Môj dom, môj hrad. Piešťany vyrovnali stav série

Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v druhom finálovom zápase na pôde Piešťan 69:61. Fotografia: Piešťanské Čajky/Facebook
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v stredu 20. apríla v druhom finálovom zápase play-off slovenskej ligy proti Piešťanským Čajkám 69:61. Piešťany vďaka výhre v domácom prostredí vyrovnali stav finálovej série na 1:1.

Prvý finálový duel ovládli Ružomberčanky, ktoré v Koniarni zvíťazili nad Piešťanskými Čajkami vo veľmi vyrovnanom stretnutí 53:51. Liptáčky sa tak ujali vedenia vo finálovej sérii (1:0), na čo chceli nadviazať aj v kúpeľnom meste, kde naposledy vyhrali v decembri uplynulého roka, keď triumfovali 66:57. Piešťany naopak chceli využiť výhodu domáceho prostredia a vyrovnať stav finálovej série.

Nevydarená úvodná štvrtina v podaní „Ruže“

Prvá 10-minútovka patrila Piešťanom, ktoré si vďaka 13-bodovej šnúre vytvorili komfortný náskok (13:2). Po viac ako 6-tich minútach ukončila strelecké suchoty „Ruže“ Američanka Adrianne Motleyová (13:4).

Liptáčky sa napriek nevydarenej pasáži v prvej časti hry nevzdávali a zásluhou úspešnej „trojky“ Marté Graysovej znížili manko na súpera (15:9). V závere prvej 10-minútovky Piešťanské Čajky mierne navýšili svoje vedenie, vďaka čomu úvodnú štvrtinu vyhrali 20:11.

Vzkriesenie Ružomberčaniek

Druhá 10-minútovka bola v réžii „Ruže“, ktorá hneď od úvodu druhej časti hry postupne znižovala stratu na súpera. Ružomberčanky sa 7-bodovou šnúrou priblížili Piešťanom na dostrel (22:20). O chvíľu na to bol stav v Diplomat Aréne vyrovnaný, zásluhou premenenej „šestky“ Patricie Burovej (24:24). Potom ale Čajky zaznamenali 5 bodov po sebe a mierne odskočili Liptáčkam (29:24).

V nasledujúcich minútach sa hra prelínala zo strany na stranu, pričom si Piešťany udržiavali nepatrný náskok. V závere druhej 10-minútovky sa Liptáčky priblížili Čajkám na rozdiel jediného bodu zásluhou úspešnej „dvojky“ Američanky Marté Graysovej (32:31). Do konca prvého polčasu zaznamenali Piešťany tri body, vďaka čomu mierne navýšili svoj náskok. Druhú štvrtinu vyhrali Ružomberčanky 20:15, ale po prvom polčase viedli Piešťanské Čajky 35:31. Druhý polčas tak sľuboval poriadnu drámu.

Rozhodujúci náskok Piešťan

Tretia štvrtina patrila Piešťanským Čajkám. Naopak, Ružomberčankám táto časť hry nevyšla. Už v úvode druhého dejstva navýšili Čajky svoje vedenie na rozdiel 8 bodov (39:31). Onedlho bol náskok Piešťan už 10-bodový (43:33), na čo reagoval ružomberský tréner Juraj Suja oddychovým časom. Po jeho uplynutí zaznamenala úspešný trojkový pokus Teodora Turudićová (43:36) a zdalo sa, že timeout ružomberskému mužstvu pomohol. Opak bol však pravdou.

O chvíľu na to zaznamenala Američanka Ke’shunan Jamesová výstavnú „trojku“, vďaka čomu bolo vedenie Piešťan opäť 10-bodové (46:36). V závere tretej štvrtiny sa Čajkám podarilo mierne navýšiť svoje vedenie, zásluhou čoho ovládli túto časť hry 15:7. Pred poslednou 10-minútovkou bolo skóre 50:38 a Piešťany boli veľmi blízko k dôležitému víťazstvu.

Dráma až do konca zápasu

Začiatok poslednej 10-minútovky vyšiel opätovne lepšie Piešťanským Čajkám. Tie viedli na začiatku záverečnej štvrtiny už o 17 bodov (57:40) a zdalo sa, že o víťazovi duelu je rozhodnuté. Ružomberčanky to napriek nepriaznivému stavu nevzdali a v nasledujúcich minútach výrazným spôsobom skresali stratu na súpera. Od stavu 59:43 zaznamenali Liptáčky 7-bodovú šnúru, vďaka ktorej znížili manko na rozdiel 9 bodov (59:50). Piešťanské Čajky ale zabrali včas a 4 bodmi v rade navýšili svoje vedenie v stretnutí (63:50).

Liptáčky aj v tomto prípade ukázali nezlomného ducha a zápas opätovne zdramatizovali. Od stavu 64:52 zaznamenala „Ruža“ 8-bodovú šnúru a Čajkám sa priblížila na dostrel (64:60). Domáci tréner Peter Jankovič reagoval na ružomberský tlak oddychovým časom, ktorý jeho mužstvu nesmierne pomohol. Piešťanské Čajky zaznamenali v záverečnej minúte duelu 5 bodov, vďaka čomu vyhrali druhý finálový zápas 69:61 a vyrovnali stav finálovej série (1:1). Ružomberčanky, ktoré poslednú časť hry vyhrali 23:19, prehrali v Piešťanoch o 8 bodov.

Zápas v réžii legionárok

Piešťanské Čajky zaznamenali v stretnutí 47-percentnú úspešnosť streľby, oproti 40-percentnej na strane Liptáčok. Piešťanom sa viacej darilo aj v premieňaní dvojkových pokusov, keď premenili každý druhý hod. Ružomberčanky v tomto ukazovateli zaknihovali iba 38-percentnú presnosť. „Ruža“ bola úspešnejšia v prípade trojkových pokusov, keď sa jej presnosť zastavila na úrovni 43 percent a v tomto ukazovateli bola o 5 percent vyššia ako na strane Piešťan.

Piešťanské Čajky v tomto stretnutí bodovo potiahlo predovšetkým legionárske duo Matea Tadićová a Ke’shunan Jamesová, ktoré zhodne zaznamenali po 19 bodov a výraznou mierou sa pričinilo o víťazstvo Piešťan. V ružomberskom drese sa najviac darilo Američanke Marté Graysovej, ktorá zaknihovala 15 bodov, pričom mala až tri úspešné „trojky“.

Zaslúžené víťazstvo Piešťan

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja nebol spokojný s výkonom svojich zverenkýň v tomto stretnutí. V pozápasovom rozhovore pre RTVS Šport bolo badať na ružomberskom manažérovi sklamanie. „O našej prehre rozhodli tri faktory. Boli sme nedisciplinovaní, nevážili sme si loptu a zaznamenali sme až 21 stratených lôpt. Nedokázali sme odolať agresívnej hre Piešťan. Súperky vložili do zápasu viac energie.“

Podľa ružomberského kormidelníka bola zlomová druhá štvrtina, keď jeho mužstvo nevyužilo možnosť ujať sa vedenia v stretnutí. Tretia 10-minútovka už jednoznačne patrila Piešťanským Čajkám. „Duel nám odišiel v druhej štvrtine, keď sme sa po nevydarenom úvode mohli dostať do vedenia a zobrať stretnutie do svojich rúk. Piešťany boli v tých chvíľach nervózne, lenže sme stratili päť-šesť lôpt počas troch minút. V tretej desaťminútovke si domáce hráčky vytvorili pohodový náskok, ktorý si ustrážili.“

Stav série vyrovnaný, na ťahu je „Ruža“

Piešťanské Čajky po výhre nad Ružomberčanky (69:61) vyrovnali stav finálovej série (1:1). Najbližšie stretnutie odohrajú Liptáčky v sobotu 23. apríla v Koniarni. Štvrtý duel finálovej série sa uskutoční v stredu 27. apríla v Diplomat Aréne. Prípadný piaty zápas je na programe v sobotu 30. apríla v Ružomberku.

Finálové súboje sa hrajú na tri víťazné zápasy. V súboji o bronz bojujú Young Angels Košice proti BK ŠKP 08 Banská Bystrica. Víťaza Slovenskej ligy spoznáme najneskôr 30. apríla.

Ružomberčanky obhajujú minuloročný Slovenský titul, ktorý získali po finálovom víťazstve (3:2 na zápasy) nad Piešťanskými Čajkami. Liptáčky v doterajšej klubovej histórii vyhrali Slovenský titul 14-krát. Najúspešnejším slovenským ženským basketbalovým mužstvom sú Young Angels Košice, ktoré získali 15 titulov majstra Slovenska.

Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 69:61 (20:11, 35:31, 50:38) – stav série 1:1.

Body za Piešťanské Čajky: Jamesová a Tadićová po 19, Martišková 9, Hašková 8, Andělová a Bootheová po 6, Moravčíková 2 – MBK Ružomberok: Graysová 15, Buknová a Motleyová po 9, Praženicová 8, Havranová 7, Turudićová 5, Pavićová a Burová po 4. Trojky: 5-7. Diváci: 687. Úspešnosť streľby: 47 % – 40 %. TH: 16/12 – 17/12. Rozhodovali: Fuska, Šarišský, Obertová. Štvrtiny: 20:11, 15:20, 15:7, 19:23.