Mesto si pripomenulo, ako počas druhej svetovej vojny bojovalo za slobodu

V Ružomberku si slávnostne pripomenuli 76. výročie Slovenského národného povstania, v ktorom sa vojaci i domáce obyvateľstvo postavilo na odpor nemeckým okupačným vojskám.

Deti pohrávajúce sa v okolí pamätníka Partizánskej matky v piatok popoludní na chvíľu vystriedali vojenské uniformy, slovenská hymna a úctivé kladenie vencov.

Slávnostné zhromaždenie vojakov, generálov, zástupcov Zväzu protifašistických bojovníkov, predstaviteľov mesta i pamätníkov si pripomenulo 76. výročie Slovenského národného povstania.

Na Rovni tak vyvrcholila v poradí tretia pietna spomienka. Zástup kládol vence na znak rešpektu najskôr pri dolnej bráne Sóla, kde ružomberskí rodáci počas povstania uchránili pred zničením vtedajší najväčší stroj na výrobu papiera. Odtiaľ sa presunul k vojenskej nemocnici, kde sa prítomní poklonili pri pamätnej tabuli generála M. Vesela, ďalšej výraznej postave v národnom boji za oslobodenie.

Pri pamätníku sa ako prvý chopil slova hovorca mesta Viktor Mydlo. Vo svojom príhovore citoval úryvok z tvorby povstaleckého básnika Milana Marčeka, ktorý s dalšími tisíckami prišiel v bojoch o život.

„Tak ako aj báseň, tak aj činy aktérov SNP odkazujú na silu lásky k slobode, na vôľu obyčajných ľudí vzoprieť sa bezpráviu. Tiež odkazujú na fakt, že postaviť sa čelom k zlu nie je voľba. Je to povinnosť uvedomelého človeka a národa,“ vyzdvihol význam povstania Mydlo.

„S vysťahovaním“ začali ako prví

„Chcem pripomenúť, že Ružomberok bol prvým okresným mestom, v ktorom povstalci prevzali moc ešte pred oficiálnym vyhlásením povstania. Musíme byť hrdí na našich rodákov a ich činy, ktoré sa výrazným spôsobom zapísali nielen do dejín nášho mesta, ale aj do dejín celého slovenského národa,“ zdôraznil vo svojom prejave primátor Igor Čombor.

Zo zlomovej dejinnej kapitoly mesta spomenul oslobodenie politických väzňov z Krajského súdu v Ružomberku, útek kapitána Daniela Gondu z ÚVN, ktorý sa ujal vedenia a formovania pešieho práporu, či obsadenie závodov Supra a Sólo partizánskymi skupinami. V neposlednom rade tiež zadržanie a likvidáciu nemeckých vojakov na rybárpoľskej stanici z 27. augusta 1944.

Teda dva dni predtým, ako sa signálom „Začnite s vysťahovaním!“ od podplukovníka Jána Goliana začalo na území Slovenska ozbrojené povstanie.

Primátor Igor Čombor počas prejavu pri príležitosti 76. výročia Slovenského národného povstania.

Nacizmus má opäť svojich sympatizantov

„Vojenský význam povstania ho zaraďuje k najvýznamnejším antifašistickým vystúpeniam v okupovanej Európe. Slovenský ľud vtedy svojím odhodlaním demonštroval, že nechce mať nič spoločné s fašizmom a s jeho genocídou,“ pokračoval Čombor, podľa ktorého je potrebné tieto historické udalosti neustále pripomínať aj nadchádzajúcim generáciám.

A to práve pre znovu objavujúce sa snahy o rasovú či národnostnú nadvládu, ktoré so sebou neraz prinášajú aj deformáciu historických faktov.

„Po celom svete sa rodia hnutia, a dokonca aj politické strany, ktoré nielen ospravedlňujú, ale dokonca obdivujú zločiny nacistov a fašistov,“ poukázal na súčasnú politickú mapu primátor, ktorému v piatok odovzdal generál Marián Áč medailu vojenskej kancelárie prezidenta Slovenskej republiky.

Generál Áč odovzdáva primátorovi medailu vojenskej kancelárie prezidenta Slovenskej republiky.

Titulná fotografia – Kladenie vencov počas pietnej spomienky k 76. výročiu SNP pri Pamätníku Partizánskej matky. 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.