V Ružomberku rozširujú zber kuchynského bioodpadu

Ilustračná snímka. Foto: EASYFOTO TASR - Jana Vodnáková
Odpad budú vyvážať pravidelne dvakrát týždenne v pondelky a štvrtky. Radnica žiada obyvateľov, aby nádoby udržiavali neustále uzavreté a odpad neumiestňovali mimo nich.

V Ružomberku postupne rozširujú zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu (BRKO). Doteraz mali možnosť triediť takýto druh odpadu obyvatelia sídliska Roveň, v uplynulých dňoch pribudli smetné nádoby aj do lokalít Baničné, Laziny a Polík. TASR o tom informoval hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík.

Ako doplnil, v najbližších mesiacoch bude samospráva intenzívne pracovať na doplnení kapacít zberných nádob a zavedení efektívneho zberu odpadu z kuchýň v celom meste. Umiestnenie najbližšej zbernej nádoby nájdu občania vizualizované na interaktívnej mapke: https://lnk.sk/arw8 , na stojisku nádoby na BRKO ľahko rozpoznáte podľa hnedej farby a označenia druhu zberu.

„Od 21. augusta mesto obyvateľom bytových domov v uvedených lokalitách postupne zadarmo distribuuje 10-litrové zberné nádoby do domácností spolu s informačným letákom s praktickými radami o triedení. Vo štvrtok 31. augusta sme do uvedených častí mesta rozmiestnili ďalších 30 kusov 120-litových hnedých nádob určených na zber kuchynského bioodpadu,” priblížil hovorca.

Odpad budú vyvážať pravidelne dvakrát týždenne v pondelky a štvrtky. Radnica žiada obyvateľov, aby nádoby udržiavali neustále uzavreté a odpad neumiestňovali mimo nich. „Vzhľadom na to, že je v meste stále realizovaná fáza rozvoja zberu a spracovania kuchynského bioodpadu, je pravdepodobné, že v niektorých lokalitách nebude kapacita 120-litrových nádob postačujúca. V prípade naplnenia nádoby je možné výnimočne použiť aj nádoby na zmesový komunálny odpad,” podotkol Miškovčík.

Kuchynský bioodpad tvorí takmer tretinu komunálneho odpadu

Povinnosť triediť biologicky rozložiteľný kuchynský odpad majú všetky mestá a obce na Slovensku od roku 2021. Cieľom nového legislatívneho nariadenia je zlepšiť odpadové hospodárstvo a zmierniť záťaž na životné prostredie. „Kuchynský bioodpad tvorí takmer tretinu komunálneho odpadu, z ktorého viac ako 60 percent na Slovensku skládkujeme. Vďaka správnemu a zodpovednému triedeniu sa znižuje množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu, ktorý končí na skládkach,“ upozornil hovorca mesta.

Využitie kuchynského bioodpadu je možné iba za predpokladu, že sa triedi správne. Potrebné je preto využívať výlučne biologicky rozložiteľné vrecká, ktoré je možné si zakúpiť v predajniach drogérie alebo odpad zbierať rovno do vedierok, ktoré mesto distribuovalo zadarmo. „Bežné plastové vrecká je zakázané používať, keďže kuchynský bioodpad znehodnocujú a napokon skončí na skládke zmiešaného komunálneho odpadu tak, ako tomu bolo doposiaľ,“ zdôraznil Miškovčík.

Triediť kuchynský bioodpad môžu aj ľudia, ktorí žijú v rodinných domoch. Avšak je tu jeden rozdiel oproti triedeniu odpadu v paneláku. Obyvatelia rodinných domov na veľkú časť svojho kuchynského bioodpadu môžu využívať kompostér vo svojej záhrade. „Mesto Ružomberok intenzívne  pracuje na možnosti zabezpečenia bezplatných kompostérov pre rodinné domy,“ dodal hovorca.

Ružomberská samospráva na sociálnej sieti žiada občanov, aby v prípade akýchkoľvek otázok k téme BRKO neváhali kontaktovať e-mailom na: burgan@ksruzomberok.sk alebo telefonicky: 0903 565 380 Juraja Burgana, projektového manažéra Komunálnych služieb Ružomberok.

Praktické rady pri triedení kuchynského bioodpadu:

Do kontajnera na kuchynský bioodpad patria: zvyšky ovocia a zeleniny, pečivo a cestoviny, škrupiny z vajec, kávové usadeniny, čajové vrecká alebo sypaný čaj, zvyšky vareného jedla, scedené zvyšky z polievok, zvyšky izbových rastlín či kytíc, mäsové a mliečne výrobky, potraviny po dátume spotreby a menšie kosti (kuracie, rybacie).

Do kuchynského bioodpadu nehádžeme: oleje, zvyšky jedla v obaloch, mŕtve telá zvierat, zvierací trus, veľké kosti (hovädzie, bravčové) a tekuté potraviny (mlieko, riedke polievky).

Zdroj: Teraz.sk, FB/mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.