V Ružomberku vybudujú nový cyklochodník

Cyklokorytnička je jedna z mála bezpečných cyklochodníkov v dolnom Liptove. Foto: Jaroslav Moravčík
Na Slovensku bude 25 nových projektov, v rámci ktorých pribudne 80 kilometrov nových alebo zrekonštruovaných cyklotrás. Vo výzve uspelo aj mesto Ružomberok, kde vybudujú nový cyklochodník od železničnej a autobusovej stanice po obvod pri Zápalkárni.

Ministerstvo dopravy SR vyhodnotilo I. cyklovýzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR. Za 30 miliónov eur podporí 25 projektov, vďaka ktorým na Slovensku pribudne 80 kilometrov nových alebo zrekonštruovaných cyklotrás. RK Magazín o tom informoval Martin Petro z odboru komunikácie ministerstva dopravy. Výzva č. 1 bola určená na predkladanie žiadostí o poskytnutie prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti – Výstavba, stavebné úpravy alebo rekonštrukcia cyklistickej infraštruktúry.

„Veľký záujem o výzvu jednoznačne svedčí o tom, že cyklodoprava na Slovensku má budúcnosť. Týchto 25 projektov je veľkým krokom k zlepšeniu podmienok cyklistov a verím, že budeme motivovať ľudí, aby autá vymenili za bicykle. Verím, že úspešné samosprávy sa čo najskôr pustia do realizácie projektov. Tí, ktorí neuspeli, nemusia byť sklamaní. Už dnes totiž môžeme sľúbiť, že to rozhodne nebola posledná výzva a kolegovia veľmi usilovne pracujú na tom, aby sme ďalšiu vyhlásili začiatkom leta,“ povedal minister dopravy Pavol Lančarič.

Vyhlásia ešte dve výzvy na budovanie cyklotrás

Vo výzve boli oprávnenými žiadateľmi mestá nad 20-tisíc obyvateľov, združenia obcí či samosprávne kraje. Maximálny príspevok na 1 km cyklotrasy bol 500-tisíc eur. Ministerstvo dopravy SR plánuje vyhlásiť ešte dve ďalšie výzvy na budovanie cyklotrás, z Plánu obnovy je na ne dokopy vyčlenených 85 miliónov eur.

„Takmer tretina Plánu obnovy je zameraná na oblasť zelenej ekonomiky, do ktorej patrí aj podpora ekologických foriem dopravy. Vďaka spomínaným 85 miliónom eur do roku 2026 vznikne vyše 160 kilometrov nových cyklotrás po celom Slovensku a vďaka práve vyhodnotenej cyklovýzve sa k tomu výrazne priblížime. Našou spoločnou ambíciou je, aby cyklotrasy neslúžili len ako oddychová aktivita, ale aby sa stali súčasťou bežného denného fungovania. Cieľom je stavať cyklotrasy tak, aby spájali obce s mestami, slúžili na dochádzanie do práce, školy či na stanicu. Dnes tak prinášame výborné správy pre cyklistov, ich bezpečnosť, ale aj pre životné prostredie,“ povedala podpredsedníčka vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková.

Ministerstvo dopravy SR bude v najbližších dňoch kontaktovať jednotlivých úspešných žiadateľov a podpíše s nimi zmluvy. Jedným z úspešných žiadateľov je aj mesto Ružomberok, ktoré uspelo s projektom: Cyklochodník Ružomberok – obvod pri Zápalkárni – železničná a autobusová stanica.

Zoznam úspešných žiadateľov nájdete v prílohe TU.

Zdroj: MD SR

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.