osobné pocity a očakávania kabíny kapitán MFK Dominik Kružliak.

Úvodný jarný zápas, 19. kola Fortuna ligy ymedzi MFK Ružomberok a ViONom Zlaté Moravce začína v sobotu o 14:00. Následne cestujú futbalisti do Podbrezovej, doma ich čakajú Michalovce a základnú časť uzavrú v Nitre. Ak sa udržia v najlepšej šestke budú hrať o titul.

Kompletný rozpis nájdete na stránke MFK Ružomberok, tabuľka na začiatku jarnej časti je tu.

Prípravné zápasy A mužstva MFK Ružomberok počas zimy 2019:

MFK Ružomberok – MŠK Námestovo 11:0 (6:0)
MFK Ružomberok – FK Hodonín 5:1 (2:1)
SK Sigma Olomouc – MFK Ružomberok 1:1 (0:0)
MFK Ružomberok – FK Pohronie 0:1 (0:0)
FC Karpaty Ľvov – MFK Ružomberok 1:2 (1:0)
PFC Septemvri Sofia – MFK Ružomberok 1:1 (1:1)
FC Dinamo Minsk – MFK Ružomberok 0:2 (0:1)
FC Politehnica Temešvár – MFK Ružomberok 0:1 (0:1)
MFK Ružomberok – FK Fotbal Třinec 0:1 (0:0)

Góly v príprave:

Ismar Tandir (7), Adam Brenkus, Peter Gal Andrezly, Viktor Jedinák, Rastislav Kružliak, Matej Madleňák a Zinedin Mustedanagić (2), Štefan Gerec, Matúš Kmeť, Dominik Kunca a Yani Urdinov (1).

Hráčsky káder:

Brankári: Matúš Macík, Jan Čtvrtečka, Ivan Krajčírik

Obrancovia: Dominik Kružliak, Ján Maslo, Filip Twardzik, Matej Madleňák, Michal Jonec, Yani Urdinov, Matej Čurma

Stredopoliari: Matúš Kmeť, Kristi Qose, Peter Gal Andrezly, Dalibor Takáč, Matej Kochan, Tihomir Kostadinov, Viktor Jedinák, Adam Brenkus

Útočníci: Tomáš Bobček, Štefan Gerec, Ismar Tandir, Zinedin Mustedanagić

Realizačný tím:

Tréner A mužstva: David Holoubek
Asistent trénera A mužstva: Jiří Jarošík
Tréner brankárov: Ľuboš Hajdúch
Kondiční tréneri: Pavol Jančovič, Panajotis Kucalas
Technickí vedúci: Peter Adamčiak, Matej Šavol
Kluboví lekári: MUDr. Tibor Letko, MUDr. František Rigo
Masér: Juraj Hervartovský
Fyzioterapeut: Matej Marec

Titulná fotografia: Počas tlačovek konferencie odpovedali na otázky novinárov kapitán Dominik Kružliak (vľavo), tréner David Holoubek (uprostred) a generálny manažér Ľubomír Golis. Foto – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.