Ružomberský šport 2019: V znamení basketbalového titulu

Asi nič tak výrazne nepotešilo verných športových priaznivcov ako zisk titulu majsteriek Slovenska v basketbale. Lenže dobré a lepšie športové výkony, výsledky a správy prichádzali aj z bazénov, od stolnotenisového stola či z bicykla.

Po roku 2003 sa ružomberský basketbal konečne dočkal. V apríli 2019 zdvihli hráčky MBK Ružomberok nad hlavu majstrovský pohár.

Dvadsiate výročie európskeho titulu oslávili titulom slovenským

Smelo môžeme tento úspech označiť za najvýraznejší v ružomberskom športe za uplynulý rok. Aj s ohľadom na zníženú úroveň slovenskej ligy v posledných rokoch, dobrovoľný ústup Košíc zo svojej neotrasiteľnej pozície či s ohľadom na ostatné úspechy športovcov z mesta.

Juraj Suja našiel v šiestom roku svojho účinkovania na lavičke MBK ideálnu zostavu a skvelý tím. Americké líderky Ellenbergová a Jefferyová zastrešené litovskou pivotkou Šiksniutéovou kvalitatívne potiahli celý káder. Popri nich vyrástla na top hráčku slovenská líderka družstva Miroslava Mištinová i Ukrajinka Oľga Yatskovetsová.

Vo výbornej tímovej atmosfére potiahli dievčatá až do šestnásťfinále Európskeho pohára FIBA, za víťazstvom v Slovenskom pohári i spomínaným titulom slovenského šampióna. V semifinále ani finále s Piešťanmi nenašli premožiteľa a pred vlastnými divákmi strihali majstrovskú sieťku z koša.

Staršie mini žiačky pod vedením Zuzany Jarinovej dosiahli na bronzové medaily v ligovej súťaži. Ešte o stupienok lepšie boli mladšie žiačky Antona Panisa.

V aktuálnej sezóne našiel klub na poslednú chvíľu peniaze na účinkovanie v Európskom pohári FIBA. To síce výsledkovo ani raz nevyšlo, no v lige tím nenašiel až do decembra premožiteľa, a to ani v dvoch stretnutiach s najväčším súperom v boji o obhajobu titulu – s Piešťanmi. Okrem dobrého pocitu a sebavedomia to zatiaľ nič neznamená. Pre sezónu bude dôležité najmä jarné play-off.

V apríli ružomberský basketbal skromnou spomienkou oslávil 20 rokov od prvého európskeho titulu z Brna 1999. Klub zároveň začiatkom roka predstavil publikáciu 80 rokov basketbalu v Ružomberku, ktoré si pripomenul ešte vlani.

Tréner MBK Juraj Suja je od februára 2019 trénerom ženskej basketbalovej reprezentácie Slovenska.

Návrat do Európy

Zimu 2018 začali futbalisti smutnou ságou okolo konca kariéry Mareka Saparu, a rok 2019 to zopakoval, prakticky identicky, akurát hlavný aktér sa volal Erik Daniel. Najlepší hráč oranžových za posledné tri roky odmietol predĺžiť zmluvu na Liptove a upísal sa Slovanu Bratislava. Keďže až do leta mal platný kontrakt pod Čebraťom, klub ho za to trucovito nechal sedieť v B-mužstve a fanúšikovia sa báli, ako bude vyzerať jarná časť ligy.

Hoci to nikto nečakal, futbalisti vedení dvojicou David Holoubek a Jíři Jarošík to dotiahli na celkové 3. miesto. Najmä v nadstavbovej časti dokázali doma zdolať Slovan aj Dunajskú Stredu a až na Žilinu mali so všetkými tímami lepšiu alebo vyrovnanú bilanciu.

Kvalifikovanie sa do pohárovej Európy bolo veľkou odmenou i úspechom pre mladý káder i stále viac začínajúcich než ostrieľaných seniorských trénerov. Lenže od klubu požadovali posily a vedenie sa rozhodlo pre celkom inú filozofiu.

David Holoubek. Foto – Rudolf Maškurica.

Rozlúčili sa s nimi, takisto aj so športovým riaditeľom Dušanom Tittelom i niektorými hráčmi. Príležitosť dostali odchovanci: hráči, ale aj Ján Haspra mladší, ktorí dosiaľ trénoval mládež a pri seniorskom áčku bol len ako asistent. Za svojho pomocníka si vzal trénera-nováčika Mareka Saparu.

Úvod bol rozpačitý, vrátane bezproblémového vypadnutia s Levski Sofia v Európskej lige. Zásluhou deväťzápasovej série bez prehry v domácej lige však drží po jeseni MFK nečakané 4. miesto, čo dáva nádej na zaujímavú jarnú časť sezóny, kde bude v hre stále aj v Slovenskom pohári.

Mladší dorastenci (U16) získali 3. miesto, čo bol najväčší úspech mládežníckeho futbalu. V halovom futbale prispeli starší žiaci neoficiálnym titulom majstra republiky. Rovnako úspešne pochodili aj žiačky MFK Ružomberok – Ľubochňa. Klub tiež investoval 1,75 milióna eur, zväčša od futbalového zväzu a ministerstva školstva, do futbalovej akadémie. Vybudovali ubytovanie a umelé ihrisko na ZŠ Klačno, zrekonštruovali ihrisko v Černovej a postavili tribúnu pri umelej ploche v areáli MFK.

Úspechy v šachu, plávaní a stolnom tenise

Šachový klub Ružomberok oslavoval tento rok storočnicu ďalším veľkým festivalom. Stovky šachistov prišli na Majstrovstvá Európy Smart Kids, Majstrovstvá Slovenska v rapid šachu mládeže, Majstrovstvá sveta telesne postihnutých i Majstrovstvá Slovenska mužov a žien v klasickom šachu. Ružomberčanka Simona Koreňová sa stala slovenskou šampiónkou v rapid šachu dievčat do 16 rokov.

Na Majstrovstvách Slovenska juniorov v plávaní v dlhom bazéne získal Tibor Tišťan striebro (50m kraul) a dva bronzy (100 50 a 200 100m motýlik) v kategórii do 16 rokov. Adam Antol bol bronzový na 50m prsia. Tišťan pridal v novembri bronzovú medailu z republikového šampionátu v krátkom bazéne na 50m motýlik. V Slovenskom pohári v diaľkovom plávaní vyhral kategóriu mladších juniorov Adrián Beluš, Sára Šefranková bola v rovnakej kategórii žien tretia. Beluš je navyše bronzový z Majstrovstiev SR v diaľkovom plávaní vonku na 10 kilometrov.

Stolné tenistky Ružomberka obhájili tretí rok po sebe 3. miesto v extralige žien. Muži skončili piati. V mládežníckych kategóriách si juniori odniesli 3. miesto z republikového šampionátu družstiev. Tobiáš Pindura je majster SR vo štvorhre so Samuelom Cyprichom z Čadce. Mladšia žiačka Lea Dziewicová sa stala majsterkou SR vo štvorhre a tretia bola v dvojhre. Dziewicová s Teréziou Kľuchovou sú majsterkami SR družstiev v mladší žiačkach.

Matej Ulík na Ružomberských schodoch. Foto – autor.

Cyklistika, beh, vzpieranie a ďalší

Úspechy nenápadne zbiera aj vzpieranie. Z republikových šampionátov si Slávia Ružomberok odniesla 4x striebro a 2x bronz. Najväčšia nádej, juniorský reprezentant Patrik Víťaz, získal ako junior 3. miesto na Majstrovstvách Slovenska mužov do 96 kg.

Druhým zorganizovaným ročníkom Ružomberskej bežeckej ligy potešili bežci. Projekt je životaschopný a má už aj svoju popularitu. Jeden z najlepších ružomberských bežcov Matúš Vlčko absolvoval Berlínsky maratón za 2:38 na 407. mieste, čo je na amatéra výborný výsledok. Dvanásťčlenné družstvo Ružomberok v pohybe zabehlo štafetový beh Od Tatier k Dunaju za niečo vyše 24 hodín a skončilo na 3. mieste.

Tenistky TK Ružomberok udržali najvyššiu súťaž, hoci prevažne s neružomberskými hráčkami. Matej Ulík z Liptovskej Osady vyhral Majstrovstvá SR v cyklokrose. Mesto sa stalo opäť etapovým v cyklistických pretekoch Okolo Slovenska. No a po rokoch sa vrátil aj organizovaný volejbal v novozaloženom klube VK One Ružomberok. Turisti vydali pri príležitosti storočnice organizovanej turistiky pamätnú knižnú publikáciu.

V marci vyhlásilo mesto Športovca roka 2018. Stala sa ním vtedajšia rozohrávačka MBK Aaryn Ellenbergová, pred futbalistom Jánom Maslom a oddielovou kolegyňou Miroslavou Mištinovou. Basketbalistky zvíťazili aj medzi kolektívmi. U mládežníckych športovcov zvíťazila štvrtý raz za sebou stolná tenistka Nikoleta Puchovanová, ktorá už taktiež v Ružomberku nepôsobí.

Článok bol publikovaný v skrátenej verzii v Ružomberskom magazíne číslo 12/2019 – 01/2020.

Totulná fotografia, autor – Tomáš Mlynárik.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.