Na Zápalkárni sa po prvýkrát postavili na javisko ochotnícki divadelníci z Likavky

Počas uplynulej soboty sa mohli dolnoliptáci odviezť obľúbeným vláčikom Korýtko rovno k divadelným doskám. Svoju premiéru mali na improvizovanom javisku ochotníci z Likavky a ich úsmevné predstavenie Keď ženy veria v bosorky.  

Tretiu augustovú sobotu nás počasie priam pozývalo nasadnúť na bicykel, vybrať sa do hôr alebo sa odviezť Korýtkom za kultúrou. Poslednú z možností napokon využilo približne 60 ľudí, ktorí sa usalašili na stanici Zápalkáreň, aby si vychutnali divadelné predstavenie. 

,,Divadelná hra Keď ženy veria v bosorky je napísaná našim rodákom Ondrejom Lanovcom, ktorý pred 30 rokmi režíroval naše divadlo,” začína vysvetľovať vedúca divadelného súboru Miroslava Raksová. 

Počas približne 50 minút malo publikum možnosť vidieť predstavenie z dedinského prostredia. Z časov, keď ženy verili v čary a bosoráctvo. Pätica hercov svojím osobitým prejavom priniesla na Zápalkáreň dobrú náladu, ale ako to už býva, nechýbalo ani ponaučenie, že zdravý rozum vždy zvíťazí. 

Pódium na Zápalkárni privítalo divadelníkov. (Foto: Anna Zábojníková)
Jolana Magová (vľavo) a Miroslava Raksová. (Foto: Anna Zábojníková)

Súčasťou predstavenia boli aj náročné repliky, ktoré si vyžadovali aj pomoc ,,sledovačiek” textu. 

,,Naučiť sa texty pre túto hru bolo náročné. Keď aj vypadne nejaká replika, musíme ísť ďalej, pretože, keby sme dali najavo, že sme sa zľakli, bolo by to cítiť až do konca hry. Máme pri sebe aj sledovačky textu, ktoré vedia rýchlo nahodiť text, keď na chvíľku zaváhame,” vysvetľuje pre naše noviny jedna z ochotníčok Jolana Magová. 

V súbore pôsobí od roku 1968. ,,Počas toho obdobia som mala jednu pauzu, ale veľmi mi hranie chýbalo. Je to taká moja srdcová záležitosť. Máme, samozrejme, aj obdobia, keď sme ,,vyhorené”, ale zase sa naštartujeme a ideme ďalej,” vysvetľuje Jolana. 

Predstavenie si prišli pozrieť malí aj veľkí. (Foto: Anna Zábojníková)
Najmenším sa najviac pozdávalo sedenie na vzdušných vakoch. (Foto: Anna Zábojníková)

Ochotníci boli na Zápalkárni po prvýkrát, sami nevedeli, do čoho idú. 

,,Je to celkom iné, keď hráme na otvorenom priestore. Pri tom všetkom si myslím, že sme to zvládli a že na seba môžeme byť hrdí. Veľmi sa nám tu páčilo,” zhodli sa ochotníci. 

Pred dvomi rokmi súbor oslávil storočnicu. Pri tejto príležitosti uviedol divadelnú hru Kubo. Dnes je jeho súčasťou približne 25 ochotníckych hercov. A aj keď sa divadelníci od vzniku súboru postavili na javisko mnohokrát, najvzácnejšie za posledné roky bolo práve vystúpenie v roku 2002, keď svoj talent a chuť tvoriť prišli ukázať aj do bratislavského divadla Astorka. 

Titulná fotografia: Ochotníci z Likavky. Foto: Anna Zábojníková

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.