Muž mal v ruke igelitové vrecko s bielou látkou a ponúkal ju okoloidúcim

Ilustračné foto. Zdroj: canva.com
Neplnoletá pila alkohol na verejnosti, zobrala ju polícia

V piatok 5. januára večer si na monitoroch kamerového systému príslušník Mestskej polície (MsP) v Ružomberku všimol dvojicu mladých žien. Tie sa nachádzali na Námestí Andreja Hlinku v blízkosti kostola a požívali alkohol. Vyslaná motohliadka zistila, že ide o 18-ročné dievča z okresu Žilina a o rok mladšiu kamarátku z okresu Liptovský Mikuláš.

,,Pretože mladistvá požívala alkohol, bola u nej vykonaná orientačná dychová skúška, tá bola s pozitívnym výsledkom. Dievčina mala v dychu 0,37 miligramu na liter vydychovaného vzduchu, čo predstavuje 0,77 promile alkoholu v krvi. Dospelá dievčina sa priznala, že ona podala alkohol neplnoletej kamarátke,” informoval Roman Jankovič z MsP. Takéto konanie je však priestupkom, za ktorý jej polícia uložila blokovú pokutu.

Mladistvá dievčina bola zároveň za účelom podania vysvetlenia predvedená na útvar mestskej polície. Medzitým už boli kontaktovaní rodičia, mladistvá podala vysvetlenie v prítomnosti matky. Za požívanie alkoholu na verejnosti jej mestská polícia uložila blokovú pokutu. Vecou sa ďalej zaoberá poverený príslušník mestskej polície, ktorý v zmysle zákona porušenie zákazu požívania alkoholu mladistvou oznámi príslušným orgánom.

Muž mal v ruke igelitové vrecko s bielou látkou

V tú istú noc bol vďaka kamerovému systému vyriešený aj priestupok proti verejnému poriadku, ktorého sa dopustil 22-ročný muž z okresu Kežmarok. Ten vyšiel z nočného podniku a kopol do odpadkového koša. Kôš spadol zo stojana a vysypal sa z neho odpad. Hliadka na základe komunikácie s operačným príslušníkom podozrivého muža stotožnila a vec vyriešila v blokovom konaní. Verejné priestranstvo bolo upratané.

Ešte neskôr v tú noc bol takisto pred nočným podnikom prostredníctvom kamier monitorovaný mladý muž. Príslušníka mestskej polície zaujalo jeho podozrivé správanie. Oslovoval okoloidúcich mladých ľudí, o niečom sa s nimi rozprával, v ruke pritom držal malé igelitové vrecko s bielou látkou. Na tomto základe bola na miesto vyslaná hliadka mestskej polície a vec oznámená aj štátnej polícii.

,,Keď muž videl prichádzajúcich policajtov, snažil sa niečo rýchlo odhodiť. Išlo o cigarety, osobné doklady, medzi týmito vecami bola aj striekačka s bielou kryštalickou látkou,” priblížil Jankovič z MsP s tým, že hliadka mestskej polície muža na mieste zadržala a z dôvodu podozrenia z trestného činu si vec prevzala štátna polícia.

Pokazené auto, bitka mužov aj opitá mladá žena v kaluži červeného vína

Počas hliadkovacej činnosti v stredu 10. januára prechádzala hliadka mestskej polície Ulicou Antona Bernoláka. Tu v blízkosti základnej školy videli mestskí policajti stáť na priechode pre chodcov osobné motorové vozidlo. Oslovili preto vodiča, ktorý sedel za volantom. Dozvedeli sa, že má poruchu na vozidle a nemôže sa s ním pohnúť. Pretože ide o jednu z najfrekventovanejších križovatiek v meste bolo potrebné prekážku z vozovky odstrániť čo najskôr. Hliadka preto vodiča odtlačila na blízke parkovacie miesto a poskytla mu kontakty na odťahovú službu.

Okolie nočného podniku bolo monitorované prostredníctvom kamerového systému aj nadránom v nedeľu 7. januára. Tu sa v družnej debate nachádzala štvorica mužov, podľa koordinácie pohybov boli zjavne pod vplyvom alkoholu. Zrazu však medzi dvoma mužmi vznikol fyzický konflikt, jeden z mužov napadol druhého päsťami a v bitke pokračoval aj po tom, ako jeho sok skončil na zemi. ,,Okamžite bola na miesto vyslaná hliadka, ktorá stotožnila ako podozrivého, tak aj poškodeného a svedkov. Napadnutý muž odmietol poskytnutie ošetrenia ako aj privolanie zdravotníckej pomoci. Mestská polícia preto vec doriešila ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu tak, že agresorovi bola uložená bloková pokuta,” uviedli z polície.

Predtým tá istá hliadka preverovala oznámenie na sídlisku Klačno, kde sa pred jedným z vchodov mala nachádzať žena. Podľa polície ležala na zemi a ako bolo uvedené v oznámení, nachádzala sa pri nej rozbitá fľaša a okolo červená tekutina. ,,Oznamovateľ vec oznámil v obave, či to nie krv. Našťastie sa toto nepotvrdilo, červená tekutina bolo len víno z rozbitej fľaše. Vedľa ženy sa nachádzali aj zvratky, bola zjavne pod vplyvom alkoholu,” opísali mestskí policajti. Hliadka zistila kontakt na jej príbuzných, tí po ňu prišli a neporiadok na verejnom priestranstve upratali.

Opitá žena sa dobíjala do útulku pre ľudí bez domova

Priestupok proti majetku riešili mestskí policajti aj v piatok 12. januára, keď bezpečnostná služba z jedného nákupného centra oznámila krádež. Na nákup prišla žena, ktorá si nakúpila, za plný nákupný vozík tovaru zaplatila, no potom sa vrátila späť do predajne a snažila sa ukradnúť tovar v hodnote takmer 38 eur. Polícia lustráciou zistila, že ide o 37-ročnú ženu z okresu Ružomberok. Tá sa dopustila krádeže pred jeden a pol rokom. Ak by to bolo za posledných 12 mesiacov, neriešili by to mestskí policajti ako priestupok, išlo by o trestný čin krádeže. Takto jej v zmysle zákona o priestupkoch bola na mieste uložená bloková pokuta v hornej hranici sadzby.

Správca útulku pre ľudí bez domova kontaktoval v nedeľu 14. januára mestskú políciu. Ako dôvod uviedol, že v ubytovni sa nachádza žena zjavne pod vplyvom alkoholu a hrubo sa správa k ostatným klientom a tiež ku správcovi. ,,Hliadka zistila, že ide o 45-ročnú ženu z Ružomberka, u ktorej nebola potrebná ani dychová skúška, bolo zjavné, že je opitá. Základné pravidlo ubytovania v útulku je byť v triezvom stave. S týmto pravidlom má žiaľ problém veľa ľudí bez strechy nad hlavou a závislosť od alkoholu je dôvodom, prečo radšej trávia život na ulici,” ozrejmila polícia.

Po upozornení žena z ubytovne odišla. Asi po piatich hodinách smerovala hliadka do útulku opäť, keď sa žena chcela vrátiť, no bola v takom istom stave opitosti ako keď odchádzala. Aj teraz na výzvu mestských policajtov z útulku odišla.

Zdroj: TS MsP Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.