Mesto plánuje odkúpiť Legerského vilu

Mesto chcelo budovu, v ktorej má väčšinový podiel, najskôr predať. Teraz plánuje zvyšok kúpiť. Na čo bude dom využívať, ešte nevie.

Počas výstupu Malým závozom vás po pravom boku nenápadne víta 111-ročná budova v „päťdesiatych odtieňoch šedej“. Obkľúčená stromami s hustými konármi. Tento sused radnice má troch majiteľov, no možno už nie nadlho. Mesto chce byť jediným.

Mesto ako výhradný vlastník

V súčasnosti je väčšinovým vlastníkom domu mesto, zvyšok patrí súkromným osobám. V predošlých troch rokoch mesto zakaždým uvažovalo v návrhoch rozpočtu mesta o predaji mestského podielu. Príjmy z predaja vyčíslili na 165-tisíc eur.

Napokon vedenie mesta rozhodlo opačne. Odkúpiť časť nepatriacu mestu. Poslanci na februárovom zastupiteľstve zámer kúpy schválili, čo si vyžiadalo navýšenie rozpočtu o 92 400 eur.

Poslanec Ľubomír Kubáň sa zaujímal o dôvod odkúpenia. „Mesto je väčšinovým vlastníkom. Zámer je, aby sa stalo stopercentným, reagoval stručne druhý viceprimátor Ján Bednárik. Dodal, že zastupiteľstvo potom rozhodne, na aký účel budova poslúži.

Umelecké využitie?

„Ide o lukratívnu historickú budovu, ktorá je v tesnej blízkosti mestského úradu. V minulosti sme prišli o niekoľko lukratívnych miest a takémuto scenáru sa musíme v každom prípade do budúcnosti  vyhnúť,“ povedal hovorca mesta Viktor Mydlo na margo kúpy.

Legerského vila.

Konkrétne využitie vily však radnica neuviedla. O ďalších krokoch bude rozhodovať až potom, čo ju mesto dostane do vlastníctva. „Rozhodne ale odmietame jej predaj do rúk súkromníka,“ vylučuje Mydlo túto možnosť.

„Primátor Igor Čombor vedie aj rokovania s umeleckou obcou a niekoľkokrát už aj padol návrh o tom, že by sa z Legerského vily mohla stať Mestská galéria,“ načrtáva Mydlo. Sú to však plány iba v rovine úvah a je ešte predčasné o nich hovoriť, dodáva. Prioritou je budovu kúpiť a zabezpečiť pred jej ničením.

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.