Na Klačne opäť ožíva plážový volejbal

Novým správcom volejbalového areálu Fitness centra California je Tomáš Varga, predseda Volejbalového klubu (VK) One Ružomberok. Začiatkom mája zorganizovali členovia klubu tri brigády, aby vdýchli športovému priestranstvu nový život.

Volejbalisti z VK One Ružomberok doposiaľ trénovali v troch telocvičniach základných škôl na Klačne, v Zarevúcej či Likavke. Hra pod vysokou sieťou napokon dostala kvôli pandémii na niekoľko týždňov červenú. Začiatkom mája sa však členovia klubu, hoci v obmedzenom počte, stretli opäť. Vyhrnuli si rukávy a pustili sa do revitalizácie plážových ihrísk a prípravy na letnú sezónu vo vonkajšom prostredí.

Volejbalový klub patrí medzi najväčšie v Ružomberku 

VK One Ružomberok založil v septembri minulého roka Tomáš Varga, ktorý je zároveň predsedom a jedným z ôsmich trénerov klubu.

„Na začiatku ma viacerí odhovárali. Vraj o volejbal nebude v Ružomberku záujem. Hneď v septembri sme mali 65 detí a koncom roka takmer sto. Záujem bol naozaj veľký a dnes patríme medzi najväčšie športové kluby v meste,“ začína približovať Tomáš Varga.

Pandémia koronavírusu síce tréningy v uzatvorených priestoroch pozastavila, no volejbalistom sa otvorili nové možnosti. Majiteľ, ktorý vlastní pieskové kurty a okolitý areál, ponúkol klubu možnosť desaťročného nájmu.

Športoví nadšenci počas brigády. (Foto: Tomáš Varga)

„Chcel, aby mal priestor nového gazdu, ktorý sa nebude starať len o údržbu, ale na prvom mieste bude pre neho šport. Nemal som teda nad čím premýšľať. Oslovil som aj niektorých členov klubu a všetci sme súhlasili,“ vysvetľuje Tomáš Varga.

Počas prvých dvoch májových víkendov klub revitalizoval kurty aj ich okolie. Volejbaloví nadšenci zapojili vodu a vyrobili záhradnú sprchu. Vytrhali burinu, pokosili trávniky, vyšmirgľovali všetky stĺpy na troch ihriskách a doviezli aj päť ton nového piesku. Okolo kurtov dokonca betónovali obrubníky a vyčistili aj zamkovú dlažbu.

„Na druhej brigáde som vyviezol plný vozík starého dreva, čo už boli zhnité lavičky. Tie sme nanovo zreparovali,“ hovorí o brigáde Varga. Zatiaľ do rekonštrukcie investovali 800 eur, no pomohli aj členovia klubu, nadšenci volejbalu či podporovatelia športu v meste.

Na plážových ihriskách bude každý deň vyčlenený priestor na tréningy. Ostatný čas budú kurty aj pre verejnosť. „Našim cieľom je prilákať čo najviac ľudí. Plánujeme robiť turnaje, ale aj tábory či víkendové kempy pre stredoškolákov. Pre verejnosť bude športový areál spoplatnený sumou ako doposiaľ. Každý, kto príde, dostane kartičku beachvolejbalového klubu a na tú kartičku si sem môže chodiť zahrať,“ vysvetľuje Varga a dodáva, že kurty sú už v týchto dňoch opravené a pripravené na využívanie.

Počas brigády vyčistili volejbalisti zamkovú dlažbu. (Foto: Tomáš Varga)

Oddychový areál pre rodiny s deťmi

Z areálu chce beachvolejbalový klub vytvoriť nielen športové, ale aj relaxačné miesto pre rodiny s deťmi. Pribudnúť by mal bufet. Volejbaloví nadšenci chcú navyše využívať aj priestor za ihriskami, kde sa nachádza menší bazén.

„Práve tam by sme chceli vybudovať relaxačnú zónu, spojazdniť bazén, zakúpiť lehátka na opaľovanie a vybudovať posedenie. Priestor s bazénom je najväčší ťahák na ľudí, no zároveň aj najväčší oriešok. Všetko záleží na tom, či ho budeme schopní zvládať udržiavať,“ hovorí o plánoch 37-ročný Tomáš Varga.

Vedľa plážových ihrísk sa nachádza aj betónová plocha, na ktorej bola svojho času postavená tribúna. Práve vtedy sa na Klačne hral Slovenský pohár plážového volejbalu.

„Keď sa o športový priestor ešte intenzívne staral majiteľ, ktorý žije v Amerike, tak sídlisko žilo volejbalom. Opäť by sme sa k tomu chceli priblížiť. Vedľa ihrísk bude priestor, kde sa budú rozcvičovať hráči, no plochu určite využijeme aj na väčšie podujatia. Mohli by tam byť nafukovacie hrady a podobné atrakcie,“ približuje predseda VK One.

Na plážových ihriskách pribudlo päť ton nového piesku. (Foto: Tomáš Varga)

Tomáš Varga žije 18 rokov v Ružomberku a pochádza zo Starej Ľubovne. Volejbal ho sprevádzal počas celého života. Hrával za Starú Ľubovňu, no jeho pokračovanie do reprezentácie ukončila výška.

„Volejbalový sen si plním aj naďalej. Okrem halového volejbalu, ktorý som založil minulý rok v septembri, som teraz po dohode o dlhodobom nájme otvoril aj beachvolejbalový klub, ktorý môže tiež trénovať na Klačne,“ teší sa z naštartovania záujmu o volejbal v Ružomberku mladý športovec.

Titulná fotografia: Záber z brigády. Foto: Tomáš Varga

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.