Mladšie žiačky vybojovali striebro na majstrovstvách Slovenska v basketbale

Basketbalistky MBK Ružomberok obsadili na majstrovstvách Slovenska do 13 rokov druhé miesto. Fotografia: MBK Ružomberok
Mladšie žiačky MBK Ružomberok získali strieborné medaily na majstrovstvách Slovenska v kategórii do 13 rokov. Finálový turnaj v Starej Turej ovládli CBK Košice, ktoré vo finále zdolali Liptáčky 55:48.

Uplynulý víkend sa v Starej Turej uskutočnili 3-dňové Majstrovstvá Slovenskej republiky v basketbale žiačok do 13 rokov. Na finálovom turnaji sa predstavili okrem Ružomberčaniek aj CBK Košice, Stará Turá, Stará Ľubovňa, Nitra, Ivanka pri Dunaji, Trnava a Young Angels Košice.

Dramatické štvrťfinále ovládli Ružomberčanky

Liptáčky úvodný zápas turnaja odohrali proti Slávii Trnava. Prvá štvrtina stretnutia sa niesla vo vyrovnanom duchu, no napokon ju vyhrali o jeden bod Trnavčanky (14:15). Aj v druhej 8-minútovke pokračoval vyrovnaný duel. V tejto časti hry sa obidvom mužstvám strelecky nedarilo, no napriek tomu druhú štvrtinu vyhrala „Ruža“ 8:6. Po prvom polčase viedli Ružomberčanky o jediný bod (22:21) a druhé dejstvo sľubovalo ešte napínavý zápas.

Tretia štvrtina rozhodla definitívne o osude stretnutia. Liptáčkam táto časť hry vyšla skvelo, keď tretiu 8-minútovku vyhrali jednoznačne 16:8. „Ruža“ pred záverečnou štvrtinou viedla 38:29 a smerovala k postupu do semifinále. V poslednej 8-minútovke Liptáčky svoj náskok ešte zveľadili a túto časť hry vyhrali 12:6. Ružomberčanky tak po výhre 50:35 postúpili medzi najlepšie kvarteto finálového turnaja.

Fantastické semifinále v podaní „Ruže“

Po prvom dni majstrovstiev Slovenska bolo známe zloženie semifinálových dvojíc. Medzi kvarteto najlepších sa prebojovali MBK Ružomberok, Stará Turá, CBK Košice a Stará Ľubovňa. Porazené tímy z predošlého dňa, ktorými boli Nitra, Ivanka pri Dunaji, Slávia Trnava a Young Angels Košice pokračovali na šampionáte v boji o konečné 5. – 8. miesto.

Úvodný semifinálový duel obstarala domáca Stará Turá s RužomberkomLiptáčky sa domáceho celku nezľakli a úvodnú 10-minútovku ovládli suverénne 20:6. Druhá štvrtina, ktorá sa niesla vo vyrovnanom duchu, patrila domácim hráčkam, ktoré ju vyhrali 11:10. Napriek tomu ale „Ruža“ po polčase viedla 30:17 a bola veľmi blízko k postupu do vytúženého finále.

V druhom dejstve pokračovali Liptáčky vo výkone z prvej 8-minútovky a nedovolili domácim hráčkam zdramatizovať duel. Tretiu štvrtinu ovládli zverenkyne Igora Vanka 17:7 a pred poslednou časťou hry viedli o priepastných 23 bodov (47:24). V záverečnej 10-minútovke Ružomberčanky svoje vedenie ešte navýšili a poslednú štvrtinu vyhrali 14:11. Liptáčky po jednoznačnej výhre 61:35 zaslúžene postúpili do boja o zlaté medaily. Domáca Stará Turá sa musela uspokojiť len s bojom o bronz.

Napínavé finále vyhrali Košice

Vo finále čakal na Liptáčky veľmi ťažký súper – CBK Košice. Ružomberčanky ale previedli v prvej štvrtine fantastický výkon a celkom zaslúžene ovládli prvú časť hry 22:13. V druhej 8-minútovke sa ale obraz hry zmenil, pričom Košičanky takmer zmazali 9-bodové manko na súpera. Druhú štvrtinu vyhrali východniarky 16:8, no napriek tomu viedla „Ruža“ po prvom polčase o jeden bod – 30:29. Druhé dejstvo tak sľubovalo drámu hodnú finálového zápasu.

V tretej 8-minútovke pokračovalo vyrovnané stretnutie, pričom v tejto časti hry si mužstvá príliš „netykali“ so streľbou. Napriek tomu vyšla tretia štvrtina lepšie východniarkam, ktoré ju vyhrali 10:6 a pred záverečnou štvrtinou viedli o 3 body (36:39). Ružomberčanky tak museli v poslednej 8-minútovke doháňať manko na súpera. To sa im napokon nepodarilo. Napriek tomu živila „Ruža“ nádej na výhru až do posledných sekúnd duelu.

Dvadsať sekúnd pred koncom stretnutia Liptáčky naďalej prehrávali o 3 body (48:51). V závere ale Košičanky zaznamenali 4 body a vo finále zvíťazili 55:48. Dopomohla im k tomu aj štvrtá, veľmi vyrovnaná štvrtina, ktorú vyhrali 16:12. Východniarky sa tak po záverečnom klaksóne mohli tešiť zo zisku zlatých medailí, pričom Ružomberčanky sa museli uspokojiť len so striebrom.

V zápase o 3. miesto boli úspešnejšie hráčky domácej Starej Turej, ktoré porazili Starú Ľubovňu 55:40 a získali bronzové medaily.

Ružomberčanky vicemajsterkami v štyroch kategóriách

Ružomberské basketbalistky do 13 rokov ziskom striebra napodobnili svoje staršie rovesníčky, ktoré v júni na finálovom turnaji majstrovstiev Slovenska hráčok do 14 rokov v Ružomberku, získali rovnako strieborné medaily. Druhé miesto na majstrovstvách republiky vybojovali počas mája aj ružomberské hráčky do 23 rokov.

Striebro získali taktiež aj hráčky MBK Ružomberok, ktoré vo finálovej sérii žien podľahli Piešťanským Čajkám 3:1 na zápasy. Strieborné medaily sú túto sezónu akoby súdené ružomberským basketbalistkám.

Spokojnosť zo zisku striebra

Tréner ružomberskej „trinástky“ Igor Vanko bol spokojný s výkonom svojich zverenkýň na majstrovstvách Slovenska. „Za celý turnaj patrí veľká pochvala mojim hráčkam. V semifinále podal celý tím úžasný výkon. Dievčatá skvele bránili, dokázali vyrážať do rýchlych protiútokov a úspešne ich zakončovať. Súperkám nedovolili pomyslieť na úspech.“

Napriek finálovej prehre bol ružomberský kormidelník šťastný zo zisku striebra. „Finálový duel bol do samotného konca vyrovnaný. V poslednej štvrtine sa nám zranili dve kľúčové hráčky. Tento faktor mal psychologický dopad na ostatné dievčatá. V rozhodujúcich chvíľach nám prestala vychádzať streľba. Košice, ktoré majú skúsenejšie hráčky, lepšie zvládli koncovku stretnutia. Pre mňa ako trénera však majú strieborné medaily cenu zlata.“

Zápasy MBK Ružomberok počas majstrovstiev Slovenska v kategórii žiačok (U13):

Štvrťfinále: MBK Ružomberok – BK AŠK Slávia Trnava 50:35 (22:21).

MBK Ružomberok: Praženicová 17, Šušová 10, Jamsilová 8, Chovanová 4, Jaroščáková 3, Malá 3, Nemčeková 3, Ganobčíková 2. Štvrtiny: 14:15, 8:6, 16:8, 12:6.

Semifinále: MBK Ružomberok – MBK Stará Turá 61:35 (30:17).

MBK Ružomberok: Praženicová 21, Jaroščáková 17, Jamsilová 15, Malá 4, Jaššáková 3, Nemčeková 1. Štvrtiny: 20:6, 10:11, 17:7, 14:11.

Finále: MBK Ružomberok – CBK Košice 48:55 (30:29).

MBK Ružomberok: Praženicová 14, Malá 13, Šušová 11, Jamsilová 6, Chovanová 2, Nemčeková 2. Štvrtiny: 22:13, 8:16, 6:10, 12:16.