Mladistvé dievčatá popíjali alkohol, jedna z nich nafúkala vyše jedno promile

Ilustračná fotografia. Zdroj: canva.com

Agresívna klientka, neporiadok na detských ihriskách či roj včiel v centre mesta. Aj takéto prípady zamestnali v uplynulom období ružomberských mestských policajtov.

V stredu 24. mája preverovala Mestská polícia (MsP) v Ružomberku telefonické oznámenie, že na ulici Mariánska, pod Mauzóleom Andreja Hlinku, sa nachádza partia mladých ľudí, ktorí tam požívajú alkohol. „Policajti našli na uvedenom mieste štyri osoby. Chlapec a jedno dievča boli vo veku 18 rokov, spolu s nimi tam však boli aj dve mladistvé dievčatá. Dospelá dvojica sa priznala, že umožnila požitie alkoholu mladistvým kamarátkam,“ informoval Roman Jankovič z MsP a dodal, že im za to boli uložené blokové pokuty v hornej hranici sadzby.

Mladistvé, len 16-ročné dievčatá z okresu Ružomberok, boli predvedené na útvar mestskej polície a boli kontaktovaní ich zákonní zástupcovia. V prítomnosti rodičov bolo od mladistvých dievčat požadované vysvetlenie. „Požitie alkoholu potvrdili aj vykonané orientačné dychové skúšky. Jedno dievča malo v dychu 0,31 promile, druhé 1,15 promile. Za požívanie alkoholu na verejnosti boli mladistvým dievčatám v prítomnosti rodičov uložené blokové pokuty,“ objasnili ružomberskí policajti s tým, že zákazom požívania alkoholických nápojov osobami mladšími ako 18 rokov sa ďalej zaoberá poverený príslušník mestskej polície.

Smutný prípad so šťastným koncom

Vo štvrtok 25. mája v skorých ranných hodinách sa so žiadosťou o pomoc obrátila na mestskú políciu 76-ročná Ružomberčanka. V telefonáte uviedla, že spadla na zem a nevládze sa postaviť. Dotyčná pani býva síce s dcérou, no tá má tiež zdravotné problémy a nedokázala jej pomôcť. „Keď dcéra otvorila hliadke dvere, matka ležala v izbe na zemi. Staršia pani bola silnejšej postavy a vzhľadom na jej vek a zdravotný stav by jej dvíhanie za končatiny mohlo spôsobiť zranenie,“ uviedli z MsP.

Mestskí policajti si preto na pomoc privolali hliadku z obvodného oddelenia. „Štyria policajti pani preložili na paplón a preniesli ju na posteľ. Počas akcie bola na mieste prítomná aj susedka, ktorá sa s hliadkou dohodla, že vec bude tlmočiť aj ďalším príbuzným a tí budú kontaktovať oddelenie sociálnych služieb a zdravotníctva,“ ozrejmili z polície.

Opila sa, robila neporiadok

V nedeľu 21. mája v podvečerných hodinách kontaktoval mestskú políciu správca Útulku pre občanov bez prístrešia. Dôvodom bola prítomnosť klientky, ktorá bola zjavne pod vplyvom alkoholu. Tá v útulku robila neporiadok, správala sa agresívne a slovne napádala ostatných klientov zariadenia. „Policajti po príchode do útulku 58-ročnú ženu vyzvali, aby zariadenie opustila, pričom zotrvali na mieste, pokiaľ žena neodišla,“ povedal Jankovič.

V nedeľu ráno 21. mája sa obyvatelia sídliska Klačno sťažovali na hlučnú partiu. Tá sa nachádzala na ihrisku na ulici Liptovská a okrem hluku robila okolo seba aj neporiadok. „Hliadka na mieste našla troch mužov. Všetkých troch stotožnila, dvom na mieste vypísala blokové pokuty vo výške 30 eur. Tretí, 50-ročný muž ale odmietol svoje protiprávne konanie riešiť na mieste v blokovom konaní,“ objasnili muži zákona s tým, že z daného dôvodu priestupok spracujú a odstúpia na správny orgán, kde okrem správneho poplatku môže byť uložená aj vyššia pokuta.

Mestskí policajti preverovali v piatok 19. mája telefonické oznámenie na sídlisku Roveň. Necelú hodinu pred polnocou sa totiž v priestoroch detského ihriska mala nachádzať partia, ktorá tam robila neporiadok. „Hliadka partiu v záujme obnovenia verejného poriadku vyzvala, aby detské ihrisko opustila. Mladému, 23-ročnému mužovi z Ružomberka uložila blokovú pokutu za nerešpektovanie zákazu fajčenia v priestoroch detských ihrísk,“ informovali ružomberskí policajti.

Včely v centre mesta

V nedeľu 21. mája predpoludním telefonicky kontaktoval mestskú políciu pán, ktorý si v centre mesta na križovatke ulíc MostováMadačova všimol roj včiel. „Hliadka, ktorá vec preverila zistila, že na borovici sa nachádza roj včiel. Následne požiadala o pomoc hasičov a tí kontaktovali včelára, ktorý roj odchytil,“ skonštatovali z MsP.

S podobným problémom sa na mestskú políciu obrátili vo štvrtok 25. mája aj obyvatelia ulice Š. Nahálku v centre mesta. V objekte bývalej školy sa mal nachádzať roj včiel. „Operačnému príslušníkovi sa nepodarilo kontaktovať osoby na odchyt včiel a preto boli o pomoc opäť požiadaní hasiči, ktorí si po telefonickom kontakte vec prevzali,“ ozrejmili policajti.

Pozor na zvieratá

V sobotu 20. mája bolo na tiesňovú linku mestskej polície oznámené, že na sídlisku Klačno chytili psíka. Ten sa tam mal potulovať bez majiteľa už dlhšiu dobu. „Hliadka psa prevzala a previezla na mestskú políciu. Tu bola podľa čipu zistená majiteľka a tú následne policajti kontaktovali,“ uviedli mestskí policajti a dodali, že majiteľke bola uložená bloková pokuta za voľný pohyb psa na verejnosti.

V ten istý deň dve a pol hodiny po polnoci preverovali mestskí policajti telefonické oznámenie, že po ceste smerom na Vlkolínec behá kôň. „V čase príchodu hliadky sa už na mieste nachádzal majiteľ a ten si koňa odchytil,“ objasnili muži zákona.

V sobotu 20. mája v popoludňajších hodinách preverovali mestskí policajti oznámenie, že na moste, v blízkosti základnej školy, sa nachádza zadné čelo z prívesného vozíka aj s evidenčným číslom. „Hliadka nájdenú vec zobrala a pretože bolo zistené, že majiteľ medzitým už podal vo veci oznámenie na obvodnom oddelení, bola nájdená vec odovzdaná na štátnej polícii,“ povedal Jankovič.

Zdroj: MsP Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.