Mesto pripravuje ďalšie dve nájomné bytovky na Plavisku, nestavia sa však zatiaľ žiadna

Poslanci mestského zastupiteľstva sa zídu už tento štvrtok 27.mája na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve, na ktorom budú schvaľovať výstavbu ďalších dvoch bytových domov na ulici Plavisko.

Magistrát si pre hromadnú výstavbu bytových domov vybral areál Technických služieb na ulici Plavisko. V súčasnosti už priestor v blízkosti rieky Revúca patrí mestu, ktoré tu chce v troch resp. štyroch etapách vybudovať 4 bytové domy pričom minimálne 3 z nich by mali byť nájomného charakteru. Hoci prvá z nich sa mala začať stavať už pred rokom, práce stále nezačali. Problémom sa stalo schválenie úveru zo strany ŠFRB, ktorý mestu jednu žiadosť zamietol a k druhej má opätovné výhrady, ktoré musí mesto v zdĺhavých lehotách postupne dopĺňať. Ani viac ako rok po plánovanom začatí výstavby tak nie je jasné, kedy sa začne s výstavbou. Mesto napriek tomu pripravuje projekt ďalších dvoch nájomných bytoviek v rovnakej lokalite, ktoré v sebe obsahujú dokopy 84 bytových jednotiek. Spolu s prvou bytovkou by tak v lokalite môže pribudnúť dokopy 123 nájomných bytov, ktoré by značne uspokojili dopyt po nájomnom bývaní v meste.

Vizualizácia bytových domov 2 a 3 na ulici Plavisko. Zdroj: MsÚ

Bytové domy 2 a 3 by mali mať zhodne po 42 bytových jednotiek na šiestich nadzemných podlažiach. Parkovanie bude čiastočne riešené na prízemnom podlaží a čiastočne exteriériovými parkovacími plochami. Obidve bytovky by mali pozostávať prevažne z dvojizbových bytov doplnených o trojizbové a jednoizbové, čo sa vzhľadom na veľký dopyt po menších dvojizbových bytoch javí ako pragmatické riešenie ako uspokojiť čo najväčšie množstvo záujemcov. Obstarávacia cena samotných bytoviek je zhodne takmer 2,2 milióna eur za každú z nich. Kým samotnú výstavbu má podľa plánov mesta zhodne pokryť najmä financovanie zo zdrojov ŠFRB (60%) a zdrojov Ministerstva dopravy (40%), samotná projektová dokumentácia v hodnote takmer 580 tisíc Eur už bude hradená aj z mestských zdrojov a to vo výške cca 100 tisíc Eur a 158 tisíc Eur za každú z nich ako aj náklady na inžiniersku činnosť v súhrnnej obstarávacej hodnote takmer 190 tisíc Eur. Celkové náklady na dve nájomného bytovky  bytovky tak spolu dosahujú takmer 5,7 milióna Eur, avšak v oboch prípadoch sú náklady vypočítané ešte pred verejným obstarávaním dodávateľa stavby a výsledná suma samotných stavebných nákladov tak môže byť odlišná. Náklady radnice by sa však pre obe bytovky spoločne mali pohybovať niekde na úrovni cca 500 tisíc eur. Všetko však bude záležať od schválenia dotácii a pôžičiek zo strany štátnych orgánov. Mesto muselo pri prvej z bytoviek opakovane pristúpiť k úpravám celkového rozpočtu ako aj spoluúčasti mesta na celkových nákladoch a podobný scenár sa nedá vylúčiť ani pri ďalších dvoch projektoch.

Koordinačný výkres bytových domov na ulici Plavisko. Zdroj: MsÚ

Hoci mesto má v rukách stavebné povolenie pre všetky tri nájomné bytové domy a pre prvý z nich už aj vysúťaženého dodávateľa stavby, na samotnej výstavbe sa stále nepracuje a termín začiatku výstavby je neistý. Čiastočné vyriešenie problému s nájomným bývaním sa tak stále posúva hoci je nádej, že v najbližších mesiacoch sa dostane do výstavby aspoň prvá z troch plánovaných bytoviek. V tejto, ako aj ďalších problematikách mesto zastupuje poradca primátora Tomáš Mišovič. O tom, či mesto bude pokračovať v projekte nájomných bytoviek rozhodnú samotní poslanci na štvrtkovom mimoriadnom mestskom zastupiteľstve.

V celej lokalite by mali pribudnúť dokopy 4 bytové domy. Zdroj: MsÚ

Hlavná foto: MsÚ

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som lokálpatriot. Zaujímajú ma všetky témy týkajúce sa Ružomberka. Prioritne sa venujem témam územného, sociálneho a mestkého rozvoja.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.