Mesto si chce od štátu požičať viac ako 700-tisíc eur

Vyše polovicu prostriedkov plánuje investovať do opráv ciest na Plavisku, Makovického a Kalvárskej ulici. 

Samosprávam, ktorým v čase pandémie vypadli príjmy, ponúka štát bezúročné pôžičky. O finančnú výpomoc požiada aj ružomberská radnica. Žiadosť vo výške takmer 730-tisíc eur odobrili mestskí poslanci na októbrovom mimoriadnom zasadnutí. 

Presne o toľko prišla podľa prognózy ministerstva ružomberská radnica na daniach z príjmu v dôsledku koronakrízy. A maximálne toľko prostriedkov si môže od ministerstva financií požičať. 

Ak radnica peniaze získa, splácať ich začne až v roku 2024. Dokopy v štyroch splátkach, ktoré ročne predstavujú približne 182-tisíc eur. Rezort financií pripustil, že pôžička by sa časom mohla preklasifikovať na grantový systém, definítivne by však o odpustení splátok rozhodla až vláda. 

Vyše polovica na opravu troch ciest

Peniaze musí radnica vyčerpať do konca tohto roka. Z úveru plánuje zaplatiť opravu ciest na Plavisku, Kalvárskej a Makovického ulici. V celkovej sume 380-tisíc eur. 

S úpravou komunikácií sa počíta v celej ich dlžke. Kalvársku ulicu zrekonštruujú po Cintorínsku, Makovického od Galérie Ľudovíta Fullu po Hotel Áčko, a cestu na Plavisku od Billy po Baničné. 

„Opravu cesty Makovického máme nacenenú na zhruba 180-tisíc eur. Plavisko stojí približne 140-tisíc. Dali sme si ich naceniť ešte predtým, lebo vieme, že tieto dve cesty sú najkľúčovejšie,“ povedal viceprimátor Ján Bednárik (KDH) počas septembrovej schôdze. 

Vtedy sa o pôžičke hovorilo na zastupiteľstve prvýkrát. A zároveň sa ešte len uvažovalo, do ktorých akcií by mesto z vládnej pomoci investovalo. 

Rekonštrukcia MŠ Riadok aj Cyklokorytničky 

Zvyšok 700-tisícového balíka chce radnica minúť na akcie, ktorú sú zaradené v investičnom pláne na tento rok. „Čiastočne sa tieto finančné prostriedky vyúčtujú akciami, ktoré už boli zrealizované, čiastočne akciami, ktoré budú zrealizované do konca tohto roka,“ potvrdila počas mimoriadneho rokovania vedúca oddelenia ekonomiky a majetku mesta Janka Mokošová. Dodala, že s takto ušetrenými peniazmi možno rátať v budúcoročnom mestskom rozpočte. 

Radnica konkrétne nespresnila, ktoré investičné akcie by z výpomoci financovala. „Mesto Ružomberok nechce momentálne akcie konkretizovať, pretože niektoré sú ešte v realizácii. Do rekonštrukcií ale bude zaradená rekonštrukcia Materskej školy Riadok, rekonštrukcia komunikácií a oprava Cyklokorytničky,“ uviedol pre RK Magazín hovorca mesta Viktor Mydlo. 

Pôžičku prijala aj žilinská župa

O štátnu pôžičku mal záujem aj Žilinský samosprávny kraj. Koncom septembra odsúhlasili krajskí poslanci prijatie nenávratnej finančnej výpomoci vo výške 6,5 milióna eur. 

Na samotný Ružomberok je vyčlenených dovedna 835-tisíc eur, väčšina prostriedkov sa použije na rekonštrukcie stredných škôl. Po 150-tisíc pôjde Spojenej škole a Škole umeleckého priemyslu na výmenu drevených okien a zateplenie vnútornej átriovej steny. Realizácie sa dočká aj odkladaná druhá etapa modernizácie Obchodnej akadémie, v rámci ktorej zateplia telocvičňu. Z pôžičky na ňu uvoľnia 55-tisíc eur. 

Z úveru chcú uhradiť už finišujúcu 300-tisícovú opravu štátneho gymnázia, ktorá si vyžiadala dofinancovanie v hodnote ďalších 20-tisíc eur. S investíciou môže rátať aj Liptovské múzeum, ktorému kraj z úveru vyhradil 160-tisíc, a to na stavebné úpravy klesajúceho schodiska, vytvorenie bezbariérového vstupu a vybudovanie výťahu vo vnútri hlavnej budovy v Ružomberku. 

Titulná fotografia – archívny záber z rokovania mestského zastupiteľstva. Autor – Juraj Brezáni 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.