Na karate nepotrebujete mať talent, úspech sa dá vydrieť

Vo filmoch z nich robia superhrdinov, no nie je to pravda. Karatisti sú takí istí chlapi ako ostatní.

Keď prejdete prah telocvične Základnej školy na Sládkovičovej ulici, uvidíte trénovať desiatky ľudí. Pod dozorom trénerov sa v bielych kimonách učia nielen začiatočníci, ale aj skúsenejší cvičenci rôzne bojové techniky. Už po pár minútach zistíte, že by ste si to tiež chceli vyskúšať. Ste však žena a niečo vám hovorí, že to nie je pre vás. Neisto sa obzriete po telocvični a zrazu sa na vás pozerá žiačka základnej školy, dvojnásobná majsterka Slovenska, ktorá v Karate klube Asahi v Ružomberku trénuje už niekoľko rokov. Hneď vedľa nej stojí so šibalským úsmevom skupinka malých chlapcov, ktorí môžu mať sedem, osem rokov. V tom momente pochopíte, že ak chcete skutočne trénovať, nič vám nemôže stáť v ceste.

Vzkriesenie karate v Ružomberku

Na fungovaní Karate klubu Asahi majú zásluhu predseda klubu Miroslav Gejdoš a dvaja hlavní tréneri Róbert Haverla a Jozef Hrabušaj. ,,Všetci sme odchovanci bývalého karate klubu SCP Ružomberok. Keď sa rozpadol, hľadali sme cesty ako bojové umenie vzkriesiť. Podarilo sa to až v roku 2011,“ spomína si na začiatky klubu Miroslav Gejdoš.

K trénerstvu sa dostali tak ako všetci ostatní cvičenci. Najskôr musí existovať dôvod, ktorý človeka prinúti prísť na karate. Môže to byť túžba naučiť sa brániť, alebo vám môžu byť inšpiráciou rôzne filmy. ,,Zrazu vás to zoberie, prídu výsledky a s nimi aj súťaže. Neskôr si začnete uvedomovať, že je to aj o pár monokloch a začnete si na seba dávať pozor,“ hovorí o trénovaní Gejdoš.

Predseda klubu Miroslav Gejdoš. Foto – autorka

Zakladatelia klubu Asahi si preto urobili trénerské licencie a dnes trénujú športové i tradičné karate. V športovom karate prebiehajú zápolenia v disciplínach kata a kumite. V prípade Kata ide o súborné cvičenie, teda zostavu techník, ktorú vymysleli majstri ešte pred stáročiami a to sa dedí zo školy na školu. Kumite je zápas medzi dvoma pretekármi, no v klube je viac cvičencov Kata.

Najmladší má päť a ten najstarší 60 rokov. Dokopy je v Ružomberku aktuálne 63 karatistov. Okrem mužov majú v klube aj desať dievčat. Trénujú v pondelky, stredy a piatky. ,,Podmienky na prijatie sú hlavne chuť cvičiť, prísť do telocvične a tu vydať zo seba všetko. V neposlednom rade treba opustiť svoju komfortnú zónu, lenivosť a naučiť sa disciplíne,“ vysvetľuje predseda klubu.

Tréningom sa dá len získať
,,Karate vlastne supluje hodiny telesnej výchovy, pretože na tréningoch je pohybu naozaj veľa,“ vysvetľuje tréner Róbert Haverla. Cvičenci sa naučia aj brániť. Nebude to hneď, ale časom pochopia ako použiť svoje telo proti agresorom. Okrem toho môžu aj schudnúť, zlepšiť kondíciu, no, predovšetkým, získajú veľa priateľov.

Podľa trénerov je karate bezpečný šport, ba dokonca bezpečnejší ako futbal. Pokiaľ cvičenci dodržujú to, čo im povie tréner, žiadny úraz sa nemôže stať. Na tréningoch musí byť disciplína, pretože sa veľa kope aj udiera.

Mladí karatisti počas tréningu. Foto – Nikola Marhefková

,,Karatisti sú ľudia, ktorí sa nechcú biť, my radšej ujdeme ako by sme mali niečo niekomu dokazovať. Aj deckám hovorím, aby nehovorili, že robia karate, lebo potom ich všetci budú chcieť skúšať, radšej nech povedia, že hrajú pingpong,“ dodáva s úsmevom predseda klubu, ktorý sa karate venuje takmer 30 rokov.

Nie je to len o opasku

Aj napriek tomu, že počtom patrí klub medzi malé, úspechmi sa môže rovnať aj tým väčším. Cvičenci sa zúčastňujú hlavne regionálnych súťaží, kam chodia začiatočníci, aby získali pretekárske skúsenosti. Svoj talent však chodia prezentovať aj na súťaže v rámci celého Slovenska. Tam patria memoriály, bodovacie súťaže, napr. Slovenský pohár a Pohár SNP, ktoré súťažiacich odštartujú na majstrovstvá Slovenska (MS).

,,Chodiť na karate som sa rozhodol najmä preto, lebo ma bavili techniky a pozeral som veľa filmov. Trénovať sa nebojím,“ prezradil deväťročný Adam Lupták, ktorý chodí na karate od prvej triedy.

Súčasťou bieleho kimona je aj opasok cvičencov, tzv. pás. Má rôzne farby, ktoré neznamenajú len stupeň šikovnosti či obratnosti, ale hlavne emočný a citový vývoj rozumových vlastností. Začiatočníci ho majú biely a charakterizuje ich nevinnosť a nulové bojové techniky. Postupom času ho môžu získať aj v iných farebných prevedeniach, no podľa trénera Haverlu nie je podstatný: ,,Karatistu z vás neurobí pás, musíte hlavne veľa cvičiť.“

Titulná fotografia: Karate klub Asahi. Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.