Mesto Ružomberok pomôže občanom Ukrajiny

Mesto Ružomberok pomôže občanom Ukrajiny, ktorí utekajú pred vojenským konfliktom. Dohodli sa na tom zástupcovia Ružomberka a Katolíckej univerzity (KU) na spoločnom rokovaní v piatok 25. februára.

Podľa hovorcu mesta Viktora Mydla ide o reakciu na stúpajúce obavy ukrajinských študentov.
„Ruská invázia u nášho východného suseda spustila silnú utečeneckú vlnu a máme za to, že mnohí utečenci majú namierené za svojimi blízkymi v Ružomberku. V meste žije približne 300 ukrajinských študentov, ktorí sa prirodzene obávajú o svojich blízkych v Ukrajine,“ uviedol Mydlo.

Mesto Ružomberok je pripravené pre potreby dočasného núdzového ubytovania migrujúcich Ukrajincov vyčleniť školské priestory v školách so svojou zriaďovateľskou pôsobnosťou. Zároveň vyzýva občanov, predovšetkým dobrovoľníkov, aby boli v pohotovosti pre prípadné vyhlásenie zbierky šatstva, potravín alebo iného materiálu.

Študenti a zamestnanci vytvorili zo sviečok srdce pre Ukrajinu

Iniciatívu mesta a univerzity podporujú aj ďalší

Do snahy samosprávy a univerzity sa postupne zapájajú aj iné inštitúcie. Výraznú pomoc vo forme zvýšenia ubytovacích kapacít mesta poskytla spoločnosť Eco-Investment, ktorá vyčlenila 50 ubytovacích jednotiek vo vlastnom ubytovacom zariadení. „Veľké poďakovanie za šľachetný čin patrí spoločnosti Eco-Investment a Milanovi Fiľovi za túto pomoc. Mesto prirodzene nemá vo svojom vlastníctve ubytovne, preto takáto pomoc bude mimoriadne dôležitou súčasťou nášho snaženia,“ povedal primátor Igor Čombor.

V nasledujúcich dňoch začne prebiehať aj finančná zbierka na pomoc ukrajinských občanov v Ružomberku. Jej cieľom bude finančne zastrešiť najmä nákup potravín a potrebných zdravotníckych pomôcok. Mesto pri tom pravdepodobne využije krízový účet, zriadený pôvodne pre zmiernenie následkov pandémie, o čom bude samospráva ešte informovať.

Občania mesta Ružomberok vyjadrili podporu Ukrajincom (fotoreportáž)

Zástupcovia mesta Ružomberok a Pedagogickej fakulty KU vytvorili zo svojich pracovníkov aj krízový tím, ktorý sa bude otázkami možnej migračnej vlny v Ružomberku zaoberať.  „Je našou morálnou povinnosťou pomôcť každému, kto je v nebezpečí. Preto vynaložíme všetko úsilie k tomu, aby sme pomohli čo najväčšiemu počtu ľudí utekajúcich pred konfliktom. Takáto pomoc však musí byť adresná a preto aj naďalej budeme vo veľmi úzkom kontakte s ukrajinskou komunitou v Ružomberku a Katolíckou univerzitou, kde študuje najväčšia časť tejto skupiny,“ ozrejmil primátor.

Zdroj: Mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.