Mesto začne od septembra variť školákom aj bezlepkovú, bezlaktózovú a šetriacu stravu

Od septembra budú na všetkých materských a základných školách so zriaďovateľskou pôsobnosťou mesta Ružomberok ponúkané aj upravené obedy, ktoré budú prispôsobené deťom so špeciálnym dietetickými potrebami.

Mesto tak reaguje na nárast počtu detí s potrebou prijímať inú, než obvykle pripravovanú stravu.

Upravená strava sa bude pripravovať v školskej jedálni Materskej školy Hrabovská cesta a do jednotlivých školských zariadení bude transportovaná tak, aby bola rozdávaná deťom v rovnakom čase, ako je plánovaný školský obed.

Materské a základné školy so zriaďovateľskou pôsobnosťou navštevuje 2950 detí. Školské zariadenia poskytujú obed približne 2 800 deťom.

Od začiatku školského roka 2021/2022 bude do jedálnička školských kuchýň zaradená aj strava bezlepková pre deti s alergiou na lepok, celiakiou či inými diagnózami, pri ktorých je potrebné zo stravy vylúčiť glutén; bezlaktózová strava pre deti s intoleranciou a alergiou na mliečne výrobky a laktózu a šetriaca strava pre deti s diagnostikovanou obezitou a diagnózami, pri ktorých sa odporúča príjem ľahko stráviteľnej stravy.

Podávanie upravených obedov bude mať dopad aj na výslednú cenu, ktorú rodič zaplatí za školské stravovanie. Momentálne jedna stravná jednotka v materských školách, obsahujúca obvyklú desiatu a obed, stojí 1,45€. Upravená bude rodiča stáť 1,75€.

Deťom prvého stupňa základných škôl je podávaná obvyklá strava v hodnote 1,15€, cena upravenej stravy bude 1,38€. Žiakom druhého stupňa základných škôl mesto varí za 1,23€ za stravnú jednotku pričom špeciálne upravená strava bude stáť rodia 1,48€. Za zvýšením nákladov na stravnú jednotku stojí cena ingrediencií a dopravy.

Rodičia, ktorí budú mať záujem svojim deťom zabezpečiť upravenú stravu by mali túto skutočnosť nahlásiť vo svojich materských a základných školách, ktoré neskôr pripravia zoznam s presným počtom potrebných upravených obedov.

Zdroj – tlačová správa mesta Ružomberok

Ilustračná fotografia: ZŠ Klačno. Foto – Anna Zábojníková

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.