Mestská polícia opozorňuje, že pyrotechnika je v meste povolená až na Silvestra

Na pokus o odpálenie pyrotechniky doplatila 60-ročná Ružomberčanka, ktorá utrpela devastačné poranenia ruky. Policajtom povedala, že ju pohrýzol pes.

V sobotu 8. decembra vo večerných hodinách preverovala hliadka mestskej polície oznámenie, že majiteľku napadol jej vlastný pes. Hliadka po príchode na miesto zistila, že poškodená, 60-ročná pani krváca z ruky. Okamžite bola privolaná rýchla zdravotnícka pomoc. Nakoľko išlo o menšie plemeno psa, mestským policajtom sa devastačné zranenia ruky nepozdávali, čo po príchode potvrdili aj zdravotnícki záchranári. Nakoniec sa pani priznala, že chcela na balkóne zapáliť petardu a tá jej explodovala v ruke.

Týmto príspevkom nechceme poukázať len na protiprávne konanie – používanie pyrotechniky na celom území mesta je zakázané. Jej použitie je povolené jedine v čase od 31. decembra od 18.00 hodiny do 1. januára do 03.00 hodiny ráno. Celé znenie všeobecne záväzného nariadenia číslo 5/2016 o obmedzení používania pyrotechniky si môžu záujemcovia nájsť na stránke mesta,” informovala mestská polícia prostredníctvom preventistu Romana Jankoviča.

Polícia zároveň pridala niekoľko rád, ako predchádzať úrazom:

  • „Väčšinu pyrotechnických výrobkov môže nadobúdať a používať len osoba staršia ako 18 rokov
  • Pyrotechniku kupujte len u certifikovaných predajcov a s návodom
  • Je nebezpečné vyrábať si zábavnú pyrotechniku doma, či kupovať ju od pouličných predavačov bez návodu na použitie, alebo kupovať cez internet
  • Deti smú manipulovať so zábavnou pyrotechnikou len v prítomnosti dospelého človeka
  • Kupujte ju len u certifikovaných predajcov a s návodom
  • Pred odpálením je potrebné si tento návod prečítať
  • Rakety pred odpálením nezapichujte do zeme či snehu, ale vložte do fľaše naplnenej pieskom – pripravte si to vopred.
  • Neodpaľujte pyrotechniku pod stromami, ale na voľnom priestranstve, buďte ohľaduplný – neohrozte iných ľudí, nepoužívajte ju v blízkosti nemocníc
  • Nezabúdajte na tých, ktorí sa výbuchov boja, ide najmä o osoby vyššieho veku a zvieratá
  • Nepribližujte sa k nevybuchnutej rakete, môže explodovať.”

Zdroj – Tlačová správa Mestskej polície Ružomberok

Foto – ilustračná snímka, Zdroj – cas.sk

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.