Študenti a zamestnanci vytvorili zo sviečok srdce pre Ukrajinu

Solidaritu s Ukrajinou a jej obyvateľmi, ale najmä s viac ako stovkou ukrajinských študentov na Katolíckej univerzite (KU) v Ružomberku vyjadrili vo štvrtok 24. februára študenti a zamestnanci.

Podujatie pripravili študenti žurnalistiky Filozofickej fakulte (FF) KU. Približne 200 študentov a zamestnancov univerzity si vypočulo ukrajinskú hymnu a prihovorili sa im slovenskí študenti, kvestor univerzity Ján Kamoďa a dekan FF KU Marek Babic. 

„V tých okamihoch ukrajinskí študenti podľa mňa pocítili, že nie sú sami, ale majú našu podporu. Oni sú teraz na Slovensku v bezpečí, ale ich rodiny doma čelia agresii, výbuchom, z minúty na minútu nevedia, ako sú na tom ich rodičia, súrodenci, blízki,” podotkol Babic.

Ukrajinskí študenti to majú psychicky náročné

Pre študentov, ktorí sú vzdialení stovky, ba až tisícky kilometrov to je určite psychicky náročné. Byť odlúčený od svojich rodín, ktoré sú priamo v dianí nebezpečného vojnového konfliktu. „Mám rodinu v Kyjeve, ktorý práve bombardujú. Len čakajú, čo sa bude diať. Ďakujem za túto podporu, pretože pre nás je to veľmi dôležité,” povedala Mária, ukrajinská študentka filozofie na FF KU.

„Momentálne sú v situácii, kedy sa nemôžu vrátiť domov. Od rána ich nachádzate na chodbách plakať, rozprávate sa s nimi, modlíte sa za nich. Ale potrebujú vedieť, že sa o nás môžu oprieť. Preto sme urobili stretnutie, aby sme ukázali našu spolupatričnosť. Ukrajinská hymna, kvety vo farbách ukrajinskej vlajky. To je maličkosť, ktorá dokáže vyjadriť to, čo nedokážeme povedať,“ dodala sestra Hermana, doktorantka žurnalistiky. 

Duchovný správca Univerzitného a pastoračného centra KU Ján Bystriansky predniesol modlitbu za mier a pokoj na Ukrajine. Na záver sa celé zhromaždenie spoločne pomodlilo a prítomní zapálili sviečky, uložené do tvaru veľkého srdca na znak spolupatričnosti s Ukrajinou. 

„Som rád, že študenti našej fakulty nezostali sedieť, nemlčali, chopili sa iniciatívy a z ich strany prišla takáto spontánna reakcia,” dodal dekan FF KU.

Radnica je pripravená pomôcť

Hovorca Viktor Mydlo informoval verejnosť, že mesto Ružomberok je v úzkej spolupráci s KU a spoločne vytvárajú podmienky na prijatie ukrajinských utečencov. „Mesto zasadne spolu s predstaviteľmi Katolíckej univerzity a spoločne rozhodnú o budúcich krokoch pri prípadnej migračnej vlne,“ uviedol Mydlo na svojom profile na sociálnej sieti.

Mydlo vyzýva na pomoc aj ostatných obyvateľov mesta: „Ak by sa hrozba silnej migračnej vlny naplnila, bude sa vyžadovať od každého z nás pomoc nevinným civilistom. Preto mnohí, kto sa venujete dobrovoľnej činnosti, humanitárnej pomoci, rôznym zbierkam, prosím zozbierajte po epidémii svoje sily a buďte pripravení na to, že bude potreba poskytnúť pomoc nevinným civilistom, našim susedom Ukrajincom.“

Samuel Kozolka | Alt. Miroslav Parobek

Fotogaléria:

Foto: Marek Hasák

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.