Mestské nedorobky v ofsajde futbalového VAR

Je ich dosť, a bývajú aj pripomínané, keď Ružomberčan má vraj fotografovať a posielať ich na kompetentné webové adresy. „Hore“, ako poniektorí hovoria, mysliac tým na náš mestský úrad. 

Fotografovanie však nemá hlbší význam ak nenastane skutočné prepojenie s tými, ktorí fotku poprípade krátku vetu od odosielateľa o čo ide prijali, aby ju založili v ich ďalšom zabudnutí úradníka, len ako „ad acta“. Sú rôzne veci , ktoré treba do omrzenia pripomínať i celé volebné obdobia, kým už uši z toho nebolia. Súčasní poslanci z mestskej baničiarskej desiatky by už mali zareagovať postarať sa o odstránenie kusa pohodeného betónu na ktorom sa drží tyč bývalej konštrukcie vešiaka na sušenie bielizne. Už tri roky vykopaný socialistický artefakt zo 60tych rokov minulého storočia pri chodníku kadiaľ behajú deti a hrajú sa na skrývačku, je pohadzovaný a pristál pri naklonenej tyči a značke hydrantu, ktorého označenie a základová stabilita je na bode mrazu.

Asi viac ako stokilová hruda betónu s tyčou je na obtiaž okoliu, nikto ju nechce odviesť lebo vraj nikomu nepatrí, a naše Technické služby mesta by možno nato potrebovali papier a potvrdený výjazd k zneškodneniu. Vinník kto konštrukciu vešiaka vykopal a nepožiadal o jeho odstránenie sa už nenájde.
Existujú aj šesťročné nedorobky spojenia na križovatke chodníka ulice K. Sidora a cesty do Baničného.

Nuž ktosi z úradníkov na Mestskom úrade nedotendroval necelé 3m štvorcové, aby zakryl tú ohavu terénu a nedokončenej fušerskej práce zhotoviteľa. Akurát tak výnimočnú pre zlomenie si končatiny na naklonenej rovine. A kontrola odvedenej práce ako vieme a všímame si, v našom meste pokrivkáva.

Mestskou pikoškou pre tých všímavejších je aj sprejerský umelecký podpisový artefakt na priečelí budovy UPSVARu, ktorý som zaregistroval už v roku 2002 . Písal som o ňom spolu s fotografiou vtedy v príspevku komisie KOVP pri MsZ v ružomberskom Spoločníku. Podpis či logo grafitu mig síce vybledlo indexom 50, no statočne odoláva a je aj časovým lakmusom starostlivosti úradov o vonkajší vzhľad svojich nehnuteľností.

Vnímavejšia by mohla byť i naša mestská polícia, ktorá za rok prejde možno desiatky krát jednými a tými istými ulicami. Určite, že takýchto nenormálnych pohľadov pohodených predmetov, či iných verejných nedorobkov je viac. Zápis ochrancov zákona a verejného poriadku po jazde mestom , by si zaslúžil svoje miesto vo fotografickom zázname,  dochvíľny telefonát rovno s príslušným úradom alebo osobou kompetentnou vec riešiť, poprípade s poslancom či poslankyňou daného volebného obvodu.

V dobe v ktorej žijeme, sme si prestali všímať niektoré veci. Etalón estetizácie životného prostredia, sa stráca tam , kde je už kopa špiny, nepotrebných pohodených predmetov, ktoré príjmu ešte ďalšie, na ktoré si už naše oko zvykne. Zvykne si aj zbytočné bilbordy, prekopávkový prepadnutý asfalt Podhory, rôzne nevkusné vetrom potrhané papierové a plastovo-textilné prílepky po stenách budov, plechový a
nezmyselný balast starých neexistujúcich firiem ich pútačov a reklám.

V rýchlom, profesionálnom a fyzicky náročnejšom futbale, sa pre rozhodcov a pre ich bjektívnejšiu mieru posudzovania rozhodnutí a verdiktov zaviedol systém Video a rozhodca (Video And Referee ).

V našom malom meste a v srdci dolného Liptova by na určitý čas mohol byť spustený poriadkový systém VAP , v zrozumiteľnej virtuálnej reči a značke Video a polícia. Nemal by zostať ako zabudnutý hráč v ofsajde a mal by okamžite vybehnúť s číslom 2021 na hraciu plochu mestského ihriska.

 

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.