Mladý Ružomberčan napadol vlastnú matku

Mladý, 21-ročný Ružomberčan pod vplyvom návykových látok napadol v byte vlastnú matku. Spaľovanie odpadov je populárne aj počas tejto jari. Hrozí za to pokuta. Mestská polícia riešila hneď niekoľko netradičných prípadov.

Stratená dôchodkyňa

Večer v sobotu 6. apríla sa so žiadosťou o pomoc obrátila na mestskú políciu obyvateľka Ružomberka, ktorá mala obavu o svoju viac ako 80-ročnú mamu. Táto mala odísť z domu oblečená len v tričku a veste. Operačný príslušník vyrozumel hliadky s popisom hľadanej osoby.

Asi o hodinu priviedli na mestskú políciu dvaja mladí ľudia jednu staršiu pani. Tá sa vraj pohybovala po Mostovej ulici a pôsobila zmätene. Preto sa ju rozhodli priviesť na útvar mestskej polície. Tu bolo zistené, že ide o pani, ktorú hľadali aj hliadky v okolí miesta trvalého pobytu. Operačný príslušník vyrozumel dcéru, ktorá prišla po matku na mestskú políciu.

Zamknutá a zranená v byte

Hliadka mestskej polície bola v pondelok 8. apríla vyslaná na Žilinskú cestu. Opatrovateľka staršej ženy sa totiž nemohla dostať do bytu svojej klientky. Vchodové dvere boli uzamknuté a kľúče boli v zámku z vnútornej strany. Hliadka zistila, že s pani je možné komunikovať cez dvere, no tá potrebuje pomoc, lebo sa sama nedokáže postaviť a otvoriť dvere. Preto boli o asistenciu požiadaní hasiči, ktorí disponujú potrebnou technikou. Po otvorení bytu bolo zistené, že zdravotný stav staršej pani si vyžaduje aj lekárske vyšetrenie, preto bola privolaná rýchla zdravotnícka pomoc, ktorá ju odviezla na vyšetrenie.

Pod vplyvom návykových látok napadol vlastnú mamu

Na tiesňovej linke mestskej polície prijal operačný príslušník polhodinu po polnoci v utorok 9. apríla oznámenie. V ňom obyvateľka Ružomberka uviedla, že bola napadnutá vlastným synom. Okamžite bola na miesto vyslaná hliadka, oznamovateľka ju čakala pred vchodom. Spolu s majiteľkou mestskí policajti vstúpili do bytu, kde našli 21-ročného muža. Ten sa aj pred hliadkou správal agresívne, upokojilo ho až dôrazné slovné upozornenie. Mladík mal matku nielen slovne, ale aj fyzicky napadnúť. Pri tom sa jej vyhrážal ublížením na zdraví ako aj smrťou. Pred príchodom hliadky poškodil zariadenie bytu, dokonca váza skončila na chodníku pred domom. Bolo zrejmé, že je pod vplyvom alkoholu, no pravdepodobne aj inej návykovej látky. Nešlo o prvé takéto mladíkovo konanie, hliadka po upokojení situácie privolala aj hliadku štátnej polície. Išlo totiž o podozrenie zo spáchania trestného činu súvisiaceho s domácim násilím. Hliadka obvodného oddelenia si mladého násilníka prevzala na mieste, mestskí policajti odviezli poškodenú na políciu za účelom podania oznámenia.

Jarné spaľovanie odpadov

S príchodom krajších a teplejších dní začalo mnoho majiteľov záhrad s jarným upratovaním svojich pozemkov. Žiaľ, často sa rozhodnú zlikvidovať odpad pre nich najjednoduchším spôsobom, spaľovaním. Takéto konanie je ale v rozpore so všeobecne záväzným nariadením mesta č. 6/2018 o udržiavaní čistoty, poriadku a ochrane verejnej zelene na území  Mesta Ružomberok. Podľa § 3, písmena b, sa zakazuje spaľovať akýkoľvek odpad vrátane odpadu z poľnohospodárskej a záhradkárskej činnosti v záhradkárskych osadách, na pozemkoch rodinných domov a na ostatných pozemkoch všetkých druhov v intraviláne a mimo intravilánu mesta, vypaľovať trávnatý porast.

Len za posledný týždeň mestská polícia preverovala tri takéto oznámenia. Prvé v stredu 9. apríla na ulici Tatranská cesta, kde bola na porušenie zákona upozorniť 67-ročnú pani. V sobotu 13. apríla poobede nerešpektoval všeobecne záväzné nariadenie 34-ročný obyvateľ ulice Považská.

V ten istý deň bola hliadka spaľovanie odpadu riešiť aj na ulici Plavisko. Teraz sa ho dopustil 56-ročný obyvateľ Likavky, ktorý u príbuzných takto likvidoval záhradný odpad.

Za nerešpektovanie nariadenia môže mestská polícia uložiť blokovú pokutu až do výšky 33 eur.

Zdroj – Tlačová správa Mestskej polície Ružomberok

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.