Mladí Meteníci sa vydarili

Po vlaňajšom vypadnutí juniorov Meteníkov Likavka z najvyššej slovenskej súťaže sa do nej expresne rýchlo vrátili.

Ak sa máme vo florbalovom Ružomberku čím chváliť, tak jednoznačne návratom juniorov z klubu Meteníci Likavka do najvyššej celoslovenskej súťaže – extraligy. A hoci sídlia v Likavke, zápasy hrajú v Koniarni a časť družstva tvoria Ružomberčania.

Musia si vyberať, kto bude hrať

Hrať na takmer profesionálnej úrovni, ale nebrať za to žiadne peniaze. Nie je to nič nezvyčajné vo viacerých športoch u nás. Dá sa to však praktizovať predovšetkým v mladom veku, keď nie sú záväzky, rodina, stála práca. Najlepší príkladom sú florbalisti Likavky.

Za posledné roky sa vypracovali medzi najlepších. Muži sa dostali v roku 2015 do druhej najvyššej celoslovenskej súťaže 1. ligy.

Juniori (do 19 rokov) o rok neskôr postúpili dokonca do extraligy – najvyššej súťaže na Slovensku.

Množstvo mladých hráčov a bohatá žiacka základňa spôsobili, že Meteníci vedia postaviť naozaj silný juniorský mančaft. Na mužov, kde by väčšina tímu bola zložená práve z juniorov, však už nevyjde. Ak chce byť družstvo v dlhodobej a vrcholovej súťaži konkurencieschopné, potrebuje aspoň pätnásť hráčov do hry.

„Nedalo by sa to ani skĺbiť. Mnohé zápasy sa hrajú naraz počas víkendov v rôznych kútoch Slovenska. Postaviť hráčov za mužov aj za juniorov na dostatočnej úrovni bolo čoraz ťažšie,“ opisoval situáciu pre Ružomberský magazín šéf likavskej mládeže Jakub Kubáň.

Sám sedí na viacerých stoličkách. Stále je vysokoškolským študentom, okrem toho florbalovým rozhodcom a mládežníckym trénerom v klube.

V Likavke vsadili na juniorov. A hoci vlani – po roku v najvyššej súťaži – vypadli, teraz sa do nej expresne rýchlo vrátili.

Postúpili, ale hrať nebudú

V stredoslovenskej lige obsadili 2. miesto, ale keďže Nižná nemala záujem postúpiť, do baráže išla Likavka. A tam si postup vybojovali opäť z druhého miesta. Už bez administratívnej pomoci.

„Je to velikánsky úspech. Vlani sme vypadli, lebo to boli vlastne starší žiaci, ale teraz sú tí chalani zrelší, majú skúsenosti. Ale najdôležitejšie je, že ich to veľmi baví, majú to hodnotovo usporiadané v hlave a sú to kamaráti,“ tešil sa ešte v apríli z úspechu tréner juniorov Jozef Chovan.

Úspech zdupľovalo porazenie predtým extraligového Trenčína vysoko 14:6 v poslednom zápase. S ďalším extraligovým tímom, Zvolenom, v baráži dvakrát remizovali.

„Trúfam si povedať, že keby tento tím zostal pokope, v juniorskej extralige by hral do 6. miesta,“ hovoril výsledkami svojich zverencov posmelený Chovan.

Muži museli zostať v tieni úspechu juniorov. V aktuálnej sezóne – aj pre nedostatok hráčov –  z 1. ligy vypadli a opäť si zahrajú regionálnu, stredoslovenskú ligu. Tento raz však už aj s posilami – extraligovými juniormi.

„Aktuálne nemáme pre tím juniorov brankárov. Navyše by opäť dochádzalo počas víkendov ku kolízii mužských a juniorských zápasov, čo by bol problém. Preto sme sa rozhodli, že extraligu juniorov hrať nebudeme. Postavíme len mužov v stredoslovenskej lige. Zložení budú z jednej formácie mužov a ďalšie dve budú tvoriť úspešní juniori. Nech si už zvykajú na vyššiu záťaž a súboje,“ upresnil aktuálne rozhodnutie v likavskom klube Jozef Chovan.

Labuťou piesňou vydarených juniorov bol víkendový turnaj Slovenského pohára. V Púchove si v konkurencii dvanástich tímov vybojovali 3. miesto.

V Púchove sa meteníci odfotili aj pri tabule pre víťazov. V celoslovenskej konkurencii skončili tretí.

Zabehnutá Žiacka mestská florbalová liga

Oba celky, mužov aj juniorov, zásobuje Likavka zo spomínanej slušnej žiackej základne. Tá naberá ostrohy predovšetkým v domácej Žiackej mestskej florbalovej lige.

„Spolu s Centrom voľného času Elán sme počas školského roka urobili už 9. ročník. Hrá sa od začiatku školského roka, raz za mesiac v hale T-18, pričom okrem víťazov vyhodnotíme aj najlepších jednotlivcov,“ opisoval v apríli na záverečnom turnaji Jakub Kubáň.

Nie je náhoda, že práve meteníci vyhrali túto ligu dosiaľ najviac – štyrikrát.

Okrem toho organizujú Likavčania okresnú ligovú súťaž aj pre mužov. Do Ružomberka chodia tímy z Važca, Liptovského Jána aj Liptovského Mikuláša.

Pre povinnosti v celoslovenských súťažiach ju tento rok meteníci nehrali a víťazstvo tak obhájila partia vojakov z klubu Dukla Ružomberok.

Titulná fotografia – vrchný rad: Jakub Kubáň – vedúci mládeže, Michal Panis – predseda klubu, Tobiáš Brtko, Michal Rešetka, Tomáš Čieško, Dávid Mutina, Christián Julián Socháň, Marek Nehila, Andrej Pavelka, Tobias Chovan.

Spodný rad: Jozef Chovan – tréner juniorov, Marek Maťokár, Markus Littva, Marek Kochlic, Jakub Hanes, Kristián Chlepko, Tomáš Zelený, Jakub Klačko

Zdroj fotografií – Jozef Chovan

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.