Módny návrhár už pozná víťazov. Svoju kolekciu predstavila aj Ružomberčanka Ivana Kuráňová

Víťazkou VIII. ročníka medzinárodnej súťaže Módny návrhár sa stala študentka Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne Michaela Ševčíková. (Video + foto v texte)

Obleky, kravaty, dievčatá zmenené šatami na dámy. Ak by chcela kapela Elán natáčať nový videoklip k piesni Stužková, stačilo by, ak by zavítala v piatok večer do ružomberskej Veľkej Dvorany. Žiadna stužková sa tu síce nekonala, no o módne kúsky a príjemnú atmosféru veru nebola núdza. Ružomberok sa vďaka súťaži nakrátko premenil na mesto módy.

Nové kolekcie predstavili známe návrhárky

Galaprogram spojený s vyhlásením súťaže Módny návrhár 2019 si nenechali ujsť stovky Ružomberčanov, no nechýbali hostia z Trenčína, Bratislavy, či spoza hraníc s Ukrajinou.
Súčasťou programu boli prehliadky troch profesionálnych módnych návrhárok zo Slovenska.
Jednou z nich bola aj Ružomberčanka Ivana Kuráňová.

„Študovala v Londýne na Royall College of Art a pracovala pre mnohých dizajnérov nielen v Londýne, ale aj v New Yorku. Podieľala sa na tvorbe šiat pre anglickú princeznú Kate či manželku bývalého amerického prezidenta Michaelle Obamovú,“ uviedol Ružomberčanku moderátor galavečera Juraj Bača.

Ivana Kuráňová predstavila svoju novú módnu značku Moela. Jej módna filozofia pramení zo ženy, ktorá je zobrazená v čistých líniách. Ženskú prirodzenosť vystihuje najmä minimalistický, ale zároveň progresívny dizajn. Pri svojej práci používa výlučne prírodné materiály.

Druhá módna prehliadka patrila Jane Ľuptákovej, ktorá ako návrhárka oslavuje 10. výročie. Venuje sa tvorbe spoločenských šiat, kde vynikajú predovšetkým tie svadobné, ale aj luxusné róby. Svojou tvorbou oslavuje ženskosť a noblesu. Na pódiu predstavila modely z kolekcie jeseň/zima 2019.

Úspech sa dostaví

Najväčšiu šou ukázala prehliadka slovenskej návrhárky Jany Pištejovej. V šatách od známej umelkyne sa vystriedali viaceré slávne modelky ako Mária Zelinová či Ivana Kičikoleva. Najväčšiu pozornosť však pútala 39-ročná Andrea Verešová, ktorá pred 20 rokmi získala korunku krásy v súťaži Miss Slovensko.

Módna prehliadka slovenskej návrhárky Jany Pištejovej.
Na pódiu zahviezdila aj Andrea Verešová.
Kolekciu predvádzali viaceré známe modelky.
Diváci odmenili dámy v šatách hlasným potleskom.

Jana Pištejová sa prihovorila aj mladým návrhárom. „Veľa vecí sa rokmi zmení. Človek začne byť viac profesionálny, začne fungovať v šoubiznise, ale tým sa netreba zmiasť. Najdôležitejšia je vždy vaša kvalita práce, a ak prácu milujete, tak neberte ohľad na to, či sa úspech dostaví za rok alebo za desať,“ poradila počas súťaže návrhárka.

Dizajnérkou chcela byť už od 12 rokov. Prvý model urobila pre svoju bábiku. Oblečenie nepovažuje len za kus látky, pretože vie za nás komunikovať. Tvrdí, že je veľká škoda, že oblečenie nedokáže povedať aj to, či je jeho majiteľ dobrý človek alebo nie. Jana Pištejová pôsobí na slovenskej scéne ako návrhárka 25 rokov a kolekcia, ktorú ukázala aj vo Veľkej Dvorane, vznikla práve pri príležitosti výročia.

Jediný prítomný z poroty bol jej predseda

O hudobnú vložku sa postaral nielen moderátor Juraj Bača, ale aj víťazka speváckej súťaže Superstar Emma Drobná. „Obľubujem módu. Rada spolupracujem napríklad s Ferom Mikloškom. Nad modelingom som nikdy neuvažovala, ocitla som sa v roli modelky, ale nikdy nie na móle. Som rada, že spievam,“ povedala skromne speváčka.

Módny návrhár je súťaž s medzinárodnou účasťou. O víťazoch rozhodovali piati členovia poroty. Vedúca Oddelenia odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave Júlia Sabová, vedúca Katedry odevného dizajnu na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne Kristýna Petříčková, módna návrhárka Jitka Klett a módna žurnalistka Dana Lapšanská. Z pracovných dôvodov neprišla ani jedna. Jediným prítomným bol predseda poroty a organizátor súťaže Pavol Lizák.

„Tento ročník je v inom štýle oproti tým predošlým. Dal som priestor mladým, a tak sa celý galavečer nesie v štýle mladých módnych tvorcov, z čoho pozostával aj výber spevákov a moderátora. Verím, že táto akcia, ktorá nie je len okresná, regionálna či slovenská, ale vďaka tomu, že k nám chodia návrhári z celého sveta, bude aj naďalej medzinárodná,“ zhodnotil podujatie Pavol Lizák.

Víťazi reprezentovali Slovensko, Česko, ale aj Ukrajinu

Na treťom mieste sa umiestnila trojica autorov z Ukrajiny. „Študujeme na mukačevskej štátnej univerzite. Práve počas štúdia sme sa zoznámili a rozhodli sa, že vytvoríme kolekciu s názvom Krása kvetov, pri ktorej nás inšpirovala príroda,“ povedala jedna z trojice autorov kolekcie, ktorá sa umiestnila na treťom mieste. Cenu im odovzdal primátor mesta Ružomberok Igor Čombor.

Tretie miesto patrilo trojici návrhárov z Ukrajiny.

Druhé miesto patrilo študentke Spojenej školy v Bratislave Silvii Goliášovej. „Nikdy som neverila, že sa umiestnim na druhom mieste. Vďaka tomu, že ma návrhárstvo bavilo, tak mi škola poskytla ateliér a vznikla kolekcia. Mojou prvou inšpiráciou bola pieseň od kapely Fallgrapp, a tým, že milujem folklór a tanec, tak som sa snažila oba prvky prepojiť aj vo svojej tvorbe,“ opisuje predstavené modely mladá návrhárka.

Cenu jej odovzdal rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Jozef Habánik. „Myslím, si, že sme mali možnosť vidieť kreatívnych mladých ľudí. Želal by som si, aby spojili svoj osud a ďalší život práve so Slovenskom,“ povedal počas galavečera rektor.

Druhé miesto vyhrala Silvia Goliášová.

Víťazom 8. ročníka súťaže Módny návrhár sa stala Michaela Ševčíková z Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne s kolekciou This is my office. Cenu jej prišli odovzdať Jana Pištejová a Ľubomír Kubáň, ktorý zastupoval predsedníčku Žilinského samosprávneho kraja Eriku Jurinovú.

Víťazka súťaže Módny návrhár 2019.

„Musím povedať, že to pre mňa bolo prekvapenie, lebo som v návrhárstve úplný začiatočník. Neviem, či mi výhra zmení život, ale určite je to dobrá skúsenosť,“ povedala víťazka súťaže Michaela Ševčíková.

Fotografie z galavečera Módny návrhár:

 

Titulná fotografia: Jana Pištejová v spoločnosti modeliek. Foto a video v texte: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.