Mladý Ružomberčan štvrtý v Európe

Šimon Strapec obsadil na mládežníckych Majstrovstvách Európy 4. miesto. Foto: archív Š. Strapec
Šimon Strapec je 17-ročný Ružomberčan a reprezentant Slovenska vo vzpieraní. Na mládežníckych Majstrovstvách Európy skončil tesne za medailistami.

Na jeho druhých mládežníckych Majstrovstvách Európy, ktoré sa konali 10. – 17. augusta v poľskom meste Paszyn získal cenné 4. miesto. Aj napriek tomu, že ide medzi športovými fanúšikmi o nie veľmi populárny šport má Šimon veľkú konkurenciu. „Tento šport má veľké obsadenie. Najmä medzi športovcami je dosť obľúbený, keďže sa vzpieračské disciplíny zaradzujú často aj do silových tréningov,“ dodal k olympijskej disciplíne.

Nádejní športovci toho musia v živote veľa obetovať. Často v mladom veku odchádzajú z domovov za vidinou športového napredovania. Výnimkou nie je ani Šimon Strapec, ktorý kvôli vzpieraniu odišiel študovať na gymnázium do Trenčína. „Študujem na strednej škole v Trenčíne odbor športové gymnázium. Zároveň však reprezentujem klub TJ Slávia Ružomberok,“ povedal o sebe na úvod mladý vzpierač.

Šimon Strapec reprezentuje klub TJ Slávia Ružomberok. Foto: archív Š. Strapec

So vzpieraním začal ako piatak

Ku športu ako vzpieranie sa dostal vďaka vzdelávacím procesom, ktoré prebiehajú na slovenských základných a stredných školách. Študentom sa predstavujú rôzni tréneri z odvetví menej známych športov. Podobne sa k športu dostal aj Strapec.

„Bol som žiakom 5. triedy základnej školy, keď nám prišli ukázať vzpieranie tréner Marián Buschbacher a Ján Kočibál. Keďže som sa už v tej dobe chcel veľmi páčiť dievčatám, hneď na druhý deň som napochodoval do telocvične,“ priblížil úsmevne svoje začiatky Strapec.

Talentovaný športovec je vzpieračstvu veľmi vďačný. „Vychoval ma, naučil ma disciplíne, trpezlivosti a tvrdej práci. Veľké poďakovanie patrí aj trénerovi Mariánovi Buschbacherovi za celú prípravu a za všetko čo pre mňa počas mládežníckeho napredovania urobil, “ povedal ďakovne Strapec.

Jeho snom je olympiáda

Jeho veľkým vzorom je slovenský vzpierač Martin Tešovič. Tak ako každý jeden športovec rozvíjajúci svoju športovú kariéru si ide aj Šimon Strapec za svojimi snami. „Mojím veľkým snom je zúčastniť sa olympiády. To by mal byť cieľ každého jedného vzpierača,“ myslí si Šimon.

Na Slovensku existuje doposiaľ jedna cesta ako sa týmto športom uživiť. „Ak sa chce týmto športom človek uživiť v podstate jedinou možnosťou je dostať sa do Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica,“ upresnil nádejný vzpierač svoje ciele.

Pandémia Covid-19 postihla aj tento šport a počet aktívnych športovcov vo vzpieraní značne klesol, čo priznal aj Šimon: „Momentálne máme najmenej vzpieračov v dorasteneckých a juniorských kategóriách, ale verím, že za pár rokov to bude naopak. Pre mladších a starších žiakov si tento šport získava veľmi veľa sympatií,“ povedal Strapec.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Okrem písania pre RK magazín, trénujem mládež vo futbale v mestskej časti Černová.