Derniéra futbalovej Ruže v nadstavbe

Ružomberskí futbalisti odohrajú záverečné kolo nadstavby proti vypadávajúcemu Liptovskému Mikulášu. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú v sobotu o 18:00 h stretnutie 10. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy proti Liptovskému Mikulášu. Ružomberčania budú chcieť uspieť v liptovskom derby a víťazne sa naladiť na blížiacu sa baráž.  

Zverenci Petra Struhára sa po deviatich zápasoch nadstavby o 7. – 12. miesto nachádzajú na jej čele, keď doposiaľ získali 17 bodov za päť výhier, dve remízy a dve porážky. Pred záverečným súbojom v nadstavbe má „Ruža“ pred ôsmou Skalicou nedostihnuteľný 10-bodový náskok. Ostatný duel odohrali Ružomberčania na vlastnom ihrisku proti Michalovciam „Struhárovci“ dali zabudnúť na dve prehry v rade a nad Zemplínčanmi vyhrali 2:0.

Liptovský Mikuláš končí vo Fortuna lige

Futbalisti MFK Tatran Liptovský Mikuláš obsadili v základnej časti súťaže posledné 12. miesto, keď v 22 vystúpeniach zaznamenali iba jednu výhru, šesť remíz a až 15 prehier, so ziskom chabých 9 bodov. Po deviatich zápasoch nadstavby sa zverenci Ondreja Desiatnika naďalej nachádzajú na chvoste tabuľky, so ziskom 15 bodov.

Mikulášania sú už takmer mesiac istým vypadávajúcim tímom z Fortuna ligy. Definitívny ortieľ sa Tatrančania dozvedeli už štyri kolá pred koncom nadstavby po domácej prehre s Michalovcami (1:3). V skupine o záchranu Liptáci doposiaľ získali len 6 bodov za jednu výhru a tri remízy.

Ostatný duel odohral TatranSkalici, ktorej podľahol vysoko 0:4. Záhoráci sa vďaka tomuto triumfu definitívne vyhnú baráži o udržanie sa vo Fortuna lige. Rovnako sa v nej nepredstaví ani AS Trenčín, ktorý v uplynulom kole zdolal Zlaté Moravce 2:1 a má istotu záchrany v najvyššej slovenskej súťaži.

Baráž o udržanie sa vrcholí

Čierny Peter tak ostane v rukách jednému z mužstiev MFK Zemplín Michalovce – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble. Práve tieto dva tímy odohrajú v poslednom kole Fortuna ligy vzájomný duel, ktorý rozhodne o tom, kto sa predstaví baráži o udržanie sa v najvyššej súťaži.

O niečo lepšiu východiskovú pozíciu majú Zemplínčania, ktorým stačí získať bodzabezpečia si ligovú príslušnosť aj pre budúci ročník Fortuna ligy. Navyše, duel so Zlatými Moravcami odohrajú v domácom prostredí.

Mužstvo, ktoré skončí v najvyššej súťaži na 11. mieste, sa stretne v baráži s druhým tímom II. ligy, ktorým je FC Tatran Prešov. Druhú najvyššiu slovenskú súťaž ovládli FC Košice, ktoré tak nahradia MFK Tatran Liptovský Mikuláš vo Fortuna lige. Najvyššiu slovenskú ligu opätovne vyhral ŠK Slovan Bratislava.

„Ruža“ si zgustla na Tatrane

Oba vzájomné duely Ružomberka Liptovským Mikulášom v základnej časti najvyššej slovenskej súťaže sa skončili nerozhodne. V nadstavbe si ale „Struhárovci“ všetko vynahradili a na domácom štadióne deklasovali Tatran rozdielom triedy (3:0).

Keďže majú Ružomberčania isté prvé miestoskupine o udržanie sa a budúci týždeň ich čaká play-offEurópsku konferenčnú ligu (EKL) UEFA, tak sa dá očakávať, že v stretnutí s Liptovským Mikulášom dostanú príležitosť predovšetkým hráči z lavičky.

Posledné liptovské derby

Trénerovi Petrovi Struhárovi nebude v liptovskom derby zo zdravotných dôvodov k dispozícii záložník Matej Kochan. Otázny je aj štart stredopoliara Jakuba Rakytu.

Stretnutie s Liptovským Mikulášom bude pre ružomberských futbalistov posledné v rámci nadstavbovej časti súťaže. Tento zápas sa však odohrá v Poprade, kde majú Mikulášania už druhý rok svoj prechodný domov. Zároveň pôjde o posledné liptovské derby vo Fortuna lige na istý čas, keďže Liptovský Mikuláš po sezóne opustí najvyššiu slovenskú súťaž.

Po súboji s Tatranom príde na rad spomínané play-off o EKL. Liptáci sa v semifinále baráže, ktoré je na programe v utorok 23. mája, predstavia na pôde štvrtého mužstva tabuľky, ktorým bude buď Podbrezová alebo Banská Bystrica. Meno súpera sa Ružomberčania dozvedia po odohraní tohto kola. Keďže však „Ruža“ vstúpi do play-off až zo 7. miesta tabuľky, tak semifinálový súboj, a aj prípadné finále, odohrá na ihriskách súperov.

Program 32. kola Fortuna ligy:

Skupina o titul:

FC DAC 1904 Dunajská Streda – MFK Dukla Banská Bystrica (20. máj o 18:00 h)

ŠK Slovan Bratislava – FK Železiarne Podbrezová (20. máj o 18:00 h)

FC Spartak Trnava – MŠK Žilina (20. máj o 18:00 h)

Skupina o udržanie sa:

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – MFK Ružomberok (20. máj o 18:00 h)

MFK Zemplín Michalovce – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble (20. máj o 18:00 h)

AS Trenčín – MFK Skalica (20. máj o 18:00 h)

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.