Mesto chce zriadiť rómske hliadky

Radnica požiada o nenávratný finančný príspevok z Európskej únie, ktorý by takýto projekt na dva roky financoval.

Poslanci mestského zastupiteľstva dnes jednohlasne odsúhlasili zámer radnice požiadať o nenávratné finančné prostriedky na projekt Miestna občianska poriadková služba v meste Ružomberok.

„Ide o zriadenie poriadkovej služby v rómskych kumunitách na území mesta. Na dva roky takouto formou zamestnáme troch Rómov, ktorých si sami vyberieme,“ vysvetlil bližšie podrobnosti asistent primátora Michal Praženica.

Cieľom projektu je posilňovať miestny aktivizmus, podporiť komunitný rozvoj, znížiť protispoločenskú činnosť a udržiavať verejný poriadok v oblastiach miest s marginalizovanými komunitami.

Poslankyňu Máriu Kramárovú (Smer-SD) zaujímalo, po ktorých uliciach budú hliadky chodiť, keďže v meste sa Rómovia zdržujú vo viacerých lokalitách.

„Fungovalo by to tak, že Rómovia by boli vybraní najmä z ulíc Textilná, Rybárpoľská a Bystrická, kde vieme, že ich žije najviac, aby pôsobili práve v tejto svojej oblasti,“ doplnil ďalšiu praktickú rovinu projektu Praženica. Podľa neho sa meste inšpirovalo rovnakými, funkčnými modelmi v Poprade a Liptovskom Mikuláši.

„V oboch mestách sa im projekt osvedčil. Hlásia menšiu kriminalitu, deti chodia viacej do škôl a rómska komunita si zodpovednejšie riadi okolo svojich bytoviek,“ ponúkol skúsenosť z okolitých miest Michal Praženica.

Mesto žiada o takmer 75 500 eur na dva roky. Ak bude úspešné, spolufinancovať bude musieť päť percent z oprávnených nákladov.

Okrem zamestnania Rómov by financie slúžili aj na troch zamestnancov štátnej správy, ktorí pracujú s marginalizovanými skupinami a poskytovali by asistenčné služby. Časť peňazí pôjde aj na nevyhnutné výdavky spojené s projektom.

Lávka cez Váh smerom na Textilnú ulicu a Malé Domky. Foto – autor.

Titulná fotografia – Veľká časť rómskej komunity v meste žije na Textilnej ulici. Foto – Peter Kravčák

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.