Milan Fiľo: štadión by mal niesť meno Andreja Hlinku

Majiteľ futbalového klubu MFK Ružomberok vyslovil myšlienku premenovania futbalového stánku pri príležitosti požehnania kaplnky na štadióne.

Východnú tribúnu štadióna Pod Čebraťom dokončili na jar 2006 pri príležitosti storočnice ružomberského futbalu. Premiéru si odslúžila vo víťaznom zápase s Artmediou Petržalka (3:0) v máji toho istého roka, krátko pred ziskom doposiaľ jediného majstrovského titulu.

Po desiatich rokoch, v júni 2016, dokončili stavbu jej vnútorných priestorov. Pribudli šatne, kompletné zázemie pre domáce A-mužstvo, kancelárie klubu a aj kaplnka.

Ochranca športovcov – sv. Krištof

Medzi ochrancov športovcov a športu sa radia svätý František Xaverský, ale aj apoštol Pavol. Ružomberská kaplnka však nesie meno po svätom Krištofovi – patrónovi cestovateľov, šoférov či pútnikov. No jeho „úlohou v nebi“ je starať sa aj o športovcov.

Po dvoch rokoch od dostavby tribúny sa kaplnka v jej útrobách, nesúca meno svätca umučeného v 3. storočí, dočkala požehnania. Postarali sa oň košický arcibiskup a veľký kancelár Katolíckej univerzity (KU) Bernard Bober, spišský biskup Štefan Sečka, košický pomocný biskup Marek Forgáč a dekan ružomberskej farnosti Dušan Škrabek. Všetci boli v stredu na slávnostnom otvorení akademického roka na KU, odkiaľ si „pracovne odskočili“ aj na futbalový štadión.

„Nech Pán Boh vzhliada na toto miesto a hlavne na činnosť a ľudí, ktorí tu pracujú a robia športové výkony, ale aj na tých, ktorí tu chodia povzbudzovať. Aby všetko bolo v súlade s ľudskými, ale aj Božími normami,“ povedal arcibiskup Bober počas aktu požehnania malej kaplnky na štadióne.

Košický pomocný biskup Marek Forgáč (vľavo), košický arcibiskup Bernard Bober (v strede) a spišský biskup Štefan Sečka (vpravo) počas požehnania priestorov kaplnky na štadióne MFK Ružomberok.

Pár chalanov je veriacich

„My športovci by sme si nemali pýtať od Boha víťazstvo, on nebude za nás hrať futbal, ale mali by sme prosiť o zdravie a ďakovať mu zaň,“ vyslovil väčšinový majiteľ klubu MFK Ružomberok Milan Fiľo, na ktorého pozvanie sa požehnanie kaplnky uskutočnilo. To sa napokon ušlo aj ďalším priestorom novej tribúny, vrátane hlavného ihriska.

„Je to dobrá vec. Dnes to je už na viacerých štadiónoch. U nás je pár chalanov veriacich, tak myslím, že v rámci mentálnej prípravy si do kaplnky cestu nájdu,“ vravel počas návštevy katolíckeho kléru vo futbalovej šatni kapitán futbalistov MFK Ján Maslo.

Na Slovensku majú kaplnky na svojich štadiónoch v Trnave, kde ju zasvätili Jánovi Pavlovi II., aj v Žiline, kde je patrónom, rovnako ako v Ružomberku, svätý Krištof. V Žiline sa v kaplnke dokonca pred každým domácim zápasom koná verejná modlitba. Miesto na duchovné stíšenie má aj najnovší futbalový stánok v Dunajskej Strede.

Ružomberský štadión sa dnes zvykne nazývať Pod Čebraťom (v pozadí). Milan Fiľo (tretí zľava) by ho rád pomenoval po Andrejovi Hlinkovi.

Zmenia názov štadióna?

„Toto je len začiatok zmien, ktoré chystáme. Už čoskoro postavíme novú tribúnu k umelému ihrisku, v spolupráci s mestom hľadáme priestory pre nový ihrisko s oválom, ale aj pre futbalovú akadémiu. No a prajem si, aby sme dokončili aj tribúny na tomto našom štadióne. Potom budem iniciovať hlasovanie obyvateľov Ružomberka, či by sme nemali pomenovať štadión po Andrejovi Hlinkovu,“ povedal Milan Fiľo počas stredajšieho nefutbalového popoludnia na štadióne a odpovedal aj na otázku prečo.

„V Ružomberku bolo a je veľa chytrých, šikovných a pracovitých ľudí. Sám sa považujem už za Ružomberčana a myslím si, že keď, a veľmi si to prajem, takto o rok možno dokončíme tieto rekonštrukcie, tak treba dať nášmu štadiónu meno po niektorej z veľkých osobností mesta,“ doplnil.

Titulná fotografia – Milan Fiľo (vľavo) víta zástupcov cirkvi a primátora mesta na futbalovom štadióne. Foto – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.